Експерти на Бундестага: Руски удар по чужди войски в Украйна няма да вкара НАТО във война
Евентуален руски удар по войски на една от страните от НАТО, в частност Франция, на територията на Украйна не може да бъде основание за прилагане на член 5 от устава на алианса (за колективната отбрана). До това заключение са стигнали експерти на Бундестага, анализирайки възможните последици от изпращането на сухопътни войски от Франция в бившата съветска република, съобщава информационна агенция ДПА.
“Ако военни части на държава – членка на НАТО, участват в колективната самоотбрана в съответствие с член 51 от Устава на ООН на страната на Украйна в конфликта (между Русия и Украйна) и същевременно бъдат ударени от другата страна (Русия) по време на военните действия, това не представлява основание за прилагане на член 5 от Устава на НАТО”, цитира агенцията откъс от все още непубликуван експертен доклад.
Според оценката на експертите колективен отговор от страна на алианса би бил възможен само ако Русия нападне някоя от страните от НАТО или атакува обекти на тяхна територия. “Руски военен отговор срещу цели във Франция, напротив, би бил “въоръжено нападение” според оценката на член 5 от Хартата на НАТО, което би създало фактическите предпоставки за обявяване на ситуация, при която членовете на НАТО са длъжни да си оказват помощ”, се казва в доклада.
В същото време експертите на Бундестага смятат, че “военното участие на френски сухопътни сили на страната на Украйна би се основавало на правото на колективна самоотбрана в съответствие с член 51 от Устава на ООН и следователно би било допустимо от гледна точка на международното право”. Според тях обаче изпращането на сухопътни войски от държава от НАТО в Украйна не би направило автоматично целия алианс страна в конфликта, а само държавата, която е решила да разположи свои сили там, би станала страна. “Ако членка на НАТО действа едностранно, т.е. не като част от предварително съгласувана операция на НАТО и извън военните командни структури на НАТО, нито алиансът като цяло, нито другите страни партньори от НАТО стават страни в конфликта”, се подчертава в документа.
В края на февруари френският президент Еманюел Макрон не изключи изрично възможността за изпращане на сухопътни войски на западни държави в зоната на специална военна операция след конференция в Париж, посветена на Украйна. Макрон също така заяви, че западните държави “възнамеряват да направят всичко необходимо”, за да попречат на Русия да вземе надмощие в конфликта. Германският канцлер Олаф Шолц многократно е отхвърлял възможността за изпращане на германски военни в Украйна.