Иван Таков: Идейно движение „Бузлуджа“ иска да върне диалога в БСП
“Бузлуджа” не цепи БСП, а обединява, няма да създаваме отделна партия или нов политически проект.
БСП исторически и морално е имала водеща роля в лявото политическо пространство и ние искаме и в бъдеще да е така. Показахме нагледно как това се случва в София!
В БСП винаги са съжителствали различни идейни течения, а дебатът между тях запази организационното единство в партията, припомни лидерът на БСП – София, и инициатор на Идейно движение „Бузлуджа“
– Г-н Таков, оглавихте новото Идейно движение в БСП „Бузлуджа“. Кое Ви провокира да го направите? Имаше различни нападки от “Позитано” по този повод.
– Има нападки, защото всичко, което не е под контрола на най-тясното ръководство на БСП, ги плаши. А ме провокираха стотиците обаждания на социалисти от цялата страна, притеснени за състоянието на партията. Ако нямаше необходимост от подобно идейно движение, то нямаше да се роди. От 1990 г. насам в БСП имаше различни идейни течения, всички те бяха породени от конкретна необходимост вътре в партията. В БСП съжителстваха комунисти, социалисти и социалдемократи. Този диалог и идеен спор, комуникацията между тези тенденции вътре в партията я запази жива и единна. А сега тясното ръководство дели социалистите на „наши хора“ и „опозиция“, на „послушни“ и „непослушни“. Това 30 години, при петима различни председатели не го е имало в БСП!
– Искате спешен Конгрес на БСП. Възможно ли е?
– Абсолютно възможно, нормално и необходимо е. По Устава на БСП Конгресът е постоянно действащ орган на партията и се събира минимум веднъж годишно, като последното заседание беше през февруари 2023 г. Трябваше да проведем заседание на 50-ия конгрес на БСП до февруари т. г., а ръководството го е насрочено чак в края на 2024 г. Това се случва, защото някои хора от Изпълнителното бюро силно са притеснени как ще излязат пред Конгреса и ще отчетат случилото се през последните 12 месеца. Защото виждаме националните резултати от изборите, виждаме и резултатите в София, в Русе, в Дряново и други региони и общини, където лявото бе обединено. А в регионите, в които БСП се яви сама, както впрочем тясното ръководство упорито препоръчваше да направим и в София – резултатите са плачевни. Наред с това изборите в София и нашата кампания бяха сериозно саботирани от „Позитано“ 20. Същото важи за Перник, където имаше наказания, изключвания, пълен цикъл отчети и избори и БСП се сви под исторически минимум.
– Според Вас може ли да се води диалог в БСП?
– Разбира се, че може. БСП винаги е имала водеща роля в лявото и ние искаме и в бъдеще да е така. Показахме нагледно как се случва това в София! Обединихме се, създадохме Манифест „Трудът срещу капитала“, показахме ясни леви кандидати и леви политики. Внушаваха ни казваха, че ще претърпим тежко поражение в синята крепост София, а стигнахме до победата, която ни беше открадната. Това уплаши всички партии в дясно, уплаши и някои среди в самата БСП. Но фактът е факт – ние изхвърлихме ГЕРБ от управлението на София! И „наградата“ за всичко това, „наградата“ за труда на хилядите социалисти беше, че Софийската градска организация бе разбита с едно абсолютно нелегитимно и противоуставно решение на Националния съвет, взето без кворум.
– Защо така се разграничавате от Корнелия Нинова?
– Аз никога не бих се разграничил от собствената си партия. Ще кажа още веднъж – Движение „Бузлуджа“ не цепи БСП, няма да стане основа за нов политически проект! Целта ни е да продължим и възстановим диалога в БСП, да се върнем към нашите идеи и идеология.
– Но на срещата в НДК присъстваха Мая Манолова, Сергей Станишев, Георги Първанов…
– Мая Манолова е наш коалиционен партньор в Местна коалиция “БСП за България” – София. Мотото на срещата беше “За бъдещето на БСП и лявото” в България. Какво по-естествено е леви хора да присъстват и дискутират бъдещето на лявото? Както всеки социалист се интересува за бъдещето на партията, така хората от други леви партии се интересуват от бъдещето на лявото. Не мога да разбера защо и как тясното ръководство обижда стотици социалисти, дошли от цялата страна, как ги нарича „бизнесмени“, „олигарси“. Това отношение е непартийно и ужасяващо! Затова и резултатите на БСП в национален мащаб са толкова слаби. Цифрите говорят най-добре! Корнелия Нинова през 2016 – 2017 г. наследи БСП с близо 1 млн. гласа, а днес гласовете са 200 – 220 хиляди. Както се казва – коментарът е излишен!
Целта на Движение „Бузлуджа“ е да събира и гради, а не да разделя. Аз съм доказал, че мога да градя – когато оглавих Градския съвет на БСП той беше силно разделен, даже трудно събираше кворум, както сега се случва с Националния съвет, но вижте резултатите на нашите усилия за тези две години. Нека повторя – всички леви партии са наши партньори. И социалистите в тревогата си за бъдещето на БСП и лявото виждат, че без обединение – резултатът е лош!
– Моля, кажете още веднъж, Движение „Бузлуджа“ ще стане ли партия?
– Не! Категорично! В „Бузлуджа“ участват само и единствено членове на БСП, то е и ще остане идейно движение, което търси решения на сериозните проблеми, които има днес БСП, след като дебатът в Националния съвет е прекъснат, след като диалогът между тясното ръководство и партията е прекъснат. Явно е, че има необходимост от такова обединяващо идейно движение. „Бузлуджа“ ще работи за единство в партията, ще работим за по-добър резултат на европейските, парламентарните, а както може да се очертае – и на местните избори в София (Иван Таков визира възможността съдът да касира местния вот в столицата по воденото на БСП – София, и Ваня Григорова дело за изборните резултати – бел. на ред.).
– Защо не седнете с Корнелия Нинова и не се разберете в БСП?
– Аз винаги съм бил диалогичен. Попитайте другата страна! Попитайте защо „наградата“ на националното ръководство за добрия резултат в София беше едно нелегитимно решение, което хвърли БСП – София, в пълен цикъл отчети и избори само три месеца преди редовните. Това се случва в навечерието на избори и ние шест месеца вместо с национална политика ще се занимаваме с вътрешните си проблеми.
–Господин Таков, а какво се случва с Паметника на Съветската армия?
– Съдът спря незаконния му демонтаж, който Областната управа започна. Още в началото предупреждавахме, че това е самоуправство, че фигурите на паметника са с огромна художествена стойност, но са остойностени и финансово на 22 млн. лева. Кой ще носи отговорност за унищожаването и хвърлянето в калта на тази държавна собственост!? Ще търсим отговорност. Ще настояваме за провеждането на референдум, защото ми омръзна политици да говорят от името на цялото общество. Нека гражданите на София се произнесат на референдум за запазване на Паметника на Съветската армия на същото място. Четири пъти БСП внасяше подобно искане и четири пъти то бе отхвърляно. Искаме да чуем гражданите, а не групичка приватизатори, които разпродадоха София!
Интервюто е на предаването „Делници“ от 29 март т. г. на журналиста Николай Колев по “Евроком”
(Със съкращения, заглавието е на ЗЕМЯ)