Димитър Главчев номинира министрите от бъдещия служебен кабинет
Кандидатът за служебен премиер Димитър Главчев предложи проект на структура и състав на Министерски съвет. Това се случи в сградата на президентството в присъствието на държавния глава Румен Радев и представители на парламентарно представените политически сили.
Състав на кабинета, предложен от Димитър Главчев:
Министър-председател – Димитър Главчев
Заместник министър-председател и министър на финансите – Людмила Петкова
Людмила Петкова е безспорен капацитет в областта на финансите, с над 30 години опит в областта на данъчната политика и управлението на публичните финанси, каза Димитър Главчев в президентството при представянето на структурата и състава на проекта на кабинет. По думите на Главчев от 2010 г. Петкова работи в Министерството на финансите, била е директор на дирекция „Данъчна политика“, както и заместник-министър на финансите.
Министър на вътрешните работи – Калин Стоянов
Калин Стоянов е роден на 28 април 1981 г. През 2008 г. придобива магистърска степен по специалност „Право“ в Бургаския свободен университет. Работа в Министерството на вътрешните работи започва през 2003 г. след добиване на бакалавърска степен от Академията на МВР.
Преминал е през специализирани обучения за борба с тероризма, противодействие на нелегалната миграция, трафик на хора, незаконна търговия с оръжия, фалшификации и други. Завършил е курсове за ръководни служители, включително към Международната правоприлагаща академия – ILEA, Будапеща, Унгария, посочват от МВР.
На 6 юни 2023 г. е назначен за министър на вътрешните работи. От 31 май 2021 до 5 юни 2023 г. е директор на Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) – МВР. В периода 2018 – 31 май 2021 г. – началник на отдел „Специални операции“ – ГДБОП. От 2016 до 2018 г. – началник на РУП – Приморско, при ОДМВР – Бургас, от 2011 до 2016 г. – служител в отдел „Специални операции“ – ГДБОП – МВР, като в периода 2013 – 2015 г. отделът е в ДАНС. От 2009 до 2011 г. – служител в ТЗБОП – Бургас, в този период е и член на Регионалната комисия за борба с трафика на хора. В периода 2003 – 2009 г. – служител в сектор „Икономическа полиция“ при ОДМВР – Бургас.
В професионалната си кариера многократно е награждаван от министъра на вътрешните работи, главния секретар на МВР, председателя на ДАНС. Носител е на международна награда „40 под 40“, както и на две колективни награди – от “Сикрет сървис” на САЩ и от Европол.
От 6 юни 2023 г. е министър на вътрешните работи в кабинета “Денков”.
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Виолета Коритарова
Инж. Виолета Коритарова е експерт с опит в областта на геодезията и геоинформационните системи, инвестиционното планиране, поземлените имоти и регистри, е записано на сайта на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Тя е дългогодишен служител на Агенцията, като преди това е работила в Министерството на земеделието и горите и в Министерството на образованието и науката.
Инж. Виолета Коритарова е магистър по геодезия, фотограметрия и картография от Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Има редица професионални квалификации в Нидерландия, Австрия и Германия.
Инж. Виолета Коритарова е била изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър, назначена със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков от 20 юни 2018 до юни 2023 г.
Министър на труда и социалната политика – Ивайло Иванов
Ивайло Иванов е роден на 21 февруари 1967 г. в Тетевен. Завършил е висше икономическо образование в Стопанската академия „Димитър Ценов“ в Свищов с магистърска степен по финанси и кредит през 1993 г. През 2008 г. се дипломира като магистър по право в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград, се посочва в сайта на НОИ.
В периода 2003 – 2016 г. работи в Агенцията за социално подпомагане, като до септември 2009 г. е заместник изпълнителен директор, а след това е назначен за изпълнителен директор.
От юни 2016 до септември 2017 г. заема поста заместник-министър на труда и социалната политика и отговаря за политиките за защита при безработица, насърчаване на заетостта, пазара на труда, трудовата миграция и свободното движение на работници, трудово право, обществено осигуряване, безопасност и здраве при работа и социалната сигурност. Наблюдава и координира дейността на Агенция по заетостта и Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.
Има дългогодишен професионален опит и в сферата на застраховането.
На 19 септември 2017 г. е избран от Народното събрание за управител на Националния осигурителен институт.
