Екатерина Захариева е избрана за еврокомисар от България
Европарламентът одобри кандидатурата на Екатерина Захариева за български еврокомисар. 7 от 8 координатори са гласували „за” нейната кандидатура.
Гласуването стана между координаторите на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика, които ѝ задаваха въпросите по-рано днес. Само крайната левица не е подкрепила българския кандидат.
В комисията членуват българските депутати Цветелина Петкова от социалистите, Ева Майдел и Радан Кънев от ЕНП и Петър Волгин от от „Европа на суверенните нации”.
Захариева, която бе издигната от ГЕРБ-СДС, ще отговаря за ресора “Стартъпи, проучвания и иновации”.
Изслушването беше организирано по честен начин, благодарна съм на всички представители на Европейския парламент, които зададоха въпросите си. Изключително компетентни и конструктивни въпроси”, заяви българският кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева след изслушването в Европейския парламент, което се проведе по-рано във вторник.
Ако всички кандидати бъдат одобрени от евродепутатите, целият състав на Европейската комисия ще бъде гласуван от Европарламента в края на ноември в Страсбург и Комисията ще встъпи в длъжност на 1 декември.
Повече от три часа продължи изслушването на българския кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева от комисиите по промишленост, изследвания и енергетика и по култура и образование в Европейския парламент.
Изслушването ѝ започна с минута мълчание в памет на жертвите от наводненията във Валенсия.
Пет ще са ключовите приоритети в нейната работа.
Първата и цел е инвестициите в иновации и наука да достигнат 3% от брутния вътрешен продукт на Европа, в момента са 2.23 на сто. Това ще става чрез увеличаване на евросредствата и чрез мобилизиране на частен капитал. Вторият е разширяване на дейността на Европейския изследователски съвет и създаване на нов европейски форум за стартиращи предприятия. Третият е развитието на ключови технологии – науките за живота и използването на изкуствения интелект.
Четвъртият е свързан с насърчаване на ролята на жените в науката, като целта ѝ е да се постигне 50% участие в различните програми. Петият – “амбициозен бюджет” за следващата рамкова програма от 800 и 950 милиарда евро.