За десетте си години инициативата „Един пояс, един път“ донесе осезаеми промени в света
Сред участниците в ключовия форум в Пекин са президентът Путин, премиерът на Унгария Орбан и президентът на Сърбия Вучич
На 17 и 18 октомври Пекин ще бъде домакин на третия Форум на върха за международно сътрудничество „Един пояс, един път“.
Според официална информация в него ще участват представители на повече от 140 държави и 30 международни организации. Важна причина за сериозната популярност на форума е, че през последните 10 години изграждането на „Един пояс, един път“ доведе до осезаеми промени в различни части на света.
Най-видимото постижение на инициативата, която се роди преди десет години, е че даде нов тласък на световния икономически растеж и развитие. През изминалото десетилетие в рамките на „Един пояс, един път“ са реализирани или са в ход над 3000 проекта за сътрудничество с инвестиции от трилиони долари. До края на юни 2023 г. Китай е подписал над 200 документа за сътрудничество по инициативата с повече от 150 държави и 30 международни организации. Според проучване на Световната банка, реализацията на инициативата ще увеличи търговията между участващите страни с 4,1%; очаква се до 2030 г. тя да генерира годишна печалба от 1,6 трилиона долара за света и да изведе 7,6 милиона души от крайна бедност.
Всичко това е центрирано около златното правило – съвместно обсъждане, съвместно изграждане и общо споделяне. Тази нова концепция за управление е отражение и практическа реализация на идеята за истинска многостранност. Именно на тази основа инициативата „Един пояс, един път“ постигна взаимноизгодно сътрудничество. Признание, за което говори факта, че тя бе включена и във важни документи на ООН, Форума за китайско-африканско сътрудничество и други международни организации и механизми, давайки нови решения за глобалното управление.
Лидери на десетки страни пристигат в Пекин за срещата на инициативата “Един пояс, един път”, организирана от китайските власти по случай десетата й годишнина, съобщава Асошиейтед прес.
След лидерите, които пристигнаха днес, са премиерът на Етиопия Абиу Ахмед, президентът на Шри Ланка Ранил Викремесингхе, президентът на Конго Денис Сасу Нгесо, премиерът на Папуа-Нова Гвинея Джеймс Магапе и премиерът на Камбоджа Хун Манет.
Вчера в Пекин кацнаха президентът на Чили Габриел Борич и премиерът на Унгария Виктор Орбан.
Останалите, сред които руският президент Владимир Путин, се очакват утре.
В рамките на инициативата “Един пояс, един път”, знакова за политиката на президента на Китай Си Цзинпин, китайски компании построиха пристанища, пътища, електроцентрали и други инфраструктурни проекти по цял свят, за да стимулират търговията и икономическия растеж.
Основните събития във форума са планирани за сряда, включително и двустранните срещу между Си и Путин.
Сръбският президент Александър Вучич и правителствена делегация заминават днес за Китай, където ще участват в третия форум „Един пояс, един път“, който започва утре в Пекин, предаде Танюг.
Вучич коментира, че посещението в Китай е много важно в моменти, които не са никак леки.
Той отбеляза, че ще проведе важни двустранни срещи с президента на Китай Си Цзинпин и със секретаря на Централния комитет на управляващата Китайска комунистическа партия Ван Хунин.
„Ще подпишем документи за цялостно сътрудничество, свободна търговия, което е от особена важност за нашата страна и китайския клирингов юан в нашите банки. Това са основни споразумения, а ще има важни транспортни и инфраструктурни споразумения”, обясни Вучич на тържественото отбелязване на 70 години от съществуването на сръбския вестник „Вечерни новости“ снощи.