Десет години от инициативата “Един пояс, един път” обсъдиха в София
Китай е на трето място сред търговските ни партньори извън ЕС, отбелязаха от Министерството на икономиката и индустрията
„Китай е на трето място сред търговските партньори на България извън ЕС, а двустранната търговия бележи ръст през миналата година от почти 20% спрямо 2021 г.“ Това заяви зам.- министър Николай Павлов при откриването на Международната конференция „Европа – КНР. Диалог в името на прогреса. 10 години инициатива „Един пояс, един път”.
„Ние разглеждаме развитието на търговско-икономическите отношения между България и Китай в контекста на пълноправното членство на България в Европейския съюз и факта, че Китай е стратегически партньор за България и ЕС, както и в рамките на Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа и Инициативата „Един пояс, един път”, каза зам.-министър Павлов. Той допълни, че съществуват неизползвани възможности за разширяване на българския износ за Китай, българският бизнес има траен интерес и търси нови възможности за увеличаване на експорта към китайския пазар.
Конференцията е организирана от Българската национална асоциация “Един пояс, един път” и Фондация “Славяни” в партньорство с Китайския център за съвременни световни изследвания, Мрежата за изследване на Инициативата “Един пояс, един път” и Китайския народен институт за външни работи.
Върху диалога като ключов фактор за сътрудничество акцентираха депутатите от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Сергей Станишев, Петър Витанов и Цветелина Пенкова. Те отправиха видеообръщения по време на международната конференция на тема „Европа – КНР. Диалог в името на прогреса. 10 години инициатива „Един пояс, един път”.
ЕС и Китай имат достатъчно дълги, понякога сложни, но съдържателни отношения, посочи Сергей Станишев. Той отбеляза, че Китай е вторият търговски партньор на ЕС след САЩ. Без диалог няма как да се постигне прогресивно позитивно развитие на отношенията, заяви той.
Ключовата дума е диалог. Независимо някои различия между Европа и КНР е необходимо да продължим да се борим заедно с общите предизвикателства, коментира Петър Витанов.
През последните години нуждата от единство, сътрудничество и дипломация никога не е била по-очевидна, смята Цветелина Пенкова. Според нея само чрез съвместни инициативи и международни партньорства може да се постигне глобален прогрес. Такава инициатива е и „Един пояс, един път“, като основната й роля е да свърже Европа – Азия и Африка чрез мрежа от инфраструктурни проекти, търговски пътища и икономическо сътрудничество, посочи Пенкова.
По думите й във времена на геополитическо напрежение и несигурност трябва да наблягаме на единството.
Дипломацията и диалогът държат ключа към разрешаването на глобалните кризи. Сега повече от всякога светът има нужда от дипломати и лидери, които да търсят конструктивен диалог, каза Пенкова. Във времена на криза трябва да работим заедно, добави тя.