Кандидат на Доган с два имунитета се оказа задържан по неясни обвинения
КПК, МВР и прокуратурата се оказаха в сложен танц, като подозренията са, че обслужват Делян Пеевски и неговото “ДПС-Ново начало”
Народният представител и кандидат за следващия парламент от ДПС-Доган Джейхан Ибрямов се оказа арестуван, с което поне три институции се замесиха в спорна схема, която в последна сметка оставя съмнението, че целият репресивен апарат на държавата обслужва Делян Пеевски за предстоящите избори.
Сагата започна в сряда вечерта, когато “новината” за ареста се понесе в началото като слух, а после под формата на въпрос от неговите съпартийци, които съобщиха, че “няма връзка с Джейхан повече от три часа. Отвлечен ли е?”.
Малко след полунощ пък съпругата на Ибрямов – Биршен, написа в социалните мрежи, че в дома ѝ е имало обиск три часа от служители на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), а след приключването му тя все още не е наясно къде е съпругът ѝ. Официална информация така и не се появи до четвъртък на обяд. Нито КПК, които са извършили обиска в дома на Ибрямов, нито МВР, нито прокуратурата съобщаваха каквото и да било.
На въпроси на “Капитал” от КПК отговориха, че “нямат информация и не могат да коментират”. От МВР отказаха официален коментар, а говорителят на Софийска градска прокуратура (СГП), която би следвало да е водещата при казус около кандидат-депутат, не вдигна телефона си.
Версиите защо е задържан
По неофициална информация на “Капитал” от МВР Ибрямов е задържан “по неотложност” в 19 ч. в сряда.
Междувременно неофициално от МВР, а впоследствие и от прокуратурата започнаха да разпространяват версията, че Ибрямов е получил подкуп и е задържан с белязани пари.
Единственият, който даде някаква информация по казуса беше адвокатът на Ибрямов – Йордан Киров. Цитиран от БТА в четвъртък той съобщи, че клиентът му е задържан за купуване на гласове. Киров допълни, че от дома на Ибрямов представители на КПК са иззели документи “по друго производство”.
Според “спускана” от замесените ведомства информация “подкупът” е свързан с разследването от лятото. В края на август бе конфискуван джип, ползван от Ибрямов, който му е бил предоставен от фирма, разследвана от НАП и ГДБОП за измами с ДДС в размер на над 11 млн. лв. при зърнени сделки.
Отново по неофициална информация един от задържаните тогава бил “проговорил” и уличил Ибрямов, а впоследствие станал стандартното – свидетел на обвинението. Отново по неофициална информация сега точно той бил “предал” белязаните пари – “подкуп”.
На този фон според юристи, с които “Капитал” разговаря няма как да се съвмести арест по “неотложност” с очевидно планирана предварително акция с белязани пари.
Ибрямов и двата му имунитета, които още не са поискани
С ареста на Джейхан Ибрямов обаче има поне няколко проблема е те са свързани с неговия имунитет. В случая този на Ибрямов е двоен. Веднъж той има такъв като действащ депутат, защото 50-ят парламент е само във ваканция, а не е разпуснат, втори път – има имунитет като кандидат за народен представител.
Имунитетът на депутатите и обхватът му е залегнал в чл. 70 от Конституцията, според който “народните представители не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбуждано наказателно преследване освен за престъпления от общ характер, и то с разрешение на Народното събрание, а когато то не заседава – на председателя на Народното събрание. Разрешение за задържане не се иска при заварено тежко престъпление, но в такъв случай незабавно се известява Народното събрание, а ако то не заседава – председателят на Народното събрание.”
Какво означава “заварено тежко престъпление”
Когато е мислен институтът на депутатския имунитет е ясно, че много малко на брой “тежки престъпления”са съотносими към казуса. Например: ако народен представител бъде заловен в момента, когато опитва да убие човек.
Според легалната дефиниция “тежко престъпление” е такова, за което се предвижда наказание над 5 години лишаване от свобода. Нормата на Конституцията обаче е усложнена – за да може депутат или кандидат да бъде задържан, той трябва да бъде заловен в момента на извършването му. Ако това не е така – арестът трябва да бъде направен след евентуалното сваляне на имунитета.
По думите на адвоката на Ибрямов – Йордан Киров, той е задържан за “купуване на гласове”. Престъплението е описано в чл. 167, алинеи 2 и 3. Първата хипотеза е за случаите, в които се плаща на избирател да гласува по определен начин. Законът предвижда наказание лишаване от свобода до шест години. А втората хипотеза урежда ситуация на “организиране, предлагане и даване” на другиго имотна облага, за да купува гласове. Тогава наказанието е до 7 години.
За да може да бъде арестуван по тези престъпления и задържан, обаче Ибрямов трябва непосредствено в момента на ареста да е купувал гласове или да е било недвусмислено ясно, че организирал купуване от друг човек.
С втората версия, лансирана чрез слухове от правораздавателните органи – че Ибрямов е получил подкуп по действащото разследване за ощетяване на държавния бюджет с ДДС също има проблем. Подкупът също е тежко престъпление, което предвижда наказание лишаване от свобода до шест години. Въпросът е, че подкуп се получава от “длъжностно лице”, което трябва “в замяна” на това да “извърши или не извърши действие по служба”.
Какво действие по служба на длъжностно лице би могъл да извърши Ибрямов е любопитен въпрос. На който редица медии опитаха да отговорят, цитирайки безкритично неофициалната информация, която тече от МВР, а впоследствие се потвърждава (но пак неофициално) от прокуратурата. Проблемът е, че Ибрямов е народен представител, което е доста встрани от дефиницията на длъжностно лице.
Слухът за поискания имунитет
В четвъртък до 12 часа нито в Народното събрание, нито Централната избирателна комисия (ЦИК) са известени с искане за снемане на защитата на кадъра на Доган от страна на прокуратурата. Това става с писмо на главния прокурор.
Междувременно Би ти Ви съобщи, че прокуратурата вече е поискала имунитета на Ибрямов. От прокуратурата обаче официални писма не са изпращали. “Уведомени са неофициално, устно по телефона. До края на деня вероятно ще има писма”, твърдят източници на “Капитал” от държавното обвинение.
Тук отново възниква проблем – тъй като Ибрямов е с два имунитета, може да се стигне до проблем. Например парламентът може да реши да го даде, а ЦИК – не и обратното. Причината за това е, че защитата не се сваля автоматично с поискването и от обвинението, а след решение на въпросните институции.
Към подобна версия има много въпроси. Но все още всички замесени институции мълчат и не внасят никаква яснота. Именно така те оставят съмнението, че с действията си на практика заемат страна в разразилата се война между Делян Пеевски и Ахмед Доган.
Джейхан Ибрямов беше сред първите заели официални страната на Ахмед Доган в спора за ДПС. Той съобщи, че има информация, че е разпоредено кметове на ГЕРБ да притискат членове на ДПС, за да не подкрепят Доган.