Да си спомним за прекрасния и достоен човек Петър Пейков
Навършват се две години от кончината на ръководителя, отдал сили и знания за социалното и духовното развитие на съвременен Бургас, негово верую бе социалистическия идеал
Преди точно 2 години, на 18 срещу 19 октомври 2022 г., на 82-годишна възраст внезапно ни напусна един голям българин, идеалист и прекрасен човек, приятелят, съратникът, примерът за човещина, морал и доброта Петър Димитров Пейков.
Роден на 9 април 1940 г. в Кричим, Пловдивско. Завършил Селскостопански техникум в Садово, а след отбиването на военния си дълг към Отечеството в Гранични войски и работата като зам.-секретар на Полкови комитет на ДКМС, завинаги свързва жизнения и професионален път с Бургас и Бургаска област. Завършва философия в СУ “Св. Кл. Охридски”, а по-късно и аспирантура по политически науки във Висшата партийна школа в Москва и получава научно звание “Кандидат (доктор) на философските науки”.
В Бургас е активен младежки деятел, а от 1971 – 1974 г. оглавява Окръжния комитет на Комсомола. а по-късно е секретар на Градския, от 1976 на Окръжния, а от 1987 г. на Областния (на територията на Бургаска, Ямболска и Сливенска области) комитет на БКП в Бургас, а в сферата му на отговорности е духовната сфера. Дълги години Пейков бе водещ член на екипа на Николай Жишев в ОК на БКП – Бургас, постигнал уникално икономическо, културно и социално развитие за региона. На Дванадесетия (1981 г.) и Тринадесетия (1986 г.) конгрес на БКП е избиран за кандидат-член, а на Пленум през декември 1988 г. – за член на ЦК на БКП. Носител на високи държавни отличия.
Лична заслуга на Петър Пейков, изтъквана от най-видните бургаски интелектуалци, е превръщането на морския град в един от най-ярките културни центрове на тогавашна България, както и уникалната творческа свобода, която е плод на толерантността и модерното мислене на ръководителя и човека Петър Пейков. “Бургас – градът на поетите и художниците”, Бургас от 70-те и 80-те години – с неговите модерни културни институции, показващи висшите образци на българското, руското и европейското изкуство. За него поетът Недялко Йорданов, останал верен приятел за цял живот, изтъква: “Зад нас (интелектуалците) стоеше Петър Пейков – тих, скромен, интелигентен, с две висши образования, сантиментален и добър. Благодарение на него поставяхме забранени от други театри пиеси“, пише той в спомените си. “Делили сме грижи и рискове – и преди, и сега… Отива си нашето изстрадало поколение…”, изплака вчера големият поет Недялко Йорданов.
А приятелят и съидейник социалист доц. Гале Христов го определи на страниците на ЗЕМЯ в навечерието на неговата 80-годишнина като един от съзидателите на Бургаска област и като компетентен ръководител, изпъкващ със знания, такт и демократичност в работата с хората.
През 1990 – 1991 г. за кратко Петър Пейков работи като политически помощник на лидера на БСП Александър Лилов. Със сигурност Петър Пейков бе човек, ръководител и специалист, който имаше огромен потенциал да окаже важно влияние в българската политика на национално ниво – като пръв ръководител на Бургас и областта, в ръководството на партията в сферата на идеологията или на културния фронт. Но криворазбраната промяна и разрухата след 1989 г. направиха така, че и левицата, и държавата България не успяха да се възползват от ума, таланта, знанията и моралните качества на хора като Петър Пейков, на няколко поколения изградени ръководители и организатори в политическата, административната, духовната, стопанската сфери.
Но Петър Пейков остана верен на социалните идеи и мечтата за социално общество на свободата, равенството, солидарността и справедливостта. С човешкото си обаяние, с мекотата и позитивизма в общуването с другите, той бе от хората-Събирачи, от тези, които обединяват около себе си съмишленици. Затова и до сетните си дни активно общуваше със съидейници социалисти и участваше най-скромно, но активно в организацията на събития, чествания, предизборни кампании.
На своята БСП той отдаде честния и изпълнен с труд живот – членува в партията от 1959 г., отдаде й шест десетилетия и половина труд, идеализъм и искреност. Бе от хората, които напомнят на по-младите, че в политиката не са важни модните еднодневки, защото има големи и непреходни политически каузи, за които си струва да се бориш!
Един от основателите на ПК “Единство” към БСП – “Оборище”, в чието ръководство е избиран многократно и бе негов председател. Бе активен участник и в сбирките на бургаските и пловдивски социалисти, работещи в София. Всяко лято със съпругата Ели и близките си прекарваше в града на своята младост и активни години – Бургас, което го зареждаше с оптимизъм и много щастие.
До сетните си дни бе приятел и верен читател на ЗЕМЯ, “Русия днес” и “Китай днес”.
Той бе любящ и отдаден съпруг, баща и дядо – пример за истинските и вечни български семейни и човешки ценности.
За нас – приятелите, съгражданите, съратниците и съидейниците, той ще остане като светла и достойна личност, човек от типа, който все по-рядко се среща на нашата грешна земя. Добрината, човечността, спокойствието, което ни даряваше в тежки моменти, оптимизмът, с който ни зареждаше буквално до последните си дни – те оставят тежка и неизлечима празнина.
Поклон пред светлата памет на Петър Пейков!