ИТН обвини ПП-ДБ и Асен Василев в лобизъм по отношение на хазартните фирми
В началото на пленарното заседание от парламентарната група (ПГ) на „Има такъв народ“ (ИТН) излязоха с декларация срещу промените в Закона за хазарта.
На фона на ескалиращите протести на различни професионални съсловия има един бранш, който „удари“ джакпота – хазартните фирми, защото заложиха на правилните хора – в случая на „финансовия министър Асен Василев и неговите проксита“, каза Гроздан Караджов. Те внесоха промени, облагодетелстващи хазартния бизнес, но рано или късно фактите разобличават политическото лицемерие, се подчертава в текста на декларацията. Става дума за промените в Закона за хазарта, с които парите, които хазартните фирми внасят в бюджета, бяха рязко намалени, обясни представителят на ИТН.
В декларация от името на парламентарната група на „Има такъв народ“ определиха като „лобизъм“ промените в Закона за хазарта и заявиха, че от тях е последвала данъчна ваканция за хазартните оператори.
Караджов обясни, че „промените са минали по обичайния за лобистките поправки път“ – внесени между първо и второ четене на съвсем различен закон – Законът за държавния бюджет. По думите му поправките са били гласувани на среднощни заседания в края на декември. Към тях няма никакви анализи – нито финансови, нито юридически, отбеляза Караджов и добави, че това съвсем не е случайно.
На думи управляващите ни убеждават, че таксите за хазартна дейност се вдигат като абсолютни числа, но на практика те рязко намаляват облагането на хазарта, защото свиха базата, върху която се налагат тези увеличени такси, констатира депутатът. Сега вече се налагат 20 % данък, но само между разликата на залозите и изплатените печалби, добави Караджов. Няма как вносителите от „Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ), ДПС и ГЕРБ да се измъкнат с обяснението, че е станала неволна грешка. Те са напълно наясно, че от тяхната лобистка поправка ще последва данъчна ваканция за хазартните оператори, заяви Караджов и добави, че това е причината предвидените приходи в бюджета вместо един милиард да са в размер на 200 млн. лв.
След приемането на текста започнаха да се откриват пунктове за залози по села и паланки, каза Караджов. По думите му първата фирма е получила лиценза си рекордно бързо – за три седмици, след влизането в сила на закона. В текста на декларацията се изтъква, че по този лиценз има вече открити над 100 пункта. От ИТН посочват, че проблемът с пристрастяването към хазарта става все по-голям, а в регистъра на Националната агенция за приходите (НАП) като хазартни зависими са се записали 24 хиляди души.
Асен Василев излъга всички вас и всички нас, че уж вдига налога за хазартната дейност, докато всъщност му се прави огромно данъчно намаление. Въпросът е защо беше направена тази лобистка поправка? Или той е абсолютно некомпетентен и не знае какво прави като финансов министър, което означава, че трябва веднага да бъде уволнен, или умишлено лишава държавния бюджет от стотици милиони, каза Караджов. В текста на декларацията се настоява, че министърът е трябвало вече да е станал клиент на прокуратурата и на антикорупционните органи. Караджов припомни, че от ИТН са гласували „против“ поправките, които той определи като „скандални“.
„Ние не сме съгласни да проиграем на лотария шанса да подобрим социалното положение на много нуждаещи се в тази страна, явно обаче вие от сглобката нямате такива скрупули“, се изтъква в текста на декларацията.
ОТГОВОРЪТ НА “ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА”: ЗАБЛУЖДАВАТ ОБЩЕСТВОТО
За пореден път ставаме свидетели как българското общество бива заблуждавано, как добри законодателни промени се изопачават като нещо лошо, как промените, които увеличават данъците и таксите за хазартните оператори 4 пъти, се тиражират като лобистко намаление на таксите. Това заяви в декларация от името на парламентарната група (ПГ) на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) Венко Сабрутев в отговор на „Има такъв народ“ (ИТН).
В закона за държавния бюджет за 2024 г. бяха приети промени в режима на облагане на хазартната дейност, които са в сила от 1 януари т.г., посочи Венко Сабрутев (ПП-ДБ). Той припомни, че с измененията през декември м.г. са променени законът за хазарта и за корпоративното подоходно облагане. До края на 2023 г. хазартните игри, без онлайн залаганията, се облагаха едва с 15 % върху направените залози и бяха освободени от корпоративен данък и такса за поддържане на лиценза, отбеляза депутатът. С измененията за поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри се събира двукомпонентна държавна такса – еднократна в размер на 300 000 лв. и променлива част в размер от 20 % от разликата между стойността на получените залози и изплатените печалби. Организаторите вече заплащат и корпоративен данък.
Намаляването на дела на нелегалния пазар, освен че води до увеличаване на бюджетните приходи, също така е и мярка за по-добра защита на участниците в хазартни игри за по-ефективна борба и превенция от зависимости, подчерта Сабрутев. И допълни, че в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) данъкът за хазартна дейност за игрален автомат в игрална зала, в игрално казино, за игрално място вече 800 000 лв. за тримесечие, досега данъкът е бил 500 000 лв. за тримесечна игра на автомат.
Приетите промени в закона за хазарта и в ЗКПО увеличават таксите и данъците на хазартните оператори до 4 пъти, същото ще доведе до значително увеличение на приходите в държавния бюджет, се казва в декларацията на ПП-ДБ.