Ден на народните будители
На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители!
Така отдаваме почит към делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Славата на пръв будител носи Паисий Хилендарски.
Сред най-почитаните са Свети Иван Рилски, Владислав Граматик, Неофит Рилски, Васил Левски, Христо Ботев, Хаджи Димитър, Иван Вазов, Любен Каравелов.
В Деня на народните будители националното знаме ще бъде издигнато тържествено пред сградата на президентската институция. Държавният глава Румен Радев ще приеме почетния строй на Националната гвардейска част, а след церемонията в Гербовата зала на “Дондуков” 2 президентът ще отправи приветствие за празника.
На церемонията ще присъстват представители на културни и научни институции, университети и училища.
В приветствие по повод Деня на народните будители служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков каза:
“България вероятно е единствената държава в света, която чества подобен празник – празник, на който се почитат заедно заслужилите българи – просветители, книжовници и революционери. Този ден е символ на просветата, на културата, на жаждата за знание на рода ни. Символ е и на българския учител, не само защото толкова много от нашите най-ярки образи на будители на нацията са били учители, а защото и днес учителите са призвани да бъдат носители на този дух, защото те не само предават знания, но и вдъхновяват, насърчават, изграждат бъдещето на нашата нация”.
Министър Цоков изрази благодарност към българските учени, университетски преподаватели и към “стотиците будители, запалващи любовта към Родината в българските неделни училища зад граница”.
С час по будителство и награди за изявени учители МОН ще отбележи празника.
В БАН ще има тържествено събрание, на което ще бъдат обявени носителите на Наградата на БАН за журналисти за 2023 г. в отделните категории, а изявени учени ще получат отличията Почетен знак “Марин Дринов” на лента и Отличителен знак “За заслуги към БАН“. Проф. Румяна Дамянова от Института за литература на БАН ще произнесе слово на тема “Д-р Петър Берон: Човекът Вселена”. За празника ще бъде показана изложба, посветена на 200 години от издаването на Рибния буквар.