В Самарканд се откри XIII международен музикален фестивал „Шарк Тароналари“
В Самарканд (Узбекистан) се откри XIII международен музикален фестивал „Шарк Тароналари“ („Мелодиите на Изтока“). Символично е, че фестивалът беше открит на площад „Регистан“, възпят от поети на всички времена и много народи, каза Михаил Швидкой, специален представител на президента на Русия за международното културно сътрудничество, цитиран от ТАСС.
Фестивалът се провежда под егидата на ЮНЕСКО и Световната ислямска организация за образование, наука и култура.
„Днес се намираме на площада, който е възпят от поети на всички времена и много народи, това също е много символичен факт. Културата е вид принос за стабилността, която е толкова необходима днес. Светът е многогласен и културата е многогласна.
Фактът, че днес сме на фестивала на източните мелодии, е разбирането, че днешната култура не е монопол на нито един от клоновете на човешката цивилизация“, каза Швидкой пред репортери.
„Шарк Тароналари“ е един от най-големите фестивали в Централна Азия. Както многократно са заявявали неговите организатори, целта на това събитие е да демонстрира постиженията в областта на националното музикално изкуство, да съхранява и развива културата и традициите на народите, да подкрепя талантливи младежи в областта на музиката и пеенето, както и да укрепва и разширява международните творчески връзки, а също да насърчава идеите за мир, приятелство и взаимно разбирателство.
На церемонията по откриването президентът на Узбекистан Шавкат Мирзийоев отбеляза, че фестивалът се провежда след дълго прекъсване, причинено от пандемията. По думите му много представители на музикалното изкуство и почитатели на фестивала с нетърпение са очаквали този ден. „По своята същност и значение той се превърна във фестивал „Мелодиите на света”, каза той.
„Днес светът се променя пред очите ни: формира се нова, нестабилна и напрегната геополитическа и геоикономическа архитектура. Конфликтите между държавите се задълбочават, недоверието расте, възниква духовна криза в обществата. В такива трудни времена става все по-трудно да се поддържат хуманистични ценности. Истинското изкуство, музика и литература, вдъхновени от свещени източници, трябва да се превърнат в сила, която носи мир и добро на хората, преодолявайки границите на времето и пространството“, подчерта Шавкат Мирзийоев.
Ръководителят на Узбекистан предложи да се създаде енциклопедия и нейната виртуална версия, която ще бъде посветена на историята и традициите, както и международен клуб на приятелите на фестивала „Шарк Тароналари“, за да разшири още повече обхвата си и да повиши привлекателността му.
Първият фестивал се провежда през 1997 година, в него участват музиканти и вокални изпълнители от 31 държави. В 12-ия фестивал през 2019 г. вече са участвали представители на 75 държави. В тазгодишния фестивал участват над 400 артисти и учени от 80 страни, включително от Руската федерация.
Фестивалът ще продължи до 31 август.