Европрокуратурата обвини знаков бивш кмет на ГЕРБ за измама с несъществуващо пристанище
Четирима са заподозрени, включително бившия кмет на Варна Иван Портних и бившия областен управител Стоян Пасев
Европейската прокуратура в София обвини четирима заподозрени, включително бившия кмет на Варна Иван Портних и бившия областен управител Стоян Пасев, в измама, свързана с реконструкция на рибарско пристанище. Разследването, свързано с въпросното място, сочи, че то реално никога не е съществувало. Земята първоначално е регистрирана като „скали и пясък”, а четиримата заподозрени са сглобили няколко понтона и я пререгистрирали като рибарско пристанище.
Проектът е на стойност 3,4 млн. евро. 2,8 млн. от тях е трябвало да бъдат изплатени от Европейския фонд за морско дело и рибарство, а останалите от 675 475 евро – от националния бюджет.
Четиримата са обвинени в подправяне на официални документи и представяне на невярна информация, за да получат незаконно средства от ЕС за проект на стойност 3,4 млн. евро, съфинансиран от Европейския фонд за морско дело и рибарство.
Става въпрос за проект за подобряване на инфраструктурата на съществуващо рибарско пристанище в във варненския кв. “Аспарухово”, подаден от община Варна като бенефициент по проекта. Според разследването обаче такова пристанище не е съществувало към момента на подаване на заявлението за финансиране от ЕС.
“Въз основа на събраните доказателства, с помощта на държавни служители от Изпълнителна агенция “Морска администрация”, характеристиките на парцелите са променени като е определено трайно ползване “за пристанище”, пише в сайта си Европейската прокуратура.
По този начин е въведено в заблуждение Министерството на транспорта, което е издало сертификат, удостоверяващ експлоатационната годност за рибарско пристанище, въпреки липсата на множество изисквания, определени от националното законодателство. По-късно рибарското пристанище беше официално регистрирано от Изпълнителна агенция “Морска администрация”.
Случаят е бил докладван първо на Европейската прокуратура от Европейската служба за борба с измамите (OLAF) след подозрения за възможни сериозни нередности и измама. OLAF е провела и допълнително разследване под надзора на Европейската прокуратура, като по свое разследване е работила и Главна дирекция “Национална полиция” към вътрешното министерство.
“Всички замесени лица се считат за невинни до доказване на вината им от компетентните български съдилища”, уточняват от прокуратурата на Европейския съюз, която отговаря за разследването, наказателното преследване и изправянето пред съда на престъпления срещу финансовите интереси на ЕС.