Емблематичният стадион „Гнездото“ – техническо съвършенство и творческа визия
Замисълът на Пекинския национален стадион е смятан за чудо на модерните архитектура и инженерство. Той е проектиран от живеещите в Швейцария архитекти Жак Херцог и Пиер Дьо Морон, заедно с колегата им Стефан Марбах и Китайската група за архитектурен дизайн и изследвания, ръководена от нейния главен архитект Ли Синган. Стадионът, по-известен като „Гнездото“, се простира на повече от 254 600 квадратни метра, а построяването му отнема пет години. Той е изграден специално, за да стане домакин на Летните олимпийски и параолимпийски игри през 2008 година и оттогава се превръща в зашеметяваща икона на модерен Пекин – град с над 3000-годишна история.
Изграждането на „Птичето гнездо“ (鸟巢), или Niǎocháo на китайски, струва колосалните 423 милиона щатски долара, малка част от 40-те милиарда щатски долара, изразходвани за подготовката на Олимпийските игри в Пекин. Днес техническото съвършенство на „Гнездото“, съчетано с неговата творческа визия, се вписва добре в северния градски район на града, който е дом на почти 22 милиона жители.
Дизайнът на „Птичето гнездо“ е вдъхновен по много начини от китайската култура. Овалната форма на стадиона представлява „небесата“ и е символ за „великата природа“ на земята с общата тема за баланса. Стоманената рамка напомня за китайската „напукана керамика“. Привидно случаен, моделът се подчинява на сложни правила, за които е дефинирана усъвършенствана геометрия. Първоначалната концепция за фасадата идва от идеята за единична нишка, увита в преплитаща се форма, подобно на гнездо.
Блясъкът на решетката е изразен в множеството пентаграми, създадени от нейната функционална геометрия, които напомнят на звездите на китайското знаме. Резултатът от тези различни философии на дизайна се проявява в структура с форма на купа с елипсовидна щрихована решетка, изобразяваща феноменалната артистична зрялост, която е отличителен белег на всички китайски занаяти, като калиграфия, рязане на хартия, керамика и дори скулптиране на захар. Според Херцог и Дьо Морон „цялостната форма е разработена като почти кръгла купа с възходящ и низходящ ръб, които не само обхващат централните събития в средата си, но също така се ангажират с предмети от китайската културна история“. Според Ли Синган „Китай искаше да даде нещо ново на този много важен стадион. В опит да проектира стадион, който да има визуална пропускливост, като същевременно да е за колективно ползване със свободен обществен достъп, екипът изучава китайската керамика. Тази линия на мисли доведе екипа до схемата за гнездо. В Китай птиче гнездо е нещо много специално“.
Огромният мащаб на конструкцията е с общ обем от 3 милиона кубически метра, като са използвани 42 000 тона стомана и общо 110 000 тона структурни материали. Само покривът тежи 11 200 тона и е поддържан от временни колони до откриването на стадиона, когато 26-те километра необвита стоманена мрежа са поставени, за да поддържат конструкцията. Тъй като този тип стомана се нуждае от по-висока температура на заваряване, конструкцията е можело да се изгради само при атмосферни температури от 15 градуса до 16 градуса по Целзий. Това е означавало, че 400 работници е трябвало да заваряват стоманената рамка само вечер.
Като едно от най-големите здания, строени някога, стадионът е направен така, че да устои повече от 100 години. Той е проектиран да може да издържи на земетресения с магнитуд 8,0 по скалата на Рихтер – задължително изискване на китайското правителство, и затова покривната конструкция на стадиона трябвало да бъде отделена от купата. Друго съображение за това е топлинното разширение на стоманената конструкция. Тъй като температурата в града варира от над 30°C през лятото до –20°C през зимата, проектантите работят с китайските производители на стомана Baosteel и WuhanIronandSteel, за да разработят нови персонализирани видове стомана, които биха могли да отговорят на стандартите за якост и гъвкавост, необходими за проекта.
Стадионът има първоначален капацитет от 80 000 места, който след това е увеличен до 91 000 за Олимпиадата. Стадионът разполага и с повече от 200 седалки за хора в неравностойно положение, които са малко по-високи от нормалната височина, за да осигурят оптимално гледане. Вътрешността на стадиона включва седалки, оцветени в червено на долните нива до бяло на горните нива. Този наклон осигурява усещане за лекота на иначе масивната структура. Устойчивият на атмосферни влияния покрив се състои от двуслойна прозрачна ETFE (етилнатетрафлуоретилна) мембрана и полупрозрачна PTFE (политетрафлуороетилна) мембрана под нея. Това помага за филтриране на светлината и отклоняване на звука по начин, който засилва въздействието, а включването на прожектори в ръба на покрива, създава ефирен фон на градския пейзаж през нощта.
Стадионът със своя привидно дематериализиран лайтмотив привлича вниманието не само със своята предизвикателна архитектура, но и с устойчивия си дизайн, който освен всичко включва естествена вентилация, максимално използване на дневна светлина, техники за събиране на дъждовна вода и фотоволтаично производство на енергия. Под футболното игрище има 312 кладенеца със система от термични помпи, които могат да доставят на стадиона топлина и студ от земен източник чрез топлообменна тръби, а това допълнително спестява много електроенергия. Дъждовната вода, събрана от системата за рециклиране в горната част на стадиона, се използва за противопожарните системи, поливане на растителността, пълнене на казанчетата на тоалетните и други.
Днес, освен спортни събития, съоръжението привлича и множество туристи, които посещават Пекин. Междинните пространствата тук включват ресторанти, барове, хотели и магазини за търговия на дребно. Конструктивната схема на стадиона осигурява пространства за пешеходни алеи, пътеки и места за отдих като градини, бамбукови горички, пейзажи на минерални хълмове и др.
„Кралят на китайския поп“ Уан Лихон проведе първия си солов поп концерт на стадиона на 14 април 2012 г. пред 90 000 фенове. През 2021 г. стадионът беше използван за домакин на The Great Journey – художествено представление, отбелязващо 100-годишнината на Китайската комунистическа партия. Церемониите по откриването и закриването на Зимните олимпийски игри и Зимните параолимпийски игри през 2022 г. също се проведоха в „Гнездото“. Това е единственият стадион, който е домакин на церемониите по откриването и закриването както на Летните, така и на Зимните олимпийски игри и параолимпийските игри.
Днес „Птичето гнездо“ е обществен център, който жителите на Пекин и туристите ценят еднакво.