Министър на отбраната – Атанас Запрянов
Атанас Запрянов е генерал-лейтенант от запаса, се посочва на интернет страницата на Министерството на отбраната.
Запрянов е бил заместник-министър в две правителства – от юли 2016 до януари 2017 г. и от май 2017 до април 2021 г.
В миналото заема различни командни и щабни длъжности в Свързочни войски на Българската армия. Бил е началник на Военна академия „Г. С. Раковски”, заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия по ресурсите и представител на началника на Генералния щаб на Българската армия във военните комитети на НАТО и ЕС.
Владее руски и английски език.
Министър на външните работи – Ивайло Ценов
Ивайло Ценов 15 години е консул във Виена, с много добри връзки с австрийското правителство, каза Димитър Главчев в президентството при представянето на структурата и състава на проекта на кабинет. “Ръководел съм се от това, тъй като, знаете, това е единствената държава, която е против приемането ни в Шенген и по земя”, аргументира избора си Главчев.
Ивайло Ценов е съветник, завеждащ Консулската служба в посолството на България в Австрия, се посочва на интернет страницата на Министерството на външните работи.
Министър на правосъдието – Мария Павлова
Мария Павлова вече е била служебен министър на правосъдието в правителството на Огнян Герджиков от 27 януари 2017 до 4 май 2017 г. В няколко други служебни правителства в периода 2022 – 2023 г. тя беше и заместник-министър на правосъдието.
От 1998 г. работи в съдебната система, като е започнала като следовател в Столичната следствена служба, после прокурор в Софийската районна прокуратура, следовател в Националната следствена служба, където е била и завеждащ отдел „Специализиран“, ръководител на звено „Аналитично“ и говорител на службата. През 2016 г. е избрана от колегите си за член на първата Комисия по атестирането и конкурсите при Прокурорската колегия на ВСС.
Министър на образованието и науката – Галин Цоков
Професор д-р Галин Борисов Цоков е магистър по педагогика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават на сайта си от Министерството на образованието и науката (МОН). Преподавател е в Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, като от 2011 г. е професор по управление на образованието. Директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” (от 2016 ) и ръководител катедра „Педагогика и управление на образованието“ (2019). Доктор по педагогика с дисертация на тема: „Децентрализация в структурите за управление на образованието на местно ниво – традиции и перспективи“ (1998)
Специализирал е в: Университета UNED, Мадрид (2017); Образователно лидерство в Банкстрийт колеж по образованието, Ню Йорк (2014); специализация по Образователен мениджмънт CEDEFOP Study Visit 326, Валенсия, Испания (2008); Образователен мениджмънт с профил „Организационен мениджмънт в образованието“ в Холандия, Амстердамски университет (2002).
Член е на Комисията за иновативните училища към МОН (2016) и на Постоянната комисия по педагогически науки и социални дейности на Националната агенция по оценяване и акредитация (от 2018); председател е на Асоциацията на департаментите за квалификация на педагогическите специалисти в България (2022); главен редактор на списание „Педагогика“ (2019).
Участвал е като ръководител, координатор и член в повече от десет международни и национални научни и образователни проекта. Автор е на над 110 научни публикации, издадени в България и чужбина.
От юни 2023 г. Галин Цоков бе министър на образованието и науката в кабинета на Николай Денков.
Министър на здравеопазването – Галя Кондева
Завършва Медицински университет през 1987 г. Специализира вътрешни болести и клинична хематология през 1997 г. и 2017 г. През 2008 г. завършва специализация по здравен мениджмънт. В периода от 2003 до 2008 г. е началник-отдел към НЗОК. От 2008 до 2015 г. д-р Кондева работи като лекар в Отделение по трансфузионна хематология на УМБАЛСМ “Н. И. Пирогов”. В следващите две години е лекар по вътрешни болести и клинична хематология . От 2017 до 2018 г. е директор Дирекция към НЗОК.
Министър на културата – Найден Тодоров
Найден Тодоров завършва с отличие Музикалното училище „Добрин Петков“ в Пловдив и продължава обучението си по оркестрово дирижиране при професор Урош Лайовиц, хорово дирижиране при професор Гюнтер Тойринг и оперно дирижиране при професор Конрад Лайтнер в Университета за музикално и сценично изкуство във Виена.
