Днес Казахстан е най-голямата икономика в Централна Азия

Всеки 25 октомври Казахстан отбелязва Деня на Републиката, ден с уникално значение, тъй като отбелязва ключов момент през 1990 г., когато Казахстан обявява суверенитета си. Декларацията за суверенитет е повече от политическо изявление: тя олицетворява ангажимента на нацията към нейния народ да създаде съдба, отразяваща техните стремежи и културна идентичност.
Днес Казахстан е най-голямата икономика в Централна Азия. Откакто получи суверенитет, нацията стана свидетел на стремително покачване на жизнения стандарт, а нейните граждани получават по-добро здравеопазване, образование и цялостно качество на живот.
В областта на вътрешната политика пътят на Казахстан след придобиването на суверенитет е забележителен. Създаване на една стабилна република в регион, исторически белязан от империи и номадски обединения, е наистина постижение. Акцентът винаги е бил върху единството в многообразието, като се гарантира, че безбройните етнически групи намират глас и представителство в политиката.
Последните няколко години бяха особено динамични за Казахстан. Страната постигна значителен напредък по пътя си към демократизация, придружен от прилагането на широкообхватни политически реформи, включително промени в конституцията след миналогодишния национален референдум. В съответствие с конституционните промени страната стана свидетел на директни избори за кмет на селските райони и приемането на пропорционален-мажоритарен модел на последните парламентарни избори, което позволява значително участие на независими и самостоятелно номинирани кандидати в изборите, което е наистина безпрецедентно в историята на нацията.
Ангажиментът на Казахстан към прогреса е очевиден и в икономическата история на страната, която спечели международно признание. Нацията ефективно използва своето природно богатство – огромни запаси от петрол, газ, минерали и метали. Стратегическите инфраструктурни разработки, привличането на чуждестранни инвестиции и инициативите за диверсификация превърнаха Казахстан от аграрна държава във водеща икономическа сила. Решението за обявяване на Астана за столица през 1997 г. символизира тази далновидна визия, съчетавайки съвременните архитектурни чудеса с неукротимия дух на степите.
Но пътуването към по-добро далеч не е приключило. В последното си обръщение към народа на 1 септември президентът на страната Касъм-Жомарт Токаев предложи допълнителни икономически реформи с цел насърчаване на справедливостта, приобщаването и прагматизма. Той очерта цели за диверсификация на икономиката, укрепване на индустрията и постигане на стабилен икономически растеж от 6-7%. Новият икономически план на страната дава ясна визия за развитието й през следващите три години.
На международната сцена Казахстан е изградил уникална идентичност чрез далновидните си дипломатически усилия. Подкрепяйки ядреното разоръжаване – доказателство за това са затварянето на полигона за ядрени опити в Семипалатинск и отказ от ядрен арсенал, след като страната получи независимост, нацията се позиционира като глобален защитник на мира. Освен това Казахстан насърчава регионалното сътрудничество, играейки важна роля в платформи като Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Шанхайската организация за сътрудничество и Евразийския икономически съюз. Осигурявайки конструктивни отношения с големи сили като Русия, Китай, Европейския съюз и САЩ, Казахстан се проявява като мост между Изтока и Запада, предлагайки хармонизиращ наратив в един често разделен свят.
България е важен и надежден партньор на Казахстан в Централна и Източна Европа, както и в рамките на Европейския съюз. Нашето сътрудничество в многостранни формати служи като модел, основан на принципите на взаимно сътрудничество и подкрепа. Казахстан е твърдо ангажиран с развитието на взаимноизгодно сътрудничество с България.
Напредъкът, който Казахстан постигна след обявяването на суверенитета си, е не само свидетелство за неговото минало, но и здрава основа за неговото бъдеще.