Да си спомним за дееца на българската наука и култура проф. Милчо Германов
Днес се навършват 15 години от кончината на математика, информатик, специалист по научна организация на управлението и първи заместник-председател на Комитета за култура в екипа на Людмила Живкова
На 6 ноември се навършват 15 години от смъртта, а на 18 ноември се навършват 93 години от рождението на проф. Милчо Германов. Той е български учен математик и един от пионерите на използването на изчислителната техника и на методите на кибернетиката у нас още през 60-те години на ХХ век. Работил в Математическия институт към БАН, а по-късно е директор на институт в системата на МВР и зам.-началник на Управление “Информация и анализ”. През 70-те години е привлечен като един от основните разработчици на управленски модели в екипа на тогавашния зам.-председател, а по-късно и председател на Комитета за култура Людмила Живкова.
С вицепремиера Георги Йорданов и световноизвестния оперен певец Николай Гяуров
От 1975-1982 г. заема редица отговорни постове: директор на Научноинформационен център към Комитета, зам.-председател, а от 1979 г. с мотива, че е нужен организаотор и учен систематик, е назначен и за първи зам.-председател на Комитета с ранг на министър – член на правителствата на Станко Тодоров и Гриша Филипов. За кратко след смъртта на Людмила Живкова временно оглавява Комитета до избора на нов председател.
С държавния глава Тодор Живков и японския философ, религиозен лидер и борец за мир Дайсаку Икеда
По-късно е на отговорни длъжности в Държавния съвет – заместник-председател на Съвета за социално управление, а от 1986-1990 г. на Комисията по Димитровските и международните награди.
Член на ЦК на БКП в периода 1981-1986 г., избран на Дванадесетия конгрес на БКП. Народен представител от Созополски мажоритарен избирателен район в Осмото Народно събрание (1981-1986 г.). Носител на орден “Народна република България”, на граждански и научни отличия и отличия в системата на МВР. Старши научен сътрудник – Първа степен (професор).
Милчо Германов непоколебимо вярва в комунистическата идея и остава верен на БКП и БСП от 1964 до кончината си на 6 ноември 2009 г. в София.
Поклон пред светлата ти памет и непрежалимото ти дело, пред удивителната човешка добрина и мощния ти интелект!
ЗЕМЯ публикува откъси от спомени на съратници, колеги и приятели на проф. Милчо Германов:
Проф. Веселин Спиридонов, математик и информатик
Съдбата ме събра с Милчо Германов през 1964 г. в Математическия институт на БАН. В този институт през 1961 г. бе създаден първият в България изчислителен център и той започна да се нарича “Математически институт с изчислителен център” (сега Институт по математика и информатика) на БАН. Директор на института през периода 1964-1968 г. бе проф. Любомир Илиев, тогава член-кореспондент на БАН.
С Милчо Германов бяхме колеги и работихме заедно в института в един кратък период от около три години – от края на 1964 докъм края на 1967 г. Винаги ще помня тези години като най-творческия, приятен и успешен период в научната ми дейност. До голяма степен това се дължи на моя колега и приятел Милчо.
В изчислителния център на Математическия институт работеха заедно инженери и математици, но през 1966 г. почти всички инженери и част от математиците се отделиха в новосъздадения Институт по изчислителна техника (по-късно наречен Централен институт по изчислителна техника – ЦИИТ). От 1964 г. в нашия изчислителен център бе доставен от СССР един компютър от второ поколение (на транзисторна основа) “Минск-2”, подходящ за решаване на неголеми по обем математически задачи.
Математиците в изчислителния център бяха разпределени по групи според направленията на дейността им. През 1964 г. те всички бяха обединени в секцията по изчислителна математика, ръководена от Благовест Сендов. Други секции все още нямаше поради отсъствието на достатъчно хабилитирани учени в центъра. Създадени бяха групи по автоматизация на програмирането, по числени методи, по крайни автомати, по математическа лингвистика и др. По-нататък те се превърнаха в отделни секции. От началото на 1965 г. бе създадена и Групата по операционни изследвания, която отначало включваше само 4-ма души – Милчо Германов, Веселин Спиридонов, Здравка Карамитева и Маргарита Димитрова. По-късно, когато напуснах, в нея се включиха и други хора. За ръководител на групата бе избран Милчо Германов, който бе най-опитният и компетентен специалист измежду нас и единствен с научен стаж като асистент по висша математика.
