Денков намери извинение за бедността ни – “Международното положение”
Сега пък конфликтът в Близкия Изток ще вдига цените у нас, обясни ротационният премиер
Най-важното е, че успяхме бързо да изтеглим българските граждани, които бяха там. Имаме готовност, ако трябва допълнителен полет, ако има достатъчно желаещи. Така че това беше с първи приоритет.
Това заяви премиерът акад. Николай Денков, отговаряйки на въпроси на граждани и медии относно конфликта в Близкия изток между Израел и Палестина. Той коментира и възможността да се повишат цените на енергоносителите заради конфликта, а оттам и на всички останали продукти, предаде “Фокус”.
Нямам никакви съмнения, че конфликтът в Израел е свързан с конфликта в Украйна. Има много сериозна координирана акция за дестабилизиране на света. Опит да се разпредели това напрежение върху по-големи части от света”, направи своя анализ министър-председателят. “
“Колкото до цените – да, ако този конфликт се задълбочи, което е възможно, ако продължи по-дълго, това ще има отражение и това трябва да го имаме предвид като възможност за идващата зима”, подчерта Денков.
На въпрос дали трябва да се преосмисли дерогацията за руския петрол при тези обстоятелства, премиерът отговори:
“За момента не, тъй като поетапното вкарване на неруски петрол предполага, че има време, за да се реагира при промяна в ситуацията. За момента мисля, че можем да продължим по план.”
И ПРЕМИЕРЪТ В СТИЛИСТИКАТА НА ДАЙНОВ ЗАПЛАШИ И МИНЬОРИТЕ: НЯМА ДА ОТСТЪПЯ! ЧАСТ ОТ ПРОТЕСТИРАЩИТЕ БИЛИ С “ПРОРУСКА НАГЛАСА”
„Искам да разделя хората, които организират тези протести от тези на улицата. Много голяма част от организаторите са партийни фигури от формации с проруска нагласа“, каза той.
„Не може всичко да продължава както е било досега. Технологиите се променят бързо, а България вече закъснява с промените“, каза премиерът във връзка с живота на въглищните централи.
По думите му не случайно Китай е най-големият производител на фотоволтаици. „Ако някой си представя, че всичко ще продължи, както е било години наред, просто не може да осъзнае какво се случва“, каза той.
„Промените ще се случат и тези териториални планове, срещу които възразяват, всъщност им помагат на тях да се адаптират към тези промени“, каза той във връзка с протестите на енергетиците.
По думите му няма накъде повече да се отстъпи пред енергетиците. Според него в дискусията трябва да се вкара разум и отново да се седне на масата на преговорите.
Той сравни ситуацията с телефон: „Преди имахме телефони с шайби. Сякаш, когато дойдоха модерните мобилни устройства, да кажем, че няма да ги използваме, защото си имаме тези с шайбите. Няма как да не продължим развитието си“, смята той.
Енергийният преход ще отнеме поне до 2040- 2045 година промени в тези региони. Всичко, което сме можели да отстъпим, ние сме го направили. Оттук нататък трябва да се вкара разум в дискусията, отново да седнем на масата за преговори и да видим как да го направим най-добре за тях, изтъкна премиерът.
“Трябва да сме наясно, че енергетиката се променя и се променя много бързо. Ако някой си представя, че всички ще продължи, както е било досега години наред, просто не може да осъзнае какво се случва”, категоричен бе Денков.
По думите му енергийният преход ще се случи, а териториалните планове, които страната ни изпрати към Европейската комисия, гарантират предприемането на правилните стъпки за това.
“Промените ще се случат. Тези териториални планове, Планът за възстановяване и устойчивост срещу които възразяват, помагат на тях да се адаптират по-добре към тези промени”, обясни той.
На въпрос дали властта е готова да прави още стъпки, за да прекрати недоволството на хората, които все още протестират по АМ “Тракия”, той отговори така: “Повече няма накъде. Ясно казахме, че няма да затваряме административно топлоелектрическите централи. Това, което очакваме, е да развиваме новите технологии, които много често дават значително по-евтин ток, да поддържаме енергийната сигурност с необходимите базовите мощности, където участват и въглищните централи – това означава още много години наред”.
По думите му въглищните централи ще продължат да работят, като постепенно и плавно ще се извършва рекултивация, така че секторът да бъде трансформиран.
„Работи се по строителство на пътища, но не с такава интензивност, с която бихме искали. Първата е, че през предишните години, в някои от най-сериозните такива проекти, имаме строителство, без съответните книжа. Това затруднява продължението на тази дейност“, каза Денков.
„Когато се обявят големи поръчки, всичко се обжалва максимално и чак тогава се дава старт“, изтъкна той като друг проблем за подема на строителството у нас.
„В България имаме голям проблем с броя на тежките катастрофи и жертвите по пътищата. Отнемането на автомобилите е практика, която се използва и в други държави. Изискват се обаче сериозни организационни усилия“, каза той.
„Няма никаква причина да връщаме маските и да променяме правилата за здравна безопасност. Случаите на Ковид са такива, че ние се намираме в най-ниската зона. В момента няма претоварване на здравната система. Призовавам всички да не се поддават на слухове и на опитите за насаждане на страх и гняв“, каза Денков.