Заподозряна за взривяването на “Северен поток” с алиби, че била в България
40-годишната украинка Светлана У., заподозряна от германските власти, че е участвала във взривяването на руския газопровод “Северен поток” твърди, че е била на почивка в България по време на терористичния акт. Алибито ѝ разкри германският вестник “Ди Цайт”. Изданието я описва като: “дребна жена с тъмна коса”.
Според дейностите ѝ в социалните мрежи тя е украински патриот. След като Русия нахлу в Украйна, тя насърчава помощта за украинската армия в профила си във фейсбук. Тя събира “пари за бинокли за войниците.”
В началото на септември 2022г. от германското крайбрежие на Балтийско море потегля лодката “Андромеда” с шестима души на борда. Лодката била наета с два фалшиви паспорта – един румънски и един български. Експлозивите били поставени на дълбочина 80 метра. Разрушаването на газопровода прекъсна доставките за Германия.
Преди дни германското разследване разкри, че зад операцията стоят украински граждани. В групата били Светлана и нейният приятел Евгений У. “Ди Цайт” го описват като “мъж с почти момчешки вид на около 40 години, с бледа кожа и оредяваща коса. Евгений У. пише на уебсайта на училището за гмуркане, че се е гмуркал край бреговете на Крим от дете. Той също изброява сертификатите си там – включително обучение, необходимо за техническо гмуркане над 40 метра дълбочина.”
За лидер на групата се смята украинец с инициали Володимир З. Той все още не е задържан. В запитване на “Ди Цайт” Светлана твърди, че не познава Владимир. А на въпроса за подозрението, че е участвала във взривяването на “Северен поток” казва: “През септември 2022 г. бях на почивка в България”.
Светлана и Евгений са заподозрени, но все още не са обявени от германските власти за издирване. Заповед за арест е издадена само за Володимир З. Полската прокуратура потвърди, че през юни е получила европейска заповед за ареста му, издадена от германската федерална прокуратура.
Според германските медии украинският инструктор по гмуркане Володимир З. е живеел недалеч от Варшава. Съгласно правилата на европейската правна взаимопомощ полските власти са имали 60 дни да отговорят на германското искане и да арестуват заподозрения. Междувременно обаче той напуснал Полша в началото на юли, за да се върне в Украйна, съобщи полската прокуратура, която хвърля вината върху германските власти. Според полската прокуратура германските власти не са успели навреме да регистрират заподозрения като издирвано лице, което му е позволило да избяга.