Да консумираме или да ремонтираме – виенски фестивал дава отговора
Уникалният за цяла Европа фестивал re:pair във Виена се фокусира върху темата за ремонта и устойчивостта
Целта е да насърчи ремонтирането на ежедневни предмети и да подкрепи културата на рециклиране и повторна употреба. С мотото “Всички говорят за климата – ние вече го ремонтираме!” тазгодишното трето издание (10-27 октомври 2024 г.) си поставя за цел да вдъхнови възможно най-много хора да живеят природосъобразно във времена на климатична криза като поправят вместо да изхвърлят. Програмата отново предлага вълнуваща комбинация от практика и теория с над 120 събития, повечето от които безплатни. Разнообразието от творчески работилници дава умения да ремонтираме сами вещите си. Предаването на знания се предлага под формата на лекции, разходки, семинари, изложби, танцова школа и дори модно ревю.
„Бързата мода“ и „бързите мебели“ са сериозен проблем
Тази година фестивалът поставя два основни акцента. От една страна, “бързата мода” (Fast Fashion по аналогия с бързата храна Fast Food) продължава да бъде важна тема, тъй като текстилната индустрия е втората най-мръсна индустрия в света след петролната. Тя е отговорна за 10% от глобалните емисии на въглероден двуокис – повече, отколкото световната авиация и корабоплаване взети заедно. Факт, който много малко потребители осъзнават. Днес 54% от всички текстилни изделия в света се произвеждат от полиестер, а 60% от световната текстилна продукция се унищожава отново в годината на производство. Другият акцент са “бързите мебели” (Fast Furniture). Тук мебелите и тяхното производство заемат централно място, като се показва например как се е променило качеството и производството през последните 150 години и как се похабяват ресурси за изработката на мебели с кратък живот. С тези две основни теми са свързани две изложби: “Докосни и усети” показва какви са били някогашните висококачествени платове, копчета и други аксесоари. Лен, коприна, вълна, заешка козина, копчета от рог, седеф и стъкло срещу полиестер, полиамид и пластмаса – всеки може сам да докосне и да усети разликата. “Отвън супер, отвътре боклук” пък дава представа за производството на мека мебел и показва как са се променили материалите и обработката. Съвременното производство има за цел да генерира възможно най-много продажби възможно най-бързо, но много от мебелите не са произведени екосъобразно, нито са направени от възобновяеми естествени материали.
Други акценти в програмата
По време на модното ревю участниците в ателиетата по японска бродерия сашико ще бъдат модели и сами ще представят своите уникални бродирани дънки.
В работилниците за творческо кърпене посетителите могат да изпробват различни техники, например швейцарско и шотландско кърпене, видимо кърпене, сашико, тъкане и плъстене, на които ще ги научат майсторите.
В работилницата за реставрация на живо REPAIR LAB студенти от Института за консервация и реставрация към Университета за приложни изкуства ще демонстрират техниките, използвани за запазване и възстановяване на позлатени декоративни рамки.
И тази година присъства утвърденият формат „Бърза помощ“, при който се действа като в лекарски кабинет: един по един всички донесени счупени предмети се ремонтират безплатно. Фотьойли, велосипеди, цигулки и струнни инструменти и всякакви електрически уреди отново ще работят. Академията за копчета учи как да спасите стара дреха с нови копчета или да създадете нещо ново със стари копчета от кутията на баба.
Разходките из центъра на Виена пък са посветени на темите варова мазилка, медни и цинкови строителни орнаменти и тяхната реставрация и биоразнообразие.