ЕС признава, че има „двойни стандарти“ по отношение на Израел, Украйна, Ирак и климата
Ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел призна, че Западът има лицемерни „двойни стандарти“ по отношение на международното право, войната между Русия, Украйна и НАТО, израелските бомбардировки в Газа, водената от САЩ инвазия в Ирак и изменението на климата.
Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел призна, че Западът има лицемерни „двойни стандарти“.
Борел твърди, че „дипломацията е изкуството да се управляват двойните стандарти“.
Като примери за западното лицемерие висшият дипломат на ЕС посочи международното право, войната между Русия, Украйна и НАТО, бомбардировките на Израел в Газа, водената от САЩ инвазия в Ирак и изменението на климата.
„Където и да отида, се сблъсквам с обвиненията в двойни стандарти“, припомни Борел. „Казвах на моите посланици, че дипломацията е изкуството да се управляват двойните стандарти. Разбира се, трудно e, но става дума за това: да управляваш двойните стандарти“.
Ръководителят на външната политика на ЕС направи тези забележки по време на лекция в Оксфордския университет през май. Дипломатическата служба на ЕС публикува стенограма от речта му. (Някои от точните формулировки са малко по-различни в стенограмата, тъй като уебсайтът е редактирал коментарите на Борел, за да поправи граматически грешки).
„Двойни стандарти“ на ЕС по отношение на международното право, Израел и Палестина, Украйна, Ирак
Международното хуманитарно право „трябва да бъде най-добрата гаранция срещу нормализирането на използването на сила, което наблюдаваме по целия свят“, твърди Борел.
Той призна, че Европа е била лицемерна в това отношение: „Знам обаче, че за да можем да обединим света около тези принципи, трябва да покажем, че ние, европейците, ги спазваме винаги и навсякъде. Това ли правим? Е, не в степента, в която трябва. И за Европа това е проблем“.
„Светът не е забравил войната в Ирак“, продължи Борел, като отбеляза, че някои европейски държави са се присъединили към водената от САЩ инвазия, която според генералния секретар на ООН Кофи Анан явно е нарушила международното право.
„Случващото се в момента в Газа представя Европа по начин, който много хора просто не разбират“, каза Борел. „Те видяха нашата бърза ангажираност и решителност в подкрепа на Украйна и се чудят на начина, по който подхождаме към случващото се в Палестина“.
Когато чуждите държави гледат към Европа, те „възприемат, че стойността на живота на цивилните в Украйна не е същата като в Газа, където повече от 34 000 души са загинали, повечето други са разселени, [където] децата гладуват, а хуманитарната помощ [е] възпрепятствана“.
„И схващането е, че ни е по-малко грижа, ако резолюциите на Съвета за сигурност на ООН се нарушават, какъвто е случаят с Израел по отношение на селищата, [за разлика от] когато се нарушават от Русия“, добави Борел.
„Ако наричаме нещо „военно престъпление“ на едно място, трябва да го наричаме със същото име, когато се случва където и да било другаде“, помоли висшият дипломат на ЕС. „Един ужас не може да оправдае друг“.
Лицемерието на Запада по отношение на изменението на климата
Борел се спря и на западното лицемерие по отношение на изменението на климата, като се има предвид, че богатите капиталистически страни от глобалния Север са отговорни за по-голямата част от историческите въглеродни емисии, но сега прехвърлят тежестта на прехода към зелена енергия върху глобалния Юг, който е допринесъл най-малко, но вече страда от най-тежките последици от глобалното затопляне.
„Трябва да погледнем защо светът изпитва известно недоволство към нас“, заяви ръководителят на външната политика на ЕС.
„Да, има чувство на недоволство, защото хората смятат, че имаме различни отговорности“, добави той.
„Ние, европейците, сме произвели около 25 % от всички натрупани глобални емисии на CO2 от началото на индустриалната революция“, каза Борел.
Той отбеляза, че Африка на юг от Сахара и Латинска Америка са допринесли само с по 3% от историческите въглеродни емисии.
„Африка на юг от Сахара и Южна Америка не носят почти никаква отговорност, а споделят най-важните и вредни последици“, заяви Борел.
„Така че, когато говорим за борба с изменението на климата, трябва да разберем техните възгледи и усещането, че това е проблем, който някой е създал, а другите плащат последствията“, каза Борел.
„И единственият възможен отговор е да се осигурят повече ресурси, за да се справим с този проблем. Повече ресурси – но това не се е случило“, добави той, признавайки, че богатите колонизиращи държави от глобалния Север не са изпълнили обещанията си да осигурят финансиране и трансфер на технологии, за да помогнат на бившите колонизирани държави от глобалния Юг да се откажат от изкопаемите горива.
САЩ губят хегемонията си; „светът е много по-многополюсен“
В речта си в Оксфордския университет Борел признава, че „Америка е загубила статута си на хегемон“, а доминираният от Запада ред, създаден след Втората световна война, „губи позиции“.
