Загадъчните пещери в Хуашан
През 1999 г. пещерите били случайно открити от местен селянин, който се обърнал към властите. Към тях веднага се отправили много изследователи, работници от разни институти, а след това – и туристи. Какво е удивителното? Макар това да са най-големите пещери на територията на Китай, създадени не от природата, а от човека, за тях няма никакви данни в хрониките от древността. Кой ги е създал, къде са изчезнали тези огромни количества изсечени камъни? И ако целта е била именно добивът на камъни, защо пещерите са направени така, че приличат на храмове?
Пещерите се намират в скалите в южната част на провинция Анхой. Именно тук се намират и свещените за даоизма пет планини, които сякаш показват посоките на света: център, юг, север, запад и изток. Планината Хуашан е западната. На нея са разположени няколко даоистки манастира.
Към настоящия момент тук са открити 36 пещери, а точният им брой засега все още е неизвестен. Също така не е ясно дали са свързани в някакъв общ комплекс, или всяка от тях е самостоятелна.
Една от пещерите с название Хуанкси е с площ 4800 квадратни метра, а дължината й е 140 метра. Вътре се намират просторна зала с колони, басейни и няколко неголеми помещения от двете страни на пещерния тунел.
Най-голямата пещера вече е популярна като Подземния дворец. Нейните размери наистина са поразителни: 12 600 квадратни метра. Изкуственият произход на пещерите се потвърждава от каменните мостове над рекичката, стълбите, преходите и големите колони.
Освен това по повърхността на таваните и стените са открити много следи от длета.
Единственото писмено споменаване за планината Хуашан, но не за нейните пещери, се намира в труда на историк от времето на династията Хан. Там се казва, че много известни китайски императори обичали тази планина и често ходели там да се помолят на боговете и на прадедите си. Но как хората са успявали да се изкачват по нейните стръмни склонове и колко време им е било необходимо за това, също не е известно. В древни времена до върха на планината можело да се достигне само по тясна пътека с дължина 12 километра. Този, който искал да извърши на нейния връх някакви религиозни церемонии, е трябвало да притежава доста смелост.
Очевидно поразяващата с красотата си планина Хуашан е имала особен статут сред древните жители по тези места и създателите на пещерите. Загадка си остава какво е накарало хората да положат такива огромни усилия, издълбавайки проходи и пещери вътре в свещената планина. Сега държавното управление по туризъм на Китай е предприело доста действия, за да осигури достъп до тези пещери за пътешествениците и туристите. Университетски експерти са разработили проект за усвояването на пещерния комплекс, включващ осветяването му в различни цветове. То придава на пещерите наистина приказно излъчване.
Туристически сайтове съобщават, че при предварителния оглед на пещерите експертите били поразени от мащабите на видяното. Нито един от вече известните комплекси не превъзхожда Хуашанския. Общата площ само на две от пещерите – втора и 35-ата, превишава 17 000 кв. метра. В пещера № 35 се намират 26 каменни колони, всички помещения са с причудлива, стъпаловидна форма. Тук можете да се полюбувате на каменни тераси, павилиони, басейни, езера, каменни мостове, а на някои места има и барелефи.
Но си остават открити въпросите защо тези пещери са намерени толкова късно и от колко време съществуват. Има само косвени данни – направеният анализ на стените и сталактитите показва, че те са на минимум 1700 години. Намерените няколко керамични изделия са отнесени към епохата на династия Дзин (265 – 420).