(Евро)атлантическият коч
“Но пасаран!” Твърда (евро)атлантическа позиция.
Руският външен министър Сергей Лавров не мина над България, защото в самолета му била говорителката на МВнР Мария Захарова, а тя била санкционирана от ЕС. Така предполага агенция ТАСС, която първа съобщи новината.
Лавров мина над Гърция. Заедно със Захарова.
Следователно Гърция не спазва санкциите на ЕС, за разлика от нас. Ние сме последователни и твърди. Нашата твърдост по въпросите на (евро)атлантизъма е по-твърда от главата на коча. Блъскаме с нея и искри хвърчат.
Когато дойде момент за проява на (евро)атлантизъм, вместо “Министерски съвет”, на “Дондуков” 1 трябва да се слага табела – “Коч холдинг”. Ама пусто, името вече е заето. Нейсе.
Защо Гърция пусна Лавров, заедно със Захарова?
Защото Гърция, за разлика от България, има външна политика. Добра, лоша, но я има.
През март 2008 г., часове преди да признаем Косово, тогавашният външен министър Ивайло Калфин събра журналисти, за да обяви пред тях решението и мотивите. Оф дъ рекърд.
В един момент някой от колегите, извинявам се, но не помня вече кой, запита: А Гърция кога ще признае Косово?
Помня обаче отговора на министър Калфин – Очаква се през септември.
Дни преди да дойде септември 2023 г., президентът на Сърбия Александър Вучич се срещна с министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис в Атина и заяви, че “гръцките приятели още веднъж са потвърдили, че няма да има промяна в официалната позиция по отношение на непризнаването на едностранно обявената независимост на Косово”. Цитатът е по БТА и агенция “Танюг”.
Това е.
П. С. Руснаците имат един лаф: “Лесно е да извадиш момичето от селото, трудно е да извадиш селото от момичето”.
И изобщо не става дума за Мария Габриел. Просто изразът “външна политика” на български е в женски род.