През 1996 година е поканен от йерусалимската фондация „Ленард Бърнстейн“ в Академията Рубин в Йерусалим, където специализира при диригента на Израелската филхармония Менди Родан.
През 1997 година той създава в родния си град фестивала „Тракийско лято”. Година по-късно получава първия си постоянен международен ангажимент – в Хайфа, Израел, със Северноизраелския симфоничен оркестър, където е избран между повече от 150 кандидати за постоянен диригент на оркестъра.
В следващите години Найден Тодоров гостува на сцените на редица от най-големите културни центрове в Европа, Азия, Африка и Америка.
През 2000 г., само на 26 години, е поканен за музикален директор на Пловдивската опера и филхармония, като се оказва най-младият диригент в България на такава позиция. В периода 2003 – 2005 г. работи като художествен ръководител на Оперно-филхармоничното дружество в Бургас. Няколко години по-късно заема тази позиция и в хор „Дунавски звуци“ в Русе.
В периода 2005 – 2017 г. Найден Тодоров е директор на Държавната опера в Русе.
През 2006 г. прави своя дебют с Берлинския симфоничен оркестър и само година по-късно е поканен да дирижира и концертите от турнето на състава в най-големите градове в Япония.
През 2010 г. дебютира и във Виенската народна опера, дирижирайки спектаклите на балета „Лешникотрошачката” от Чайковски с Виенския държавен балет.
През 2013 г. Найден Тодоров се дипломира като мениджър в областта на културата в Нов български университет, където през последните години е поканен да изнася лекции.
От 2017 година е директор на Софийската филхармония, с която гостува на някои от най-престижните сцени в Европа – зала „Бозар“ – Брюксел, Музикферайн – Виена, голямата зала на Берлинската филхармония. В концертите си със Софийската филхармония Найден Тодоров работи с някои от най-изявените по света певци и инструменталисти.
Найден Тодоров е работил с всички български държавни оркестри и оперни театри, както и с много чужди оркестри, между които Виенския симфоничен оркестър, Филхармонията на Богота – Колумбия, Оркестъра на Румънското радио и телевизия, Филхармонията на град Токио.
От 2018 година, като част от образователната политика на Софийската филхармония, Найден Тодоров става водещ на предаването за класическа музика на Българската национална телевизия – „На концерт с БНТ 2“.
През 2021 г. той издава първата си книга с разкази „Полъх от ангели“.
Заема поста служебен министър на културата в кабинета с премиер Гълъб Донев от 3 февруари до 6 юни 2023 г.
Министър на околната среда и водите – Петър Димитров
Инж. Петър Димитров е роден през 1973 г. Магистър е по хидромелиоративно строителство, със специализации в България, Япония, Германия и Италия, докторант е в Университета по архитектура, строителство и геодезия – Хидротехнически факултет, се посочва на сайта на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). В продължение на 20 години работи в най-голямата по териториален обхват Басейнова дирекция в България – Дунавски район. Заемал е различни експертни и ръководни длъжности, като над пет години е бил директор на БДДР.
В периода май-декември 2021 година и от август 2022 до началото на юни 2023 година е заместник-министър в МОСВ в рамките на служебен кабинет.
Участвал е в разработването на стратегически и нормативни документи в областта на управлението на водите на национално и европейско ниво. Представял е страната в експертни групи към Международната комисия за опазване на река Дунав. Ръководил е и е участвал в редица национални и международни проекти, свързани с опазването и устойчивото управление на водите.
В периода 2003 – 2020 г. участва активно в разработването, актуализацията и прилагането на плановете за управление на водите и за управление на риска от наводнения на Дунавски район и на Международен басейн на река Дунав.
В дейността си се ръководи от принципите на устойчивото развитие и опазването на околната среда и водите.
Министър на земеделието и храните – Кирил Вътев
Кирил Вътев е роден на 24 март 1958 г. в село Загражден, Плевенско. Член е на Управителния съвет на Асоциацията на месопреработвателите и собственик на фирма за производство на месни деликатеси, информират от Министерския съвет. Вътев има 30-годишен опит в хранително-вкусовата промишленост и животновъдството, бил е председател на Асоциацията на месопреработвателите в България три мандата, неин почетен член и дългогодишен член на Държавната комисия по биологично земеделие. Участвал е в бизнес обучения в Австрия, Германия, Белгия, САЩ, Италия. Кирил Вътев има множество награди и постижения, свързани с професионалната му дейност.