Под ръководството на Милчо Германов групата по операционни изследвания извърши значителна по обем научноизследователска, учебна и приложна дейност. Милчо и аз се насочихме към нелинейното програмиране (сега вместо “програмиране” се използва терминът “оптимиране”, за да се разграничи от компютърното програмиране). Тази област на операционните изследвания през 1964 г. все още бе недостатъчно развита и актуална. За няколко месеца Милчо и аз проучихме състоянието в тази област и определихме някои интересни задачи, които все още чакаха решение. В резултат само за две години (1965 и 1966 г.) с Милчо направихме шест съвместни публикации в престижни списания
Помня участието ни с Милчо на Европейската конференция (Joint Euro-pean Meeting) на Обществото по иконометрика (Eco-nometric Society – ES) и Института по науки за управление (The Institute of Management Sciences – TIMS) във Варшава от 2 до 7 септември 1966 г. За нас това бе забележително за времето си научно събитие. Доклади по покана имаха Jan Tinbergen, който през 1969 г. стана първият лауреат на Нобелова премия по икономика, и Tjalling Koopmans, който през 1975 г. заедно с Леонид Канторович също получи Нобелова премия по икономика за работите си по линейно и нелинейно програмиране. И Милчо, и аз имахме приети доклади за конференцията, направихме 20-минутни презентации и участвахме в дискусиите.
Проф. Чавдар Добрев, литератор, културолог, критик, публицист
Когато добротата посети интелигента
Това се случи през втората половина на 70-те години от миналия век. В един Божи ден на шестия етаж на Комитета за култура стана промяна в един от кабинетите му, предназначени за заместниците на Людмила Живкова. Зае го новият първи зам.-министър Милчо Германов, за когото бързо се разнесе слухът, че бил инженер, техничар, програмист, който ще въведе мултипликационния ефект в културата, на който Людмила тогава много държеше. През това време ръководех разработващия блок в Информационния център за култура, известно време бях и негов директор. И тъй като новият зам.-шеф щеше да отговаря и за нас от Центъра, за всичките бумаги, които всекидневно произвеждахме – анализи на вътрешни и външни събития и процеси в различните краища на света, проектодоклади и проекторезолюции, проектопостановления и проектописма, проектопоздравителни адреси и проектонекролози до класици и глави на държави, трябваше да се явя пред Германов и да го запозная с работите, които вършим. Пък и да разбера що за птица е.
Срещата ни започна в преддверието на кабинета му, докато обяснявах на ошашавената от смяната секретарка защо съм тук. Първото, което ми направи впечатление, беше неговото обръщение към секретарката му – явно той едва сега я опознаваше, защото държането му клонеше между извинителното поведение на гост и неловкия опит на началника да установи контакт с лице, което му е подчинено, но той го смята за равно на себе си. Това, както ми се стори, не беше куртоазия, а искреност на човек, който е деликатен.
В кабинета говорех главно аз, в смисъл че го информирах за нещата, които правим. Докато той, по способа отпреди малко, гледаше да стопи разстоянието помежду ни, да покаже, че няма защо да се делим на началства и подчинени. Изненада ме, че извади бележник и се зае да записва като ученик детайлите, които му съобщавах. След това надълго и нашироко ми описа как трябвало да систематизираме придобитата информация, какви били общите черти между математиката и изкуството, как щял да използва новите технологии в такава “неуправляема сфера” като изкуството.
Навлезе не толкова бързо в задълженията си на висш администратор в Комитета. Кабинетът му постепенно зажужа като кошер, в него започнаха да влизат и излизат различни лица – служители и гости, които той посрещаше и изпращаше вежливо. Между тях бях постоянен посетител, викаше ме ту за едно, ту за друго. Стените на кабинета му, изцяло запълнени с прозорци, от които шуртеше дневна светлина, се изпъстриха с таблици и диаграми, с черна дъска и таблети, на които се мъдреха изписани знаци и цифри. Той ставаше прав и с пръчица, като съвестен учител, обясняваше кое как се свързва едно с друго, как Камбаните ще изглеждат като символ на детската пробуда и как Дворецът на културата ще събере меда на основните дворци на културата в Европа, и най-вече на Центъра “Помпиду” в Париж. Лично аз се отнасях недоверчиво към “технологизирането” на културната дейност, но в същото време си давах сметка, че движението напред е неизбежно: пред очите ни настъпваше научно-техническата революция, както сега си пробива път електронизираната информация.
