Какво могат да предложат 5G телекомуникационни кули в цифровизацията на Китай
С над 3,8 милиона 5G базови станции, които сега работят в цял Китай, широкото приемане на 5G носи значителни ползи както за физическите лица, така и за бизнеса, предлагайки безпрецедентно удобство и изобилие от възможности.
ChinaTower, отговорна за изграждането на повечето от тези комуникационни базови станции, се позиционира като основен стълб на цифровата икономика на страната. „Само чрез предоставяне на стабилни комуникационни инфраструктурни услуги може да се улесни напредъкът на нововъзникващи индустрии като индустриалния интернет, изкуствения интелект (AI) и метавселената“, каза Чън Сяоджие, ръководител на информационния отдел в ChinaTower.
Покривайки обща площ от 101 квадратни километра, индустриалният парк Дзянсу Хуай’ан в Източен Китай разполага с платформа за интернет на нещата и система за анализ на AI, поддържана от 5G мрежата, която може да предава и анализира данните за замърсяването и риска за безопасността на химическите предприятия в реални условия време.
На екрана в командния център на парка се показва и актуализира състоянието на полето за съхранение на течна сяра на предприятието. Данните в реално време, измерващи температурата, налягането и нивото на течността в резервоара, се изпращат до командния център.
Данните и изображенията, събрани от сондата за токсичен газ и свързаната камера в полето на резервоара, се анализират от AI, а напредъкът и резултатите от елиминирането на риска се актуализират в реално време.
Тъй като голяма част от компаниите в парка се занимават със съхранение и производство на опасни химикали, безопасността е предпоставка за всичко. Покритието на 5G безжичната мрежа на парка спомогна за подобряване на честотата на актуализиране на предаването на данни от околната среда от 20 секунди на една секунда.
В днешно време пътниците във високоскоростния влак често се ангажират със своите смартфони, изпращайки съобщения и ползващи видеоклипове. Осигуряването на надеждни комуникационни сигнали за високоскоростната железопътна линия обаче представлява предизвикателство, особено в делтата на река Яндзъ и с гъста мрежа от реки и езера.
При тези обстоятелства изграждането на комуникационни базови станции е не само географски неудобно, но също така трябва да се извършва внимателно, за да се избегне нарушаването на околната среда.
Високоскоростната железопътна линия, която свързва Нанкин, столицата на провинция Дзянсу, и Шанхай, минава през няколко езера, включително езерото Гъху с площ 166,7 квадратни километра.
За да поддържа клетъчните сигнали силни по време на участъка през езерото, строителният екип постави 48 отделни стълба от двете страни на 8,5-километровото мостово платно. Тъй като проектираната височина на антената е по-близо до прозореца на влака, този тип стълб може по-добре да гарантира стабилност на високоскоростен сигнал, когато се комбинира с технологии за подобряване на сигнала.
По време на оперативните тестове степента на покритие на 5G мрежата в участъка на езерото Гъху достигна 100%, със средна скорост на изтегляне от 381 мегабита в секунда. Освен това спестява около 30 милиона юана (около 4,2 милиона щатски долара) в сравнение с конвенционалния план.
Телеком кулите са не само инфраструктура за 5G мрежи, но и многофункционални участници в цифровата ера.
По дължината на 97,8 км брегова линия на река Яндзъ в град Тайджоу, Дзянсу, над 70 телекомуникационни кули, оборудвани с 93 триизмерни камери за наблюдение, следят замърсяването, незаконния добив на пясък и други дейности и предупреждават командния център чрез видео изображения, идентифицирани от AI.
„Местният отдел за опазване на околната среда включва нашата технология за видеозасичане в своя работен процес“, каза Шън Чанджун, мениджър на отдел в клона на ChinaTower в Дзянсу. Тревожните сигнали обикновено се идентифицират в рамките на пет минути, като отговорът на място и разрешаването се постигат в рамките на 20 минути.
Комуникационната кула може също да помогне за наблюдение на горски пожари. В горска зона в град Уси в Дзянсу телекомуникационните кули с височина 35 метра могат да осигурят добра гледна точка за наблюдение на горски пожари и да функционират като електронни пазачи, след като са оборудвани с уреди като термовизионната камера.
От опазването на река Яндзъ до наблюдението на горски пожари, телекомуникационните кули надхвърлят ролята си на обикновени доставчици на инфраструктурата. Чрез интегриране с интернет на нещата и AI, те се превръщат в интегрална, осезаема сила в дигиталната трансформация, играейки ключова роля в цифровото управление и подобрявайки дейността на безброй индустрии.