Заместник-омбудсманът Елена Чернева-Маркова подаде оставка
От “БСП за България” питат дали това има връзка с бъдещите номинации за служебен премиер
Правомощията на заместник-омбудсмана Елена Чернева-Маркова са прекратени, считано от днес 27 март, във връзка с подадена от нея оставка. Това обяви председателят на Народното събрание Росен Желязков, който представи писмо от омбудсмана Диана Ковачева, с което тя уведомява Народното събрание за подадената от Чернева оставка и визираните в заявлението ѝ лични мотиви. Съгласно Закона за омбудсмана Народното събрание прекратява предсрочно правомощията при подадена оставка, не се приема решение, а оставката се обявява пред Народното събрание, посочи Желязков.
Георги Свиленски, заместник-председател на парламентарната група на „БСП за България“, попита председателят на парламента дали тази оставка има връзка с бъдещи служебни премиери в държавата и има ли той такава информация. Свиленски визира последните изменения в Конституцията, според които за служебен премиер може да бъде избран омбудсманът или заместник-омбудсманът.
Росен Желязков отговори, че е запознал Народното събрание с уведомлението на г-жа Чернева, като е изчел дословно подадената от нея оставка.
Според последните промени в Конституцията, приети от Народното събрание и публикувани в “Държавен вестник”, президентът може да назначи за служебен министър-председател председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник, припомни БТА.
През 2020 г. парламентът избра Елена Чернева-Маркова за заместник-омбудсман. Кандидатурата й беше одобрена с 93 гласа „за“, нито един „против“ и 28 „въздържали се“ (БСП). Тя заема мястото на Диана Ковачева, която стана национален обществен защитник на мястото на Мая Манолова. Съгласно закона омбудсманът предлага кандидат за свой заместник.
Кандидатурата на Елена Чернева бе предложена от фондация “Български адвокати за правата на човека”, Съюза на юристите в България, Центъра за изследване на демокрацията, сдружение “Алианс за защита от насилие, основано на пола” и фондация “Състрадание Алцхаймер България”.
Номинацията й беше одобрена от членовете на Консултативния съвет към омбудсмана след проведено изслушване в администрацията на омбудсмана на 8 юли 2020 г.
Елена Чернева има юридическо образование и 30-годишна адвокатска практика. Като дългогодишен председател на Националното бюро за правна помощ се занимава активно с проблемите, свързани с правата и свободите на гражданите. По нейна инициатива са създадени редица нови инструменти за подобряване достъпа на гражданите до безплатна правна помощ – Национален телефон за първична правна помощ, регионални центрове за консултиране съвместно с адвокатските съвети по места, както и разширяването на групите лица, ползващи безплатна правна помощ.