Днес „светът е много по-многополюсен“, каза той, посочвайки „средни сили“ като Индия, Бразилия, Саудитска Арабия, Южна Африка и Турция.
Тези „средни сили“ „се превръщат във важни участници“, продължи Борел. „Независимо дали са или не са от БРИКС, те имат много малко общи черти, освен желанието да получат по-голям статут и по-силен глас в света, както и по-големи ползи за собственото си развитие“.
„За да постигнат това, те се стремят към максимална самостоятелност, не желаят да заемат страна, а се предпазват от едната или другата страна в зависимост от момента, в зависимост от въпроса“, добави той.
Възходът на Китай променя глобалния икономически пейзаж
Висшият дипломат на ЕС заяви, че „Китай се превръща в съперник за нас и за САЩ“.
Като основна причина за упадъка на хегемонията на САЩ Борел посочи „издигането на Китай до статута на суперсила“.
„Това, което Китай направи през последните 40 години, е уникално в историята на човечеството“, призна той. „През последните 30 години делът на Китай в световния БВП по паритет на покупателната способност нарасна от 6 % на почти 20 %, докато ние, европейците, спаднахме от 21 % на 14 %, а САЩ – от 20 % на 15 %“.
„Това е драматична промяна на икономическия пейзаж“, каза Борел.
Статистическите данни, които той цитира, се основават на данни от Международния валутен фонд.
Възходът на Китай променя глобалния икономически пейзаж
Висшият дипломат на ЕС заяви, че „Китай се превръща в съперник за нас и за САЩ“.
Като основна причина за упадъка на хегемонията на САЩ Борел посочи „издигането на Китай до статута на суперсила“.
„Това, което Китай направи през последните 40 години, е уникално в историята на човечеството“, призна той. „През последните 30 години делът на Китай в световния БВП по паритет на покупателната способност нарасна от 6 % на почти 20 %, докато ние, европейците, спаднахме от 21 % на 14 %, а САЩ – от 20 % на 15 %“.
„Това е драматична промяна на икономическия пейзаж“, каза Борел.
Статистическите данни, които той цитира, се основават на данни на Международния валутен фонд.
Европейската изключителност и всяването на страх от Русия
Борел, чийто петгодишен мандат като първи дипломат на ЕС приключва през декември, е известен с това, че понякога „казва тихото на глас“ – т.е. откровено заявява истини, които са широко известни в елитните среди, но обикновено остават неизказани.
В една шокиращо пряма статия през февруари 2024 г. Борел признава, че „ерата на западното господство наистина приключи окончателно“,, както отбелязва тогава Geopolitical Economy Report. Ръководителят на външната политика на ЕС предупреди, че Европа не бива да дели света на „Запад срещу Останалите“, тъй като „мнозина в „Глобалния юг“ ни обвиняват в „двойни стандарти“.
В един откровен момент през 2022 г. той призна, че новата студена война на Запада срещу Китай и Русия не е битка на „демокрации срещу авторитарни режими“, защото, както се изрази Борел, „От наша страна има много авторитарни режими ”.
В отделна реч през 2022 г. висшият дипломат на ЕС обсъди как „просперитетът на Запада се основава на Китай и Русия“, включително „евтината енергия, идваща от Русия“, „достъпът до големия китайски пазар“ за износ и „китайските работници с техните ниски заплати, [които] направиха много по-добре и много повече за овладяване на инфлацията, отколкото всички централни банки заедно“.
Въпреки че от време на време Борел прави подобни откровени признания, той в никакъв случай не е гълъб. Всъщност като върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност той често е бил доста ястреб.
Това важи особено за Русия. В речта си в Оксфордския университет през май 2024 г. Борел твърди, че Русия е „най-екзистенциалната заплаха за Европа“.
Той нарече руския президент Владимир Путин „екзистенциална заплаха за всички нас“ и призова западните правителства да изпратят още повече оръжия в Украйна.
На моменти Борел проявяваше и много расистко, снизходително мнение за по-голямата част от световното население в Глобалния юг.
В една скандална тирада през 2022 г. първият дипломат на ЕС твърди, че „светът се нуждае от Европа“ като „фар“ и красива „градина“, която да цивилизова варварската „джунгла“ в Глобалния юг.
Тази прословута реч за „градината срещу джунглата“ доведе до глобален отзвук и Борел беше принуден да се извини. Но оттогава мирогледът му не се е променил.
В изказването си две години по-късно в Оксфорд Борел отново демонстрира своеобразна арогантна европейска изключителност.
„Начинът на живот на европейците, тази най-добра комбинация от политическа свобода, икономически просперитет и социално сближаване, която човечеството никога не е успявало да измисли, със сигурност е в опасност“, каза той.
В края на разговора Борел определи европейската система като „най-добрата комбинация от политическа свобода, икономически просперитет и социално сближаване, която човечеството никога не е успявало да измисли“.
Източник – Geopolitical Economy Report