Не зная доколко Германов успя в своите намерения, но че проправи пъртина за въвеждане на модерния “метаезик” в културата – на това съм непосредствен свидетел. Няма да изпадам в изчерпателност, безспорно е обаче, че той участваше и влияеше сериозно върху политиката на Комитета, че успяваше да облагороди атмосферата, да стопли климата в това мощно учреждение на културата, че правеше извънредно много за умножаване/мултиплициране на идеите и инициативите в културата, за тяхното широко разпространение. И представете си, не проявяваше никаква корист във фаворизираното ни ведомство, което през онези времена щурмуваха не един или двама образцови кариеристи, заложили на Людмилината благопристойност и “наивитет”.
Германов изпиташе видим пиетет пред Людмила Живкова, без да го демонстрира с показни думи или жестове.
Георги Йорданов, зам.-председател на Министерския съвет и дългогодишен председател на Комитета за култура
Особено важно е да не се забравя приносът на специалисти, всеотдайно работещи в определени области на общественото битие. Разбира се, и те са многообразни. Едни – шумно рекламират второстепенни свои прояви и дела, както е днес. Наслушахме се на самохвалства на участващи в управлението на страната през т. нар. демократичен преход. Самохвалства, които са много, много далеч от действителността и от живота на хората. Някои от тези хвалипръцковци, добрали се за жалост, до високи постове, приличат на деца, които дръзко се опитват да набиват в представите ни свои маломерни постъпки и действия, които в очите им изглеждат едва ли не като исторически дела.
Но има дейци, без чиито знания, опит и умения е трудно да си представим успехите в системите и учрежденията на държавата, в напредъка на селищата в страната. Много от тях отбягват да говорят сами за себе си, рискувайки добрите им начинания и резултати да останат незабелязани. Ала такива дейци заслужават високо уважение и признателност. Убеден съм: такава личност е бившият първи заместник-председател на Комитета за култура, а по-късно и отговорен сътрудник в Държавния съвет на републиката – Милчо Германов.
За първи път за него чух от Людмила Живкова, избрана за председател на Комитета за култура на мястото на големия поет Павел Матев. Тя имаше съзнание, че й липсва достатъчен административен и управленски опит и диреше сътрудници, на които да разчита при управлението на сложните и деликатни процеси в духовната област. Това бяха автори в областта на литературата, изкуството и науката, като Александър Фол, Любомир Левчев, Павел Писарев, Милчо Брайнов, Пею Бербенлиев, Стефан Ганев, Димитър Филипов и други. Людмила Живкова привлече в ръководния екип на културното ведомство и Милчо Германов, утвърден специалист по научна организация в управлението на процесите в материалната и духовната област. Той вече имаше реализирани проекти в други държавни институции и притежаваше управленски опит и умения.
Първите ми впечатления от контактите и съвместната ни работа с него останаха трайни, неизменни. На вид не особено общителен, Милчо Германов излъчваше скромност, благовъзпитание. Говореше малко, но смислено и точно. Не се натрапваше да бъде в центъра при обсъждания и в неформална среда, но казваното от него имаше дълбок смисъл.
Добрите впечатления от първите ми срещи с него постепенно се обогатяваха; установих и нови ценни негови качества. Той правеше точен анализ на обстановката в областите, за които отговаряше в Комитета за култура; не скриваше неблагополучията и причините за проблеми и негативни явления; правеше разумни предложения с възможност те да се осъществят в практическата дейност и да доведат до положителни резултати.
Като първи заместник на Людмила Живкова, Милчо Германов компетентно подготвяше комплексни програми и решения на Председателството на Комитета за култура, отнасящи се до важни области на духовния живот. Достатъчно е да се отбележи приносът му за програмата “Бележити българи”, за прояви, свързани с международното детско движение “Единство, творчество, красота”, и т. н. Милчо Германов отговаряше и за Института по култура към Комитета за култура; има лична заслуга за сериозни проучвания. Учени и специалисти под негово ръководство постоянно генерираха новаторски идеи в културната дейност.
