Изкуственият интелект създава повече работни места, но с по-висок по-високи изисквания
Китайските интернет компании активно търсят таланти, които да им помогнат да се утвърдят в челните редици на водещите предприятия, използващи технологията за изкуствен интелект. AI продължава да бъде в центъра на общественото внимание. Успехът в този сектор може да определи бъдещето на индустриите и икономиките. В същото време вътрешният пазар на труда е в процес на адаптиране към тази нова среда, което от своя страна повишава прага на допустимост за търсещите работа.
Съвместен доклад, публикуван наскоро от Националния изследователски център за развитие към Пекинския университет и портала за набиране на персонал „Джаопин“, показва, че новите работни места, свързани с изкуствения интелект, са се увеличили през първата половина на годината.
Позициите, свързани с обработката на естествен език (Natural Language Processing), са се увеличили със 111% на годишна база през първите шест месеца, докато тези, свързани с дълбокото обучение (deep learning), са се увеличили с 61%. Средната месечна заплата за тези работни места е около 24 000 юана(около 3370 щатски долара).
Ху Дзяин, доцент в центъра, отбелязва, че не е лесно да се намерят работни места, свързани с изкуствен интелект, защото те имат по-висок праг за влизане. „Позициите, свързани с обработката на естествен език и дълбокото обучение, имат по-високи изисквания по отношение на образование и трудов опит. Критериите за допустимост се увеличават. Търсещите работа в сектора на технологиите с изкуствен интелект е необходимо да получат висше образование и по-богат трудов опит“, добавя още тя.
През 2022 г. трудовият пазар бе силно повлиян от новите позиции, които се появиха благодарение на чатбота ChatGPT на компанията OpenAI и други големи езикови модели.
Тези AI системи могат да разбират и генерират човешки език, като обработват огромни количества текстови данни, което доведе до търсене на нови специалисти за разработка и управление на такива технологии. Огромното влияние на изкуствения интелект вече е намалило някои административни позиции и позиции, базирани на обслужване на клиенти, казва компанията „Джаопин“. Съвместният доклад заключава, че търсещите работа трябва непрекъснато да подобряват набора си от умения, за да останат конкурентоспособни на бързо променящия се пазар на труда.
Друг доклад, публикуван от Световната банка по-рано този месец, също споменава въздействието на изкуствения интелект върху работните места, особено в Източна Азия и Тихоокеанския регион. „Ефектите на изместването започват да се усещат в професии, включващи предимно рутинни когнитивни задачи, които включват стандартна оптимизация и ниско социално взаимодействие, и постепенно в професии, включващи нерутинни когнитивни задачи“, се казва в доклада на Световната банка. „Малайзия и Китай се открояват като страни с относително висок дял на хората, заети в нерутинни когнитивни задачи, които могат да бъдат подготвени да се възползват от взаимното допълване с AI.“
Шу Ифан, 27-годишен магистър от Шанхайския университет по инженерни науки, е оптимист за кариерата си в сектора на изкуствения интелект. Той се фокусира върху изследването на федерираното обучение (federated learning), което е иновативен инструмент за изкуствен интелект.
Тази технология е особено важна за сигурността на данните и разпределената обработка на информация, тъй като позволява обучението на модели без да се изисква споделяне на чувствителни данни.
„Безспорно е, че бързо развиващите се AI технологии силно шокираха традиционните индустрии и пазара на труда. Мисля, че знанията и уменията, които придобих, особено в областта на федеративното обучение, ще работят в моя полза. AI не е само технологичен иновационен инструмент, той е и сила, която променя обществото и икономиката“, каза той.
Шу добавя още, че за да се справи с непрекъснато променящата се революция, донесена от AI, е необходимо да продължи да учи. „Непрекъснато се появяват нови алгоритми, инструменти и приложения, които изискват от нас да „учим за цял живот“.
Определено умение няма да работи вечно, така че трябва да се обучаваме да бъдем универсални, комбинирайки знания за изкуствен интелект с други умения, за да сме конкурентоспособни на такъв сложен пазар на труда“, добави той.
Ли Цян, вицепрезидент на платформата „Джаопин“, каза, че търсещите работа трябва да бъдат по-гъвкави и да имат способността да продължат да учат нови неща, за да се приспособят към живота и кариерата, базирани на AI. „Важно е хората да бъдат чувствителни към знанията и развитието, свързани с изкуствения интелект, и да приемат интегрирането на тези знания в настоящите си професии, като здравеопазване или финанси.
Научаването на някои меки умения, които липсват на AI, като работа в екип и комуникация, и включването или ръководенето на някои AI проекти за придобиване на повече практически опит, ако е възможно, също би било от полза“, добави той.
Ху Дзяин от Пекинския университет подчертава, че „никой търсещ работа или служител не може да бъде страничен наблюдател в бурята с изкуствен интелект“. За обикновените служители е важно да се научат да използват някои инструменти, като същевременно подобряват меките умения, включително способността им да правят иновации, да се организират и да комуникират, каза тя.