Дън Сяопин – гениален мислител, забележителен партиен и държавен деец
Реч на Си Дзинпин на симпозиум, посветен на 120-ата годишнина от рождението на Дън Сяопин
На 22 август Централният комитет на Комунистическата партия на Китай (ККП) проведе симпозиум в Голямата зала на народите, за да отбележи 120-ата годишнина от рождението на Дън Сяопин, на която председателят Си Дзинпин изнесе важна реч.
В речта си Си подчерта, че Дън Сяопин е признат от цялата партия, военните и хората от всички етнически групи в цялата страна като изключителен лидер с висок престиж, велик марксист, велик пролетарски революционер, държавник, военен стратег, дипломат и доказан комунистически борец. Дън Сяопин беше ядрото на второто поколение на централното колективно ръководство на партията, главният архитект на социалистическата реформа, отварянето и модернизацията на Китай и пионерът на социализма с китайски характеристики. Той направи значителен принос за световния мир и развитие като велик интернационалист. Дън направи изключителен принос също и към партията, хората, страната, нацията. Постиженията на Дън са увековечени в историята и винаги ще вдъхновяват бъдещите поколения.
На симпозиума присъстваха членове на Постоянния комитет на Политическото бюро на Централния комитет на ККП Джао Лъдзи, Уан Хунин, Дин Сюесян и Ли Си, както и вицепрезидентът Хан Джън.
В речта си председателят Си отбеляза, че животът на Дън Сяопин е бил славен, борбен и необикновен.
Дън Сяопин има изключителен принос към провежданите от партията каузи за национална независимост и народно освобождение, както и за основаването на Китайската народна република.
Той провежда високоефективна работа за утвърждаване на социалистическия строй и развитие на социалистическото строителство. След края на Културната революция, като ядрото на второто поколение от централното колективно ръководство на партията, Дън ръководи партията и хората към постигането на историческа промяна, направи нов скок напред в адаптирането на марксизма към китайския контекст, направи нова основа на социалистическата модернизация, посочи правилния път за осъществяване на пълното обединение на Китай. Той твърдо поддържаше великолепното знаме на социализма и успешно постави началото на социализма с китайски характеристики.
Си подчерта, че историческите постижения на Дън са всеобхватни и новаторски, с дълбоко и трайно въздействие върху Китай и света. Борбеният път през целия живот на Дън демонстрира непоколебимата му отдаденост на възвишените идеали на комунизма и вярата в социализма с китайски характеристики, а също и дълбоката му любов към хората, придържането му към принципа за търсене на истината, политическата му смелост в непрекъснати иновации, далновидното му стратегическо мислене. Завинаги ще помним големите му исторически постижения и ще почитаме завинаги неговото благородно революционно поведение.
СиДзинпин подчерта, че най-важното интелектуално наследство, оставено от Дън Сяопин, е теорията, която той основно разработи
и която представлява важен крайъгълен камък в процеса на адаптиране на марксизма към китайския контекст и нуждите на времето. Докато се впускаме в ново пътуване на новата ера, ние трябва да продължим задълбочено да изучаваме и прилагаме теорията на Дън Сяопин, да разберем напълно и точно нейната научна същност и основни принципи. Това включва както придържане към основните заключения, фундаментални гледни точки и правилни предложения, направени от Дън Сяопин въз основа на разбирането му за законите на социализма, така и правилно разбиране на ядрото и същността на теорията в светлината на променящите се обстоятелства за решаване на съвременните проблеми. Това гарантира нашия непоколебим ангажимент към истината и нашето последователно прилагане на теорията на практика.
Винаги трябва да поддържаме марксизма-ленинизма, мисълта на Мао Дзедун, теорията на Дън Сяопин, теорията за трите представителя и научната перспектива за развитие
и да прилагаме напълно мисълта за социализма с китайски характеристики за нова ера. От съществено значение е твърдо да поддържаме марксизма като наш ръководен принцип и изящната традиционна култура на Китай като наша основа, да се учим от и да усвояваме изключителните постижения на човешката цивилизация. Чрез непрекъснато изследване на истината и разглеждане на практическите въпроси в напредъка на китайската модернизация, можем да отговорим задълбочено на въпросите, поставени от Китай, света, хората и времето. Това допълнително ще ускори адаптирането на марксизма към китайския контекст и нуждите на времето, позволявайки на марксизма на съвременен Китай и на 21-и век да блесне с още по-голям блясък.
Председателят Си подчерта, че най-добрият начин да почетем Дън Сяопин е да продължим да напредваме в каузата на социализма с китайски характеристики, която той инициира.
Трябва да се съсредоточим върху централната задача за изграждане на велика страна и национално възраждане на всички фронтове чрез китайския път към модернизация, пренасяне напред на наследството и стремеж към прогрес. От съществено значение е да се поддържат фундаменталните принципи и да се прокара нова основа, да се задълбочат всеобхватно допълнително реформите и непрекъснато да се осигурява силен импулс и институционални гаранции за китайската модернизация.
Трябва да се придържаме към принципа да поставяме хората на първо място,
да развием народната демокрация на целия процес, да изградим по-високо ниво на върховенството на закона в Китай и да гарантираме, че развитието е придружено от запазването и подобряването на поминъка на хората, като по този начин постигнем значителен напредък към общ просперитет за всички. Трябва също така да насърчим отварянето с висок стандарт към външния свят, непрекъснато да разширяваме институционалната отвореност, да стимулираме висококачественото развитие на инициативата „Един пояс, един път“ и да балансираме отвореността със сигурността, за да защитим националния суверенитет.
СиДзинпин отбеляза, че пълното обединение на Китай отдавна е било стремеж на Мао Дзедун, Дън Сяопин и други членове на по-старото поколение революционери,
обща воля на китайския народ както у дома, така и в чужбина, и неудържима историческа тенденция. Ние трябва напълно, вярно и решително да прилагаме политиката на „една държава, две системи“, според която се управляват Хонконг и Макао, и двете с висока степен на автономия. Трябва да подкрепяме и насърчаваме по-нататъшното интегриране на Хонконг и Макао в цялостното развитие на страната, което да им позволи да постигнат по-добро развитие. Трябва решително да прилагаме цялостната политическа рамка на партията за разрешаване на тайванския въпрос в новата ера, да се придържаме към принципа за „един Китай“ и Консенсуса от 1992 г., да насърчаваме мирното развитие на отношенията между двете страни на пролива и да се противопоставим на „независимостта на Тайван“, за да защитим суверенитета и териториална цялост на Китай, каза Си.
СиДзинпин подчерта също, че Китай винаги е бил твърда сила за световния мир.
Трябва да подкрепяме мира, развитието, сътрудничеството и взаимната изгода, да изграждаме човешка общност със споделено бъдеще и да защитаваме ценностите на човечеството. Трябва да приложим Инициативата за глобално развитие, Инициативата за глобална сигурност и Инициативата за глобална цивилизация, да поемем активна роля в реформата и развитието на системата за глобално управление и да създадем нови възможности за света с нов напредък на китайската модернизация, каза Си.