Исторически еталон за международните отношения
Реч на Си Дзинпинна конференцията, отбелязваща 70-ата годишнина от петте принципа на мирно съжителство
Китайският президент Си Дзинпин изнесе важна реч на конференцията за отбелязване на 70-ата годишнина от петте принципа на мирно съвместно съществуване в Голямата зала на народите в Пекин, на 28 юни.
Си Дзинпин изтъкна, че преди 70 години движенията за национална независимост и освобождение обхванаха целия свят и колониалната система по света се разпадна и рухна. В същото време светът беше засенчен от тъмните облаци на Студената война и заплашен от наглите декларации, че „силата е истината“. Новите независими държави се стремяха да защитят своя суверенитет и да развият националната си икономика.
Китайското ръководство за първи път уточни петте принципа в тяхната цялост, а именно взаимно зачитане на суверенитета и териториалната цялост, взаимно ненападение, взаимна ненамеса във вътрешните работи на другия, равенство и взаимна изгода и мирно съвместно съществуване.
Петте принципа бяха включени в съвместните изявления Китай – Индия и Китай – Мианмар, които съвместно призоваваха те да бъдат превърнати в основни норми за отношенията между държавите, отбеляза председателят Си.
„През последните 70 години петте принципа на мирно съвместно съществуване се наложиха във времето и пространството и преодоляха отчуждението, показвайки стабилна устойчивост и непреходна значимост. Те се превърнаха в отворени, приобщаващи и универсално приложими основни норми за международни отношения и основни принципи на международното право“, каза още лидерът на Китай.
Той добави, че те са поставили исторически еталон за международните отношения и международното върховенство на закона, послужили са като основно ръководство за установяването и развитието на отношенията между страни с различни социални системи, били са мощна обединяваща сила зад усилията на развиващите се страни да развиват сътрудничество и собствена сила чрез единство, допринасяли са с историческа мъдрост за реформата и подобряването на международния ред и са направили незаличим исторически принос към каузата на човешкия прогрес.
Си Дзинпин подчерта, че днес, предизвикан от историческия въпрос „какъв свят да изградим и как да го изградим“, Китай е отговорил на призива на времето, като е предложил общност със споделено бъдеще за човечеството.
Отбелязвайки, че визията за изграждане на общност със споделено бъдеще за човечеството носи същия дух на петте принципа на мирно съвместно съществуване, Си каза, че „визията за изграждане на общност със споделено бъдеще е най-ефективният ход за поддържане, насърчаване и надграждане на петте принципа на мирно съжителство при новите обстоятелства“.
Визията определя нов модел на равенство и съвместно съществуване за международните отношения, отговаря на преобладаващата световна тенденция за мир, развитие, сътрудничество и взаимноизгодна печалба и стимулира нови начини за постигане на развитие и сигурност, добави той.
„В този исторически момент, когато човечеството трябва да избира между мир и война, просперитет и рецесия, единство и конфронтация, ние трябва да защитаваме повече от всякога същността на петте принципа на мирното съвместно съществуване и трябва винаги да се стремим неуморно към възвишената цел на изграждане на общност със споделено бъдеще за човечеството“, каза той.
Председателят Си призова света да поддържа принципа на суверенното равенство, да циментира основите на взаимното уважение, да превърне визията за мир и сигурност в реалност, да обедини всички сили за постигане на просперитет, да се ангажира с честност и справедливост и да приеме отворено и приобщаващо мислене.
От всички сили в света, Глобалният юг се откроява със силен импулс, играейки жизненоважна роля в насърчаването на човешкия прогрес, каза Си Дзинпин и добави, че заставайки в новата историческа отправна точка, Глобалният юг трябва да бъде по-отворен и по-приобщаващ и всички страни от огромния регион трябва да обединят усилията си, за да поемат водеща роля в изграждането на общност със споделено бъдеще за човечеството.
Той призова Глобалния юг да бъде твърдата сила за мир, основната движеща сила за отворено развитие, строителният екип на глобалното управление и защитникът на обмена между цивилизациите.
За да подпомогне по-добре на сътрудничеството в Глобалния юг, Си Дзинпин обяви, че Китай ще създаде изследователски център в Глобалния юг, ще предостави 1000 стипендии по петте принципа на мирното съвместно съществуване, Стипендия за отлични постижения и 100 000 възможности за обучение на страните от Глобалния юг през следващите пет години, а също така ще стартира Програмата за младежки лидери на Глобалния юг.
Отбелязвайки, че петте принципа на мирно съжителство са записани в конституцията на Китай много преди това и са основата на независимата външна политика на Китай за мир, Си Дзинпин каза, че Китай ще продължи да защитава петте принципа на мирно съжителство, да работи с всички страни за изграждането общност със споделено бъдеще за човечеството и да направи нов и по-голям принос за опазването на световния мир и насърчаването на общото развитие.
На конференцията присъстваха около 600 души, включително бивши лидери на Виетнам, Мианмар и други страни, представители на международни и регионални организации, дипломатически пратеници от повече от 100 държави, китайски и чуждестранни експерти и учени, както и представители на медиите и бизнеса.