Дугин пред Карлсън: Либерализмът е новият тоталитаризъм
Руският философ даде интервю пред известния американски журналист, в което обсъдиха идеологическите проблеми пред съвременните западни общества
Западът навлиза в нова фаза в развитието на либерализма, в която малцинствата контролират мнозинството, базирайки се на принципите на уокизма (букв. “пробуждането – идеологическо движение в САЩ, при което привържениците му стават адепти на нови прогресивни идеи, включително в тези в областта на джендър идеологията – бел. ред.).
Това заявява руският философ Александър Дугин в интервю за известният американски журналист от десницата Тъкър Карсън, който преди време взе първото интервю от руския президент Владимир Путин след началото на войната в Украйна. Видеозапис от разговора беше публикуван на страницата на Карлсън в социалната мрежа X (бивш Twitter), съобщи ТАСС. Журналистът нарече Дугин „най-известният политически философ в Русия“. „Неговите идеи се смятат за толкова опасни, че украинското правителство уби дъщеря му, а Amazon не продава книгите му. Разговаряхме с него в Москва“, пише Карлсън.
Дугин прави исторически преглед на борбата на идеологиите на XX в. и заявява, че след падането на СССР либерализмът е останал единствената идеология, както бе провъзгласено от футуролога Франсис Фукуяма, обявил символично “краят на историята”.
“Либерализмът е освобождаване на индивида от каквото и да е колективна идентичност. Трябваше да се освободят само две колективни идентичности – джендърните идентичности, защото са колективни. Освобождаването от пола доведе до трансджендърите, ЛГБТ и новите форми на сексуална индивидуалност. И последната крачка, която не е направена докрая, е освобождаването от човешката идентичност. Пристигането във времето на трансхуманизма”, отговаря Дугин. Ще имате възможност да бъдете човек или да не бъдете човек, обобщава философът вижданията си за бъдещето.
“Това не е определението за либерал, с което аз се описвам и което в САЩ използват за да обозначат либерализма”, опонира Карлсън.
Има стар класически либерализъм и нов либерализъм, отговаря Дугин. Ако класическият либерализъм подкрепя демокрацията, тоест управлението на мнозинството, то новият либерализъм говори за господството на прогресивно мислещите малцинства, които трябва да поемат контрола над мнозинството, пояснява още Дугин.
“Това не е демокрация, това вече е тоталитаризъм. И сега не става дума за защита на индивидуалната свобода, а за нареждане да бъдеш буден, да бъдеш модерен, да бъдеш прогресивен. Не е ваше право да бъдете или да не бъдете прогресивни. Ваш дълг е да бъдете прогресивни, да следвате тази програма. Следователно можете да бъдете само ляв либерал. Не си достатъчно свободен, за да бъдеш десен либерал“, отбеляза Дугин.
„И ако кажете: „О, аз предпочитам стария либерализъм“, прогресистите ще ви кажат, че не става въпрос за стария либерализъм. Те ще ви убедят, че става въпрос за фашизъм. Те ще кажат: „Ти защитаваш традиционализма, консерватизма, фашизма, така че спри: или бъди прогресивен либерал, или с теб е свършено, или ще те премахнем. Ето на какво сме свидетели“, обобщава Дугин.
Американските филми описват бъдещето на Запада, докато нито един от футуристичните филми не описва светло, традиционно бъдеще. А за бъдеще като „Матрицата” или „Терминатор” вече има много основа, каза руският философ, политолог, социолог, преводач и общественик Александър Дугин в разговор с американския журналист Тъкър Карлсън.
Тъкър Карлсън пита събеседника си какво ще се случи, когато човек достигне точката на свобода, когато няма от какво да се освободи, когато просто престане да бъде човек – каква ще бъде следващата стъпка?
За това Дугин припомни, че почти всички научни фантазии на 19-и век са реализирани през 20-и век. И няма нищо по-реалистично от научната фантастика.
„Ако вземете Матрицата или Терминатора, имате много повече или по-малко идентични версии на бъдещето. Бъдеще с постчовек, или с незадължително присъствие на човек, или с изкуствен интелект. Холивуд е правил много такива филми. Мисля, че те правилно отразяват реалностите на близкото бъдеще“, казва Дугин.
Дугин посочи на Карлсън, че западната филмова индустрия няма филми за бъдещето на Запада, които да говорят за връщане към традиционния живот, за просперитет, за големи семейства.
„Всичко е в сянка, в черно. Така че, ако сте свикнали да рисувате всичко в черно, особено в бъдещето, тогава това черно бъдеще ще дойде един ден. Мисля, че това е самият факт, от който не можем да избягаме. Или “Матрицата”, или изкуствен интелект, или “Терминатор”. Така че изборът надхвърля човечеството. И това не е просто фантазия, както ми се струва”, заключи философът.
На въпрос откъде идва съвременната американска русофобия, Дугин заявява, че според него причината е в личността на руския президент Владимир Путин, който защитава традиционните ценности. Той веднага започна да изважда Русия от глобалното влияние. И онези хора, които подкрепяха СССР – прогресивните – се срещнаха с традиционния дневен ред на Путин”. Той започна да възстановява традиционните ценности, християнството. Това не беше видно от самото начало, но сега Путин възстановява руската цивилизация, която има все по-малко общо с прогресистките идоли, казва Дугин.
Ненавистта към Русия не е случайност, това е метафизика, смята известният философ.
Такер Карлсон взял интервью у Дугина (На Русском) (youtube.com)