От 6 юни 2023 година е министър на земеделието и храните в кабинета “Денков”.
Министър на транспорта и съобщенията – Георги Гвоздейков
Георги Гвоздейков е авиационен инженер, предприемач и народен представител в 47-ото народно събрание, се посочва на сайта на Министерството на транспорта и съобщенията. Бил е заместник-председател на парламентарната комисия по транспорт и съобщения.
Притежава магистърска степен, инженер по авиационна техника и технологии. Докторант е във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия.
От август 2022 до февруари 2023 г. ръководи „България Хели Мед Сървиз“ ЕАД, еднолично акционерно дружество, създадено от държавата за осигуряване на въздушен транспорт за нуждите на спешната медицинска помощ.
От 2018 до 2021 г. инж. Георги Гвоздейков работи в ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“. Бил е главен секретар на Българската федерация по автомобилен спорт от 2013 до 2014 г. Създава иновативен бизнес проект за дизайн и производство на въздухоплавателни средства.
От 2014 до 2018 г. създава и ръководи иновативен проект свързан с автомобилния спорт, подготовката и обучението на млади рали пилоти. Стартира проектирането и подготовката за производство на рали автомобили и реализира едномарков шампионат. Привлича редица стратегически международни партньори. Проектът получава сериозна популярност в Европа, като се включват участници от Швеция, Дания, Полша, Италия, Грузия и Турция.
От 2008 до 2013 г. създава и управлява собствен бизнес насочен към проектиране и конструиране на етнографски къщи.
От 1998 до 2011 г. е професионален състезател по автомобилен спорт. Шампион на България за 2003 г. и носител на Адриатическата купа. Притежава редица подиуми и призови места от рали шампионати и от високопланински шампионат. Един от създателите и организаторите на Рали Твърдица, провеждащо се от 17 години. Участва в създаването на академия за обучение за безопасно и екстремно шофиране „МоторСпорт Академия“.
Удостоен е с Почетен знак на община Твърдица за активна обществена дейност и огромен принос в популяризирането на града и региона.
От 6 юни 2023 година Георги Гвоздейков е министър на транспорта и съобщенията в кабинета “Денков”.
Министър на икономиката и индустрията – Петко Николов
Магистър е по право от Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Специализирал е валутен, митнически и данъчен контрол, както и наказателноправни науки. Магистър е по финанси. През 2001 г. е назначен за председател на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. От 2003 до юни 2016 г. е председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Министър на иновациите и растежа – Росен Карадимов
От 7 ноември 2022 г. Росен Карадимов е назначен за член на Управителния съвет на Българската банка за развитие от министъра на иновациите и растежа Александър Пулев, съобщиха при назначаването на Карадимов от Министерството на иновациите и растежа.
Доц. д-р Росен Карадимов е преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 1991 г. Титуляр и лектор е на учебната дисциплина право на интелектуалната собственост. Специализирал е търговско право в Институт „Макс Планк“, Хамбург, Германия. Автор е на две монографии и множество научни публикации във водещи правни издания.
Председател е на Управителния съвет на „Институт за нов икономически напредък“. Член е на работна група „Закрила на интелектуалната и индустриална собственост“ към Съвета по европейски въпроси на Министерски съвет на Република България. Член е на Академичния съвет към председателя на Патентното ведомство на Република България.
Народен представител е в VII велико народно събрание, участвал е в приемането на Конституцията на Република България от 1991 г. Народен представител е в XXXVI народно събрание, член на Законодателна комисия и Комисия по национална сигурност, участвал в приемането на ключовите основополагащи закони на съвременното българско търговско и банково законодателство, вкл. Закон за БНБ (1991), Закон за банките и кредитното дело (1992), Търговския закон (1991) Член на законодателния съвет към XXXVII народно събрание.
Заместник-председател е на Столичния общински съвет 1999 – 2003 г.
Съветник е в Политическия кабинет на министър-председателя на Република България 2005 – 2009 г. Адвокат е към САК от 1995 г.
Правен консултант и процесуален представител на ББР АД, НГФ ЕАД и Микрофинансираща институция “Джобс” АД по дела по спорове по предявявани вземания към КТБ АД (н) в производството по несъстоятелност и обжалване на сметката за разпределение. Процесуален представител на ББР АД по други търговски дела, свързани със събиране на проблемни вземания на банката. Процесуален представител на други кредитни институции.
