Изминаха десет години без нашия учител Горан Готев
По повод 90-ата годишнина от рождението му на 19 юли в СБЖ ще бъде представено ново издание на спомените му “Живях при диктаторите на ХХ век”
Ново издание на мемоарите на журналиста Горан Готев (1934 – 2014) – „Живях при диктаторите на ХХ век“, излиза по повод 90-ата годишнина от рождението на автора и 10 години от неговата кончина, който е най-дълго пребивавалият в чужбина кореспондент на БТА. Това съобщават издателите от „Труд“.
То ще бъде представено на 19 юли т. г. в Съюза на българските журналисти, съобщи за ЗЕМЯ синът на Горан Готев – известният български дипломат и журналист Георги Готев, работещ в Брюксел на ръководна позиция в авторитетното издание EurActive.
По думите на покойния Горан Готев, той е писал за Египет или Обединената арабска република на Гамал Абдел Насър, Алжирската народна и демократична република на Бен Бела и Хуари Бумедиен, Социалистическа република Румъния на Николае Чаушеску, Югославия на Йосип Броз Тито и Слободан Милошевич, Китай на Мао Цзедун и Дън Сяопин, СССР и Русия на Горбачов и Елцин, КНДР на Ким Ир Сен.
Новото издание е допълнено със снимки от личния архив на автора.
„Оказа се, че да живееш в света на диктатори е също голямо професионално предизвикателство. Да виждаш как ден след ден един никому неизвестен, преди да поеме кормилото на властта, офицер се превръща в идол, икона и знаме на всички арабски народи, какъвто бе Насър, или в „най-велик син на румънския народ”, както бе наричан Чаушеску. Или да бъдеш свидетел и на възхода, и на разрухата на водещата световното движение на необвързаните държави Югославия, която при Тито достигна своя международен апогей, а при Милошевич се превърна в сцена на най-кървавите след Втората световна война разпри и стълкновения на европейския континент. Или СССР на неговия пръв и последен президент Михаил Горбачов и „възкръсналата” Русия на Елцин и приемника му Путин. Да си възпитаван от дете, че това е най-великата държава в света, а да общуваш с нейни професори и академици, които едва преживяват в условията на новия руски капитализъм“, посочва приживе Горан Готев, цитиран от „Труд“.
Горан Готев бе най-дългогодишният български кореспондент в чужбина, журналист-международник с енциклопедични познания, огромна култура и уникални човешки качества. Работил е в Българската телеграфна агенция (БТА) първоначално като кореспондент в Стара Загора, от 1961 г. е кореспондент на агенцията последователно в Кайро, Алжир, Букурещ и Белград. След 1990 г. е кореспондент на в. “Дума” в Белград (тогава столица на Югославия) и в Москва (тогава столица на СССР). Бил е главен редактор в БТА, заместник главен редактор на “Работническо дело” и на в. “Дума” и главен редактор на в.”Куриер на ЮНЕСКО” и на в. “Земя” (до 2014). Автор е на книга за Египет, Либия и Алжир и заедно със съпругата си Катя Готева – за Румъния, на автобиографичната книга “Живях при диктаторите на XX век” (2008). Носител на наградата за белетристика и публицистика на името на писателя Николай Хайтов за 2009 г. и на журналистическата награда “Черноризец Храбър” за 2011 г.
Ние, екипът на ЗЕМЯ, възприемаме Горан Готев като наш непреходен учител по журналистическо майсторство и етика, по професионализъм и морал!
Поклон пред светлата памет на Човека и Професионалиста Горан Готев, който си отиде преди десет години, но остава жив в спомените и сърцата на колеги, приятели и читатели!