Експерти: И Шенген, и Еврозоната се отлагат!
Бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев прогнозира, че предстои бежанска вълна от 1 милион палестинци да се насочи към Европа, предимно Италия и Гърция. Според него това неизбежно означава забавяне на влизането на България в Шенгенското пространство.
“Израелската армия правилно забави своята операция, не бърза да започне тази сухопътна офанзива. Дава повече време на палестинците, които всъщност са в капан. “Хамас” от 2006 г. са толкова дълбоко пропити в палестинското общество в ивицата Газа, могат да оказват натиск върху палестинското население и да ги използват за жив щит. Много е вероятно “Хамас” да принуди голяма част от тях да останат.”
Това обясни пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.
40% от населението на Газа е под 15-годишна възраст. Огромен брой деца и жени ще бъдат оставени в капан между настъпващата израелска армия и затворената граница с Египет. Египет не бърза да отвори границата си. Бежанска война от 1 милион палестинци означава много тежък натиск, посочи той. По думите му, през бежанските потоци могат да се инфилтрират и бойци на “Хамас”.
Египет е поставен пред тежък проблем – да подкрепи палестинците, но и да защити националната си сигурност, заяви Керемедчиев.
Тази година ръстът на мигрантските потоци към Европа е безпрецедентен. И преди военния конфликт в Газа натискът по европейските граници беше много сериозен, изтъкна още Милен Керемедчиев. Той е категоричен, че трябва да сме готови за увеличаване на бежанския поток.
“Не споделям ентусиазма на министъра на отбраната да задели 50 военнослужещи за допълнителна охрана на нашата граница. Натискът ще бъде много по-силен. Ако досега е имало около 1500 опита на ден, те могат да станат в пъти повече в момента, в който тези бежанци тръгнат към Европа. А те ще тръгнат, рано или късно”, коментира Керемедчиев в предаването “Преди всички”.
Според него като резултат в предстоящите европейски избори крайнодесните и националистически партии ще бъдат по-силни.
Тепърва ще виждаме много дрязги в опазването на европейските и най-вече на шенгенските граници. Разширяването на Шенген отново ще се отложи, изрази мнение Милен Керемедчиев.
“Ние няма да влезем в Шенген като пълноправна страна членка до края на годината. Трябва спешно да се върнем към другото предложение – за поетапно влизане в Шенген, да оставим сухопътните граници за следващ етап. Пълноправното членство в Шенген в момента не е възможно.”
“Отражението на конфликта в Близкия изток ще е огромно за нас. Първо, защото голям финансов ресурс и от Европейската комисия, и от Съединените щати ще тръгне към този регион. Първоначално, за да подпомогне Израел, след това може би, за да подпомогне възстановяването на този регион. И второ, миграцията, която в Европа е голяма политическа тема в много държави, неминуемо ще се увеличи буквално в следващите седмици. А това ще създаде една голяма нова тема, едно главоболие и на българските политици, и на европейските политици.”
Това заяви в студиото на “Събуди се” по “Нова телевизия” бившият финансов министър и вицепремиер в кабинета “Борисов 1” Симеон Дянков, коментирайки въпроса какво ще бъде икономическото и финансовото отражение на конфликта в Близкия изток у нас.
По думите му ще има и скок на инфлацията, защото този регион определя до голяма степен цените на енергията в целия свят, не само в България. “Цените се поуспокоиха в рамките на последните шест месеца. Сега предполагам и заради несигурност, и заради доставки – ще започнат да се увеличат. Всъщност вече почнаха да се увеличават от последните два-три дни”, подчерта той.
И допълни: “От вчера има прогноза на големи американски банки, които се занимават с търговия на енергоресурси. Те предполагат, че на база на сегашното ниво на цените в този сектор – ще се увеличат в рамките на 4 до 6 месеца с около 30%. Това пряко влияе на транспорт, разбира се, и в България, и в Европа. Пряко влияе и на вноса на значителна част от стоките, които използваме. Така че, ако въпроса можем да го зададем като колко допълнително инфлация можем да очакваме в следващите 6 до 9 месеца в България, може би допълнително процент, процент и половина. Това не изглежда много, но понеже вече имаме голяма инфлация, всъщност е значително”.
На въпрос възможно ли е да се сбъдне прогнозата за 4 лева за литър бензин у нас Дянков подчерта, че със сигурност ще се увеличат цените на горивата и то почти веднага. “Защото този регион на Близкия изток е основен производител и износител на петрол и за Европа. Този пазар се движи доста бързо. В рамките на месец-два се чувства вече увеличаване на цените. Именно там, според мен, ще почувстваме поскъпването веднага. Дали ще стигне до 4 лева бензина – това вече зависи какво ще е развитието на ситуацията в този район. А то не изглежда да е добро въобще”, категоричен е Дянков.
По думите на бившия финансов министър България няма да успее да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 година, защото инфлацията у нас все още е висока. “Инфлацията ни към края на септември е 8,7 на сто, което е доста по-високо, отколкото се предполагаше. Което означава, че правителството не изпълнява един от петте си приоритета, а именно – намаляване на инфлацията. Да, можем да кажем, че инфлацията вече не е двуцифрена, но все още е сериозна на фона на останалата част на Европа, където инфлацията е средно около 5 процента”, посочи той.
И допълни: “Да, на някакъв етап ще успеем да влезем в еврозоната. Но няма да успеем да влезем през 2025 година. Всъщност ние Франкфурт трябва да убеждаваме, не Брюксел. Трябва да убедим Европейската централна банка. Няма случай, в който държава да е минала метър, така да се каже, по някои от критериите. И за България това също няма да стане”.
Дянков прогнозира, че страната ни ще влезе в еврозоната най-рано 2027 година, а “може би и 2028 година”.