В търсене на уникални преживявания извън рамките на традиционния туризъм
Под нощното небе се събраха група млади хора, които пееха и танцуваха на рок музика. Макар че може да звучи като сцена от музикален фестивал, Джан Чонлин преживява това в базовия лагер на път към Еверест, на височина 5200 метра.
Базовият лагер, споделя Джан, е отворен от март до октомври всяка година и предлага сравнително достъпен начин да се любувате на величието на най-високия връх в света.
През октомври 2023 г. Джан и нейните приятели се качват на планината с екологичен автобус и пристигат точно преди лагерът да затвори за сезона.
Около 21:00 ч., докато си почива в палатката, Джан чува музика и разбира, че е в ход празненство. Облича се в топли дрехи, излиза навън и открива група млади хора, които спонтанно се събрали на площада на базовия лагер под звездното небе. Те развяват китайски национални знамена и танцуват енергично на рок музика, въпреки че някои от тях трябва да дишат от кислородни бутилки.
„Хората там бяха от тийнейджъри до 40-годишни“, спомня си Джан. „Всички бяха усмихнати и гостоприемни и никой не питаше за личния ти живот – можеше просто да бъдеш себе си“. Помещенията за настаняване в базовия лагер са били елементарни, състоящи се от големи палатки с лоша звукоизолация.
След празника Джан страда от височинна болест и се налага да наеме на място медицинска кислородна бутилка.
Въпреки това, докато наблюдава енергичните млади хора под ясно видимия Млечен път, 27-годишната жена се замисля:
„Никога няма да бъда по-млада, отколкото бях в този момент“. Подобно на Джан, много млади хора се отдалечават от традиционните туристически места и претъпканите дестинации, за да изследват по-малко известни места и уникални преживявания.
Напоследък окръжните градове, често описвани като „капилярите“ на китайската география, стават все по-популярни сред тези авантюристични пътешественици. Данните на китайското Министерство на културата и туризма разкриват, че обхватът на националните туристически атракции от ниво А в окръзите е нараснал от 73% през 2012 г. до 93% през 2023 г. Освен това в китайската платформа за споделяне на стил на живот „Сяохоншу“ вече има над 480 000 публикации, в които се обсъждат „пътувания в окръзите“.
Една от тези създатели на съдържание е 34-годишната Уан Янлин, която пътува със съпруга си Уан Янфей и кучето им Таози. През 2022 г. Уан Янлин започва да документира приключенията им в социалните медии и до 2023 г. забелязва, че много от любимите й „скрити съкровища“ са в малките окръзи. Това осъзнаване я вдъхновява да стартира проект в „Сяохоншу“, наречен „Изследвай 100 скрити окръжни града“.
Уан Янлин си спомня за първото им посещение на окръг Вуй в източната китайска провинция Джъдзян, открит случайно по време на шофиране. „Когато пристигнахме валеше дъжд и цялото село изглеждаше като традиционна китайска картина“, казва тя. Уан Янлин и съпругът й живеят в Ханджоу. Те са разширили пътуванията си от близките провинции Дзянсу и Анхуей до други части на Китай, включително провинциите Шанси, Гуандун, Дзянси и Шандун. Поради ограничения обществен транспорт в някои градове и необходимостта да пътуват с домашен любимец, двойката обикновено се придвижва сама. Те са установили, че много окръжни градове са много гостоприемни към домашните любимци. „Това ме накара да осъзная, че дружелюбността към домашните любимци е по-скоро концепция на големите градове. В по-малките градове хората и животните съжителстват по-естествено, без строги граници“, казва Уан Янлин.
Когато пътуват, откриват, че всеки град има свой собствен чар. Някои от тях са известни със своите спиращи дъха пейзажи, други с изключителната си кухня, а трети с културното и историческото си значение. „Дори в рамките на един и същи град всеки окръг има уникално излъчване. За мен пътуването е свързано с опознаването на различни култури и разглеждането на нови пейзажи. Възгледът ти за света се оформя от това, което си видял“, категорична е Уан Янфей.