Исторически постижения и промени от безпрецедентен мащаб
Реч на Н. Пр. Дай Цинли на приема по случай 75-ата годишнина от основаването на Китайската народна република и 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България
Уважаема г-жо Вицепрезидент на Република България,
Скъпи гости, дами и господа,
За мен е огромно удоволствие да Ви приветствам на приема по случай 75-ата годишнина от основаването на Китайската народна република, както и 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България. От името на Посолството на Китай в София бих искала да изкажа сърдечните си благодарности на Н. Пр. вицепрезидента Йотова за това, че се присъедини към нас, демонстрирайки дълбокото приятелство на българската страна към Китай. Бих искала също така да приветствам най-сърдечно и изкажа благодарност към всички присъстващи гости и приятели.
През последните 75 години китайският народ, под ръководството на Китайската комунистическа партия (ККП), положи съвместни усилия, за да прокара пътя на модернизацията в китайски стил, като постигна бързо икономическо развитие и социална стабилност. От 2012 г. насам, под ръководството на ККП и начело с председателя СиДзинпин, партията и страната отбелязаха исторически постижения и промени от безпрецедентен мащаб.
Днес Китай е изградил силна икономика. Нейният БВП съставлява 17% от световния, а страната е втората по големина икономика в света и най-големият търговец на стоки. Приносът на Китай към световния икономически растеж се запазва на ниво от около 30% през последните години.
Днес Китай бележи успехи в областта на научните и технологичните иновации. Разработването и прилагането на технологии като високоскоростни железопътни линии, пилотирани космически полети и изкуствен интелект, както и новото индустриално „трио“ – електрическите превозни средства, литиевите батерии и фотоволтаичните продукти, издигнаха научната и технологичната мощ на Китай на ново ниво.
Днес благосъстоянието на хората в Китай продължава да се подобрява. За осем години усилия близо 100 милиона жители от селските райони бяха избавени от бедността. По този начин Китай елиминира абсолютната бедност и създаде чудо в човешката история по пътя на намаляването на бедността.
Днес влиянието на Китай на международната арена се е подобрило значително. През последното десетилетие сътрудничеството по „Един пояс, един път“ привлече 1 трилион щатски долара инвестиции в световен мащаб и даде път на повече от 3000 проекта, създаде 420 000 работни места за участващите държави. Инициативата за глобално развитие, Инициативата за глобална сигурност и Инициативата за глобална цивилизация допринесоха с мъдростта на Китай за преодоляване на дефицита в глобалното управление. Изграждането на общност на споделена съдба за човечеството получи международно признание.
Третата пленарна сесия на 20-ия Централен комитет на ККП, проведена през юли тази година, изложи план за по-нататъшно задълбочаване на реформите и насърчаване на китайската модернизация, като изпрати силно послание за засилване на отварянето на високо равнище и висококачественото развитие. Китай ще предприеме активни стъпки за по-нататъшно отваряне, за да направи дела на отварянето по-голям, а списъка на сътрудничеството по-дълъг. Така китайският мегапазар ще донесе още по-големи възможности на света.
Неотдавна имахме огромната чест и удоволствие да посрещнем Н. Пр. президента Румен Радев на Изложението за водещи китайски продукти и услуги и бизнес форум с двустранни срещи, на което присъстваха голям брой компании от двете страни. Присъствието на президента подчерта ангажимента на българската страна на най-високо равнище за задълбочаване икономическото партньорство с Китай, както и широките перспективи на бъдещото ни сътрудничество.
Гледайки към бъдещето, ние сме уверени, че един отворен Китай ще внесе ценна увереност в днешния неспокоен свят и ще даде по-голям тласък за общото развитие и просперитета на човечеството.
Дами и господа, 75-годишният юбилей на китайско-българските дипломатически отношения е забележителна дата. Заедно в продължение на 75 години, изпълнени с радости и неволи, китайско-българското приятелство остана като царствена корона – солидно и бляскаво. През изминалите 75 години Китай и България останаха добри приятели, отнасят се с уважение и доверие един към друг.
Никога няма да забравим, че България беше втората страна в света, която установи дипломатически отношения с нов Китай. България винаги се е придържала към политиката за един Китай, която е залегнала в ключовата политическа основа на двустранните отношения. По време на посещението на президента Румен Радев в Китай през 2019 г. двамата президенти повишиха нивото на двустранните отношения до стратегическо партньорство, отбелязвайки нов етап на сътрудничеството между двете страни.
През последните 75 години Китай и България остават добри партньори в рамките на взаимноизгодно сътрудничество. Инициативата „Един пояс, един път“ и Механизмът за сътрудничество между Китай и ЦИЕ дадоха силен тласък на китайско-българското сътрудничество. През последното десетилетие обемът на търговията между Китай и България се е увеличил със 130%. Двете страни отбелязаха много постижения в областта на селското стопанство, новите енергийни източници, телекомуникациите и автомобилостроенето. България се превърна в най-големия търговски партньор на Китай в областта на селското стопанство в Централна и Източна Европа.
През последните 75 години културният обмен между Китай и България процъфтява. В София бяха открити първият Институт „Конфуций“ на Балканите и първият Китайски културен център в Централна и Източна Европа. Проучване сочи, че България е с най-висок процент на положително отношение към Китай в ЕС. Бях поразена от големия интерес на българския народ към китайската култура и желанието му да засили сътрудничеството с нашата страна. Приятелството между хората е неизчерпаем стимул за развитието на двустранните отношения.
Китай ще работи с България за по-нататъшното прилагане на важния консенсус, постигнат от нашите двама президенти. Ще използваме 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения като нова възможност за развитие на китайско-българското стратегическо партньорство, за да гарантираме, че „цветът на приятелството“ ще даде повече „взаимноизгодни плодове“.
Трябва да засилим взаимното политическо доверие, да увеличим обмена на високо равнище и да подкрепим двете правителства, законодателните органи и политическите партии в поддържането на редовна комуникация.
Трябва да подобрим взаимодействието между стратегиите за развитие, за да създадем нови точки на растеж за сътрудничеството в областта на зелената енергия, финансовата и цифровата икономика и да проучим възможностите за сътрудничество в областта на инфраструктурата и свързаността между двете страни.
Трябва да разширим културния и междуличностния обмен, да доразвием визовите облекчения, да ускорим откриването на директни пътнически полети и да създадем по-благоприятни условия за обмен и връзки между хората.
Трябва да водим по-тясна многостранна координация, да насърчаваме партньорството и взаимноизгодното сътрудничество като отличителна черта на отношенията между Китай и ЕС и да улесняваме стабилния растеж на сътрудничеството между Китай и ЦИЕ.
Уверена съм, че китайско-българското приятелство ще се засилва и в бъдеще и ще трае вечно.
По този радостен повод от името на посолството на Китайската народна република в София пожелавам на великата ви родина просперитет и мир.
Нека приятелството между Китай и България бъде вечно!
Искрено пожелавам на всички гости здраве и много успехи!