Как е устроен космодрумът „Восточний“
На 28 април 2016 г. ракетата “Союз” стартира за първи път от „Восточний“ и успешно извежда в орбита три научни спътника.
Оттогава са извършени 17 изстрелвания от „Восточний“. Най-много са през 2021 г., а през 2024 г. ракетата носител от тежък клас „Ангара-А5“ за първи път излетя в Космоса от новата площадка на космодрума.
„Восточний“ е първият руски граждански космодрум. Общата му площ е около 700 кв. км. Днес там работят два стартови комплекса – за ракетата носител „Союз-2“ и за космическия ракетен комплекс „Ангара“. По план до 2033 г. ще бъде построен трети стартов комплекс за ракети от свръхтежък клас. В допълнение към стартовите комплекси на космодрума има и други инфраструктурни съоръжения – например универсален технически комплекс, в който е възможно да се монтират и поддържат ракети носители „Союз-2“, „Ангара“, а в бъдеще – перспективен транспортен космически кораб и свръхтежки ракети.
Космодрум „Восточний“ (на руски: Космодром „Восточный“) се намира в Амурска област. Космодрумът се използва, за да се намали влиянието на космодрума „Байконур“ върху Русия и по-нататък евентуално напълно да го замени. Строежът на „Восточний“ започва през 2011 г. и завършва през април 2016 г. Най-близкият град е Циолковски. Географски космодрумът е разположен на 51 градуса на север, така че ракетите да могат да извеждат същото тегло като при Байконур.
При строежа на космодрума руските инженери прилагат опита, натрупан при изграждането на ракетните площадки за ракети „Союз“ в комплекса на космодрума „Куру“ (Френска Гвиана) и на ракетната площадка на ракета „Ангара“ в Космически център „Наро“ в Южна Корея.
Интересното е, че на територията на космодрума „Восточний“ е построен ЕТК (единен технически комплекс). Неговата особеност е, че всички сгради са свързани помежду си. ЕТК е изграден с идеята за по-нататъшно развитие и се очаква в бъдеще да се разширява според принципа на конструктор Лего. За разлика от Байконур, където всички командни пунктове са полусутеренни и имат изкуствена светлина, на „Восточни“ командният пункт и всички конструкции на стартовите комплекси са изградени наземно с обикновени прозорци и дневна светлина.