Започна първият конгрес на БРИКС по екология и изменение на климата
На федералната територия „Сириус“ край Сочи се откри първият научно-образователен конгрес на БРИКС по екология и изменение на климата, съобщи кореспондент на ТАСС. Конгресът събра експерти от Русия, Индия, Бразилия, Иран и Етиопия.
Значението на сътрудничеството между Русия и Иран по въпросите на изменението на климата отбеляза Асгар Фейзи, зам.-отдел по международно научно сътрудничество в National Skills University (Исламабад).
По думите му взаимодействието между двете страни е необходимо за развитието на технологии, насочени към решаване на проблемите на околната среда. „И двете страни са под влиянието на тази заплаха (изменение на климата – бел. ТАСС). Ние (Иран – бел. ТАСС) имаме много екологични проблеми, като недостиг на вода и замърсяване. Нашите постижения (в тази област) ни позволяват да споделяме нашия опит в тези технологии за решаване на екологични проблеми. По този начин можем да продължим напред и да намерим по-добри решения“, каза Фейзи пред репортери.
Елена Шмельова, председател на Съвета на федералната територия и ръководител на образователната фондация „Талант и успех“, отбеляза по време на пленарната сесия на конгреса, че „Сириус“ се стреми да образова лидери на дневния ред за климата сред младите хора. „Ако говорим още по-глобално, бихме искали сами да ръководим дневния ред в областта на науката и образованието. Разполагаме с всички възможности: методически, кадрови, културни. И имаме ученици, които искат да дойдат тук от цялата страна“, каза още Шмельова.
На 20-21 октомври в „Сириус“ се провежда Научният и образователен конгрес на БРИКС по екология и изменение на климата. Събитието обедини над 400 водещи експерти от Русия и други страни.
В рамките на конгреса се обсъждат актуални въпроси от глобалната научна, технологична и образователна програма за климата: оценка на риска от климата и прогнози за изменението на климата, чиста енергия, адаптиране към изменението на климата, както и опазване и възстановяване на екосистемите и водните ресурси.
Федерална територия „Сириус“
„Сириус“ е селище от градски тип в Краснодарския край в Русия. В рамките на общинското устройство образува градски район. Като част от административно-териториалната структура той временно принадлежи на град Сочи до приемането на нов градски устав.
„Сириус“ е първата федерална територия в Русия, създадена по инициатива на президента на Русия на 22 декември 2020 г. Днес той представлява пълноценна екосистема за откриване и развитие на талантите на млади хора от цяла Русия – място, където се развиват иновативни технологии, създават се пробивни проекти и уникална среда за учене, работа, живот, отдих и „интелигентно” формиране на свободното време.
Историята на „Сириус“ започва веднага след Зимните олимпийски игри през 2014 г. Тогава президентът на Русия Владимир Путин взе безпрецедентно решение – да прехвърли олимпийската инфраструктура на талантливи деца от цялата страна. Благодарение на това беше създаден Образователният център „Сириус“, който за кратко време се превърна в общоруски флагман в системата за откриване на детски таланти. От 2015 година над 70 хиляди деца и повече от 7000 учители са го завършили и преминали курсове за повишаване на квалификацията тук. Натрупаният опит и ефективност в изпълнението на възложените задачи позволиха на „Сириус“ да получи статут на национален методически център за идентифициране, подкрепа и развитие на способностите и талантите на децата и младежите в цяла Русия. Днес в 79 региона на страната работят образователни центрове по модела „Сириус“, а през 2024 г. те ще бъдат отворени във всички субекти на Руската федерация.