Илияна Йотова: В момента България има една от най-сигурните граници в ЕС
В момента България има една от най-сигурните граници в Европейския съюз, вижте какво се случва в Италия, в Гърция. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти. В Националния дворец на културата тя открива днес форума „Платформа на Франкофонията, на многоезичието и на сътрудничеството в Европа“.
„Независимо от многото гласове, които чуваме не само в страната, но и отвън, на скептиците по отношение на нашето разширяване към Шенген, аз смятам, че и този път България ще се справи. Разбира се, това не може да бъде само наша задача. Упрекът ми е към европейските институции, защото знаете, че пактът за миграция е блокиран – той не се движи, не е приет. Част от клаузите вътре не са изгодни за България, защото ще продължава да действа така нареченото Дъблинско споразумение“, посочи Илияна Йотова. Според нея това ни обрича да бъдем страна, която основно ще се грижи за хората, които ще стъпят за първи път на европейска територия.
Свикването на Консултативен съвет ще бъде само по преценка на президента на страната. Той направи вече една много сериозна консултативна среща с министър-председателя, със заместник министър-председателя, със службите. Следим много внимателно всичко, което се развива като криза – и в Израел, и в Газа, добави вицепрезидентът.
Вицепрезидентът Илияна Йотова откри в София форума „Платформа на Франкофонията, на многоезичието и на сътрудничеството в Европа”. Събитието се провежда под нейния патронаж и е част от проекта „Платформа за обучение на европейци франкофони“, който се изпълнява от Университетската агенция на Франкофонията и е по инициатива на Министерството на Европа и външните работи на Франция.
„Франкофонията е пространство не само на общ език, а преди всичко на споделени идеи, на общи обществени и политически цели, на общи ценности като мир, демокрация, солидарност, защита на човешките права“, посочи в приветствието си вицепрезидентът. По думите ѝ езикът е идентичност, суверенитет, история, а и бъдеще. „В голямото европейско семейство имаме общи ценности, но сме толкова богати точно защото сме различни – всеки със своя образ, неизменна част от който е езикът. Вярвам и в силата на многоезичието, което събаря бариери, отваря безброй нови хоризонти за развитие и взаимодействие. А именно сътрудничеството е в основата на желаното от всички ни общо утре на Стария континент, което е още по-несигурно, забулено в дима на следващи една след друга кризи“, подчерта Илияна Йотова.
Тридневният форум се провежда в годината, в която България чества 30 години пълноправно членство в Международната организация на Франкофонията. Присъединяването на България към Международната организация на Франкофонията вицепрезидентът определи като важен исторически акт, който илюстрира един от най-сериозните избори в демократичната история на България. „България е първата славянска страна, която се присъедини към МОФ и допринесе за разширяването на политическото и регионалното измерение на Франкофонията“, отбеляза Йотова.
В приветствието си вицепрезидентът подчерта дългата връзка още от Възраждането на България с френския език. Днес 10 български висши училища членуват в Университетската агенция на Франкофонията. Българската академия на науките има добро сътрудничество с агенцията в различни области на научно изследване. „В град Ловеч е основана през 1951 г. първата френска езикова гимназия в България и дори в цяла Европа. Днес в България има повече от 40 френскоезични секции и три езикови гимназии с изцяло френски паралелки“, посочи Илияна Йотова.
Вицепрезидентът специално благодари за доброто сътрудничество на Специализирания институт на Франкофонията по администрация и мениджмънт, който е структура на Университетската агенция на Франкофонията. Над 2000 висококвалифицирани специалисти в областта на администрацията и управлението на бизнеса са се дипломирали досега, те заемат отговорни длъжности в цял свят.
Йотова изрази надежда в България да се създаде Национално училище по администрация по примера на Франция.
По-късно вицепрезидентът проведе на „Дондуков“ 2 среща с ректора на Университетската агенция на Франкофонията проф. Слим Халбус. Двамата обсъдиха възможностите за разширяване на обучението по френски език, особено в българските висши училища, както и за привличане на чуждестранни студенти да се обучават в специалности на френски език в България.