Министър на енергетиката – Владимир Малинов
Владимир Малинов е изпълнителен директор на националния газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ ЕАД.
Преди да поеме управлението на дружеството е ръководил процесите, свързани с регулаторни въпроси, отношенията с европейските институции, сертифицирането и отделянето на преносния оператор, както и прилагането на пазарните мрежовите кодекси на ЕС в областта на природния газ.
Председател е на Съвета на директорите на „Газов хъб Балкан“ и е член на Борда на директорите на Gastrade S.A. – проектната компания, която изгражда терминала за втечнен газ край Александруполис. Член е и на Борда на Европейската мрежа на операторите на преносни системи за газ – ENTSOG.
Министър на електронното управление – Валентин Мундров
Валентин Мундров е професионалист в сферата на информационните технологии с повече от 20 години задълбочен технически опит в разработването, внедряването и поддръжката на сложни информационни системи, се посочва на страницата на Министерството на електронното управление. Притежава експертиза в стратегическото планиране, изграждането и управлението на екипи, проекти и програми.
В момента изпълнява длъжността зам.-министър на електронното управление.
До този момент Валентин Мундров е бил ИТ консултант в Националната здравноосигурителна каса. В периода между 2013 и 2022 г. е работил като директор в дирекция „Софтуерна интеграция“ в „Информационно обслужване“ АД. Бил е експерт в Агенция „Митници“, както и в Министерството на здравеопазването. Има трудов опит и в частния сектор.
Валентин Мундров е магистър със специалност „Индустриално инженерство“ в Техническия университет – София, завършил е и „Електронен бизнес и електронно управление“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той притежава и множество сертификати в областта на информационните технологии.
Министър на туризма – Евтим Милошев
Роден на 2 май 1968 г. в София. Завършва Строителния техникум в София. Изкарва задължителната двугодишна казармена подготовка, след нея следва в Университет по архитектура, строителство и геодезия и през 1995 г. защитава магистърска степен по геодезия.
Става част от основното ядро на създателите на студентската програма „Ку-Ку“, която се излъчва в ефира на Националната телевизия.
Работил е като продуцент на предавания в bTV и БНТ И NOVA.
През 2006 г. Евтим Милошев участва в създаването на продуцентска къща.
През 2009 г. Евтим Милошев е сред основателите на Асоциацията на филмовите и телевизионните продуценти в България (АФТП). Член е на Управителния ѝ съвет до 2012 г., когато е избран за неин председател.
През 2012 г., Милошев създава продуцентска компания заедно с други продуценти, чиято основна дейност е фокусирана в областта на филмопроизводството.
Евтим Милошев е продуцент на сериали, шоу програми, публицистични токшоу предавания, риалити формати, заснемането на телевизионни реклами и реализирането на театрални спектакли.
Милошев изнася лекции на магистрантите от Нов български университет и на магистрантите от специалност „Журналистика, продуцентство и финанси“ във Висшето училище по застраховане и финанси.
В края на 2016 г. Евтим Милошев е удостоен с най-високото и престижно отличие на Министерството на културата за принос в развитието на българската култура и национална идентичност – „Златен век“.
Министър на младежта и спорта – Георги Глушков
Легендарният български баскетболист Георги Глушков е предложен за служебен министър на младежта и спорта.
Това стана ясно от обявения днес проектосъстав на Министерски съвет от кандидата за служебен премиер Димитър Главчев. Държавният глава Румен Радев трябва да утвърди предложенията след задължителните консултации с парламентарно представените партии, като се очаква да издаде указ във вторник.
За периода, в който се очаква Глушков да оглави Спортното ведомство, начело на БФ Баскетбол ще бъде изпълнителният директор Филип Виденов.
Глушков е първият българин, играл в Националната баскетболна асоциация, от 2011 година е президент на Българската федерация по баскетбол. Той ще замени на поста Димитър Илиев, който бе министър на младежта и спорта в кабинета на академик Николай Денков.
От 2014 година Глушков е член на борда на Международната централа ФИБА Европа.
На 30 март президентът възложи на кандидата за служебен министър-председател Димитър Главчев да предложи състав на служебно правителство.