Германски министър: Целта на ЕС за боеприпаси за Киев никога не е била реалистична
Германският министър на отбраната Борис Писториус призна, цитиран от агенция “Блумбърг”, че Европейският съюз няма да изпълни ангажимента си да изпрати на Украйна 1 милион артилерийски снаряда до края на март и изрази съмнения, че целта на блока да помогне на Киев е реалистична.
„Милионът няма да бъде достигнат, трябва да приемем това“, каза Писториус пред репортери във вторник преди разговорите с колеги от ЕС в Брюксел. „Важен въпрос е дали един милион някога е бил реален.“ Писториус каза, че някои са призовали за предпазливост по отношение на целта, като казаха, че парите са налице, но производството също трябва да е достатъчно. „За съжаление, гласовете, които предупреждаваха бяха прави“, каза той, призовавайки фирмите в областта на отбраната да увеличат производството.
Коментарите дойдоха, след като “Блумбърг” съобщи, че Европейската служба за външна дейност, е информирала дипломатите на ЕС миналата седмица, че блокът вероятно няма да изпълни целта си през март 2024 г. Съгласно плановете, очертани през март тази година, ЕС се ангажира да достави на Украйна артилерийски снаряди за период от 12 месеца, първо чрез използване на съществуващите запаси, а след това чрез договори за съвместни доставки и увеличен производствен капацитет.
ЕС не изпълнява целта си да снабдява Украйна с боеприпаси, докато войната между Израел и Хамас повдига въпроси дали САЩ и техните съюзници могат да бъдат отклонени от помощтаси за правителството в Киев. Въпреки обещанията за запазване на подкрепата, блокът изпитва затруднения да постигне съгласие за различни финансови пакети за Украйна, а плановете за 12-и кръг от санкции срещу Русия също отнеха повече време от планираното. Попитан за коментарите на Писториус, Тиери Бретон, еврокомисарят, отговорен за изпълнението на плана за боеприпаси, каза, че целта за производство на 1 милион снаряда годишно „ще бъде постигната“.
„Сега зависи от държавите-членки да дават заповеди, а не от Комисията“, каза Бретон пред репортери, когато пристигна за разговори в Брюксел. „Те трябва да направят това, а също и да проверят дали това производство на тяхна територия е насочено приоритетно към Украйна“, добави той.
Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по външната политика, каза, че проблемът не е липсата на производствен капацитет. „Около 40% от продуктите се изнасят за трети страни“, каза той пред репортери. „Така че може би трябва да се опитаме да преместим това производство в приоритетна посока, която е украинската.