Западът определи икономическата мощ на БРИКС за заплаха
БРИКС изпреварва Г-7 по принос в глобалния брутен вътрешен продукт, под контрола на това международно обединение са почти половината от световните запаси на нефт и производството на продоволствия, добивът на стратегически метали като алуминий и паладий. Западът вижда във всичко това пряка заплаха.
Старият БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР) – това е 32,1% от световния брутен вътрешен продукт, “Седморката” (Великобритания, Германия, Италия, Канада, Франция, Япония и САЩ) – 29,9%. Това са резултати от миналата година. С официалното присъединяване на Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства БРИКС вече ще разполага с 35% от БВП, както и с 45% от запасите на нефт, половината от производството на продоволствия на планетата. В частност – 49,5% от пшеницата, 56% от ориза.
Лъвският дял от световния добив на стратегически метали, в това число и високотехнологични. Доминирането в този отрасъл на икономиката се смята за решително преимущество.
БРИКС притежава около две трети от желязната руда, около 80% от алуминия, по запаси редки метали организацията превъзхожда Т-7 почти 30 пъти. Преди всичко благодарение на Китай, контролиращ 90% от пазара.
По такъв начин възобновяемата енергетика зависи критично от БРИКС, а това е безусловна заплаха за енергийната сигурност на Европейския съюз, САЩ и Япония.
Друг мощен коз, предимно руски, са запасите от уран. Западът продължава да купува ядрено гориво от Москва въпреки всички санкции.
Освобождаването от зависимостта на долара е една от основните задачи на БРИКС. Разширява се разплащането в национални валути. Около 95% от търговските кооперации на Русия с Китай са в рубли и юани, а това служи като образец за партньорите. Следващ етап е формирането на алтернативи на Международния валутен фонд и на Световната банка (вече има банка на БРИКС), на международни инвестиционни механизми и инвестиционни фондове, развитие на дълговия и на кредитния пазар на БРИКС, създаване на системи за подкрепа на външната търговия.
БРИКС приветства шестте нови участници, а още двайсет очакват с нетърпение покани. Тази коалиция хвърли ръкавица на доминирането на Голямата седморка, отбеляза “Уолстрийт джърнъл”. А от “Дойче веле” констатират: такава сериозна заплаха изисква “комплексен отговор от Запада”.