Електронно „лекарство“ за младите хора
В социалната мрежа младите фенове на традиционната китайска медицина популяризират албумите „Терапията с пет тона 五音疗法“ (лечение с помощта на традиционна китайска музика), което комбинира традиционна музика и китайска медицина. С нарастването на популярността на традиционната китайска култура сред младежите фолклорната музиката също започва да става по-харесвана от тях.
Лин Шъю е млада служителка в офис. Тя започва да използва метода за лечение с традиционна китайска музика. „Когато изпитвам стрес, слушам музиката с дървени инструменти, така може да се намали ци в черния дроб и наистина се чувствам по-добре след една песен“, споделя Лин.
Ду Кункун е медиен блогър. Тя е родена през 90-те години, а сега популяризира „Терапията с пет тона“. Когато за първи път разбира, че „слушането на музика може да възстанови енергията ци и кръвта“, тя е изненадана. След като проверява много информация, решава да опита. „Много харесвам „Мелодията на бамбука“. Слушам я, когато съм раздразнена или преди лягане, за да успокоя ума си“, казва Ду. Впоследствие тя започва да публикува в интернет, препоръчвайки терапията и старинната народна музика. Една от нейните статии е прочетена от 87 000 души, като повече от 50% от читателите са на възраст 18 – 34 години. Методът „слушане на музика за поддържане на здравето“ е наречен „електронна китайска медицина“.
Все пак има и съмнение за функцията на народната музика върху здравето. В болницата Гуан‘анмън е създадена специфична клиника за лечение с „Терапия с пет тона“, за да се предпазват и лекуват хората от различни болести. Заместник-директорът на поликлиниката Лю Пин заявява, че терапията има дълга история в известната старинна книга „Езотерично писание на Жълтия император“. Там е записано, че с петте тона може да регулират функциите на органите в тялото. Лекарите и експертите още продължават проучването на съответната информация от древните книги и канят професионални музиканти да напишат музика по теорията на китайската медицина.