Заети с глобални претенции, САЩ неглижират вътрешните си проблеми
Доказателство за това е липсата на адекватна реакция на опустошителните пожари в Хаваи, категоричен е публицистът Петър Герасимов
Специално за Китайската медийна група българският публицист и писател Петър Герасимов коментира някои от действията на федералните власти на САЩ след опустошителния пожар на хавайския остров Мауи, като ги определя, цитирайки известна българска поговорка – „След дъжд – качулка”! Това означава да си сложиш дъждобрана, след като дъждът вече е спрял… Той коментира още, че е необяснимо бездействието на федералните власти пред лицето на колосалния горски пожар.
Новината за опустошителния пожар на остров Мауи, част от Хавайския архипелаг обиколи за часове планетата. Впоследствие се оказа, че това е най-опустошителното бедствие за САЩ за повече от стогодишен период, припомня Герасимов и продължава: „Все още не е уточнен реалният брой на жертвите, попаднали в огнената стихия, макар че очевидно е далеч над 100 души”.
„Наистина в рамките на тази, да я наречем не съвсем нормална година, с нейните сахарски суши, невиждани отдавна жеги, силни ветрове и урагани, природата още веднъж доказа кой е истинският Господар на планетата – самата Земя, обожествяваната още от древните гърци богиня Гея!”
Разследването след огнения ад в Мауи показа обаче, че в този голям катаклизъм има и човешки „принос“. Става дума за необяснимото бездействие на федералните власти пред лицето на колосалния горски пожар – категоричен е Герасимов. „Естествено, свръхмощна Америка има широко развита мрежа за ранно предупреждение за подобни природни бедствия. Хавай не прави изключение – там са разположени 400 мощни сирени, от които 80 – на територията на Мауи. Те обаче не се включват, когато огънят започва да помита тропическия остров”, казва още коментаторът.
И подчертава: „Нещо още по-фрапиращо – става дума за проявеното непростимо бездействие, да не кажем безразличие на местните и федерални власти пред лицето на колосалната драма. Както изтъква в социалните мрежи един местен жител от Мауи, само на 100 мили от потъналия в огън остров се намира военноморска база на САЩ. И макар че подобно разстояние се преминава за броени часове, едва три денонощия (Да!) военни медицински кораби, хеликоптери и спасителни екипи на военните пристигат на оглозгания от смъртоносен огнен смерч остров Мауи. Както се казва „след дъжд – качулка“.
С основание, авторитетният в. „Вашингтон пост“ критично отбелязва, че „основните спасителни операции след бедствието не са организирани от правителството на САЩ, а от местните жители“. Този драматичен случай определено показва, че зает със своите свръхглобални планове и претенции, официален Вашингтон допуска огромни, драматични грешки във вътрешната си политика, костващи живота, здравето и благоденствието на хиляди американци. Определено, огненият ад в Мауи е повод за сериозна размисъл и преоценка. И то не в добрия смисъл на думата.