Отговорностите му като първи заместник на председателя на Комитета за култура особено много нараснаха през 1981 г. Оказа се, че някои дейци са извършвали незаконни действия и присвоявания при покупката на произведения на изкуствата от други страни. Милчо Германов беше много, много далеч от подобни прояви и можеше да служи за пример като морален и безкористен управленец. Ала посочените действия на лица, на които Л. Живкова се беше доверила, дълбоко я разстроиха. Тя се отчая и се разколеба, оттегли се на продължителна почивка. Сподели ми, че е дълбоко разочарована от постъпките на лица, на които е вярвала. Помоли ме като заместник-председател на Министерски съвет още по-пряко да наблюдавам и подпомагам нейните заместници и в частност – първите заместници. От тях Милчо Германов отговаряше за общото управление, а Павел Писарев – за дейности в областта на изкуствата.
Проф. Орлин Загоров, философ
С него ни свързват годините, в които той беше първи зам.-председател на Комитета за култура, начело с Людмила Живкова, а аз – първи зам.-председател на Изпълнителния комитет на Окръжния народен съвет в Кърджали, отговарящ за културата, и член на Комитета за култура през 70-те години на ХХ век. Свързва ни общата работа през 80-те години и искреното ни приятелство след това чак до неговата смърт. От началото на 80-те години на ХХ век до закриването на Държавния съвет през 1990 г. работихме в системата на Държавния съвет. Отначало като зам.-председатели на Съвети – аз по развитие на духовните ценности на обществото с председател Георги Джагаров, зам.-председател на Държавния съвет на НРБ, а Милчо – на Съвета по социално управление с председател Емил Христов, секретар на ЦК на БКП. След това до началото на 1990 г. и закриването на Държавния съвет бяхме заместник-председатели на Комисии, ръководени от академик Джагаров – той по Димитровските и международните награди, а аз – по езикова политика.
В деловите ни отношения Милчо Германов проявяваше най-добрите качества като интелект, морал, коректност и прецизност. Не беше многословен. В мислите си беше винаги концентриран, организиран и пределно ясен. Скромността и учтивостта към хората, с които работеше, бяха трайни отличителни черти на неговия благ характер. Дори когато имаше основание да не е доволен от качеството на извършената работа, той не показваше промяна в настроенията си. Винаги беше сдържан, лаконичен, доверчив, благоразположен и готов за помощ в отношенията си към своите сътрудници. С нищо не парадираше, не обичаше да говори за себе си, за семейството си и за личните си житейски проблеми. В компании и служебни сбирки беше мълчалив, конструктивен в изказванията си и реалист в намеренията и плановете на стоящите над него ръководители. Не търсеше компанията им. Беше човек с високо лично достойнство, с широки духовни интереси. Знаеше много неща, но умееше да мълчи. Увличаше се от математиката и кибернетиката, от театъра и живописта. Към класическата музика и автентичните национални мелодии и ритми изпитваше поклоннически чувства. В свободните мигове обичаше да рисува и да конструира сложни математически модели, чрез които представяше идейните си проекти. Чрез геометрични фигури, схеми и чертежи формулираше идеите си, когато приемаше и възлагаше задачи.
В моите представи Милчо Германов остава като личност с устойчиво традиционно българско семейно възпитание. Дълбоко любящ баща и изтънчено внимателен съпруг, верен на приятелите си и презиращ скрито предатели и идеологически ренегати, той не допускаше разточителство във външния израз на своите чувства и емоции. Беше достоен и достолепен потомък на тракийски бежанци, спомена за чиито болки и страдания носеше дълбоко в душата си. И сега е пред очите ми как се вълнуваше веднъж, когато посетихме Ивайловград за участие в конференция на местния съвет за култура и изкуство. По време на разглеждане на историческите обекти на територията на този град, който непосредствено граничеше с Гърция, той постоянно се взираше отвъд разделителната полоса, където се намираха земите, които неговите предци са били принудени да напуснат, оставяйки зад гърба си разграбени и опожарени жилища и други имоти. Той разказваше с неописуема болка как с окървавени крака и невръстни деца – едни вързани на гърба, а други плътно притиснати към майките си, за да не станат жертва на жестокост – бягащите към майка България са били преследвани и убивани в гръб. Той си спомняше имената на селища и местности, през които преминавали големи групи бежанци – гладни, жадни и изтощени докрай. Преживяваше всичко това, сякаш в момента гледаше в огледалото на спомените си от детските години, когато оцелели роднини са му разказвали за своите нечовешки патила.
Милчо Германов оказа силно влияние върху мен като приятел и съмишленик.
Страниците подготви
д-р Теофан Германов, главен редактор
на в. ЗЕМЯ