Как музейните културни произведения могат да спечелят сърцата на младите хора
Купуването за магнитен спомен за хладилник „Короната на феникса“ от Националния музей на Китай, на „Големия меч“ от музея в Суджоу или на „Зеления кон“ от музея на провинция Гансу става традиция за много китайци. По време на Националния празник тази година музеите са посещавани от много млади хора, а множество културни и творчески музеи са включени в техните списъци за задължително посещение.
Някои от тях пътуват до различни градове в страната, за да видят музеите им, и превръщат събирането на музейните сувенири в хоби Други правят снимки и ги показват в социалните мрежи, привличайки много почитатели.
Музейните културни и творчески продукти предизвикват популярност и са обичани и търсени от все повече млади хора. Това е неотделима част от непрекъснатото обновяване в дизайна на културните и творчески продукти. Музеят на Забранения град създаде одеяло с цитат на император, в който се казва, че „дори да има важни дела е задължително да се дремне малко и чак тогава да се вземе решението“.
Музеят на Ханджоу има магнит за хладилник „порцеланов бокал със зелен и червен цвят“, а музеят Сансиндуей има плюшена играчка птица. Тези културни и творчески продукти умело интегрират историческото наследство и модерната естетика, задоволявайки търсенето на много млади хора, които преследват новостите. Популярността на тези продукти също така показва любовта и признанието на традиционната култура сред съвременните млади хора.
В допълнение към присъщите културни атрибути интернет даде на музейното културно творчество социален елемент – в социалните медии младите хора се сприятеляват, като споделят и обменят своите любими културни и творчески продукти.
Такива социални атрибути внасят нова жизненост в тези продукти, носят повече преживявания и емоционална стойност на младите хора, а също така скъсяват „разстоянието“ между културните исторически реликви и младежите. Така до известна степен разпространението на традиционната култура се поема от потока на интернет.
В сравнение с миналото днешните музейни културни творби вече не са само туристически сувенир, а носител с конотацията и духа на традиционната култура.
Всъщност непрекъснатото появяване на музейни културни творения, които се фокусират върху „съживяването“ и „социалното взаимодействие“, доказва, че дълбокото историческо и културно наследство на Китай е неизчерпаем източник на творчество.
От тази гледна точка музеите трябва да продължат да „копаят дълбоко“ в културните ресурси и да проектират по-иновативни и отличителни културни и творчески продукти, базирани на съвременния начин на живот на хората и естетически им нужди. Така историята и модерността ще бъдат интегрирани заедно, за да се позволи на традиционната култура да събуди интерес сред все повече хора и да влезе в сърцата им.