Киев заклейми папата като…русофил
Папа Франциск стана “инструмент на руската пропаганда”, заяви съветникът от офиса на Владимир Зеленски Михаил Подоляк в интервю за италианския вестник Corriere della Sera. Поводът за рязкото изявление са думите на папа Франциск, казани във видеообръщение по време на Общоруската среща на католическата младеж в Санкт Петербург. „Не забравяйте своето наследство, вие сте потомци на велика Русия, велика страна на светци и царе”, каза понтификът, като спомена Петър Първи и Екатерина Втора. Папата отбеляза също, че Русия винаги се е славила със своята култура и човечност.
Подоляк обаче смята, че речта на понтифика е деструктивна за “съвременния хуманизъм”, “поощрява империализма” и одобрява идеята за “руски свят”. “Изглежда, че папата отново е станал инструмент на руската пропаганда“, каза представителят на Зеленски. Според Подоляк сега трябва да си задаваме въпроса какво е католическа църква, какво е християнство и какво е „окървавената Украйна на невинните жертви“.
Обръщението на понтифика предизвика буря от критики в Украйна, пише порталът The Hill. Официалният представител на Министерството на външните работи на Украйна Олег Николенко с резки думи го нарече „империалистическа пропаганда”. Той отбеляза, че именно с такава империалистическа пропаганда за спасяване на „великата Матушка Рус” Кремъл оправдава своите действия в Украйна.
Главата на Украинската гръкокатолическа църква Святослав Шевчук заяви, че с голяма болка и обезпокоеност е разбрал за коментарите на Франциск. Според него думите на папата за Петър Първи и Екатерина Втора били „най-лошият пример за империализъм и краен руски национализъм”.
Радостно е, че думите на папа римски Франциск звучат в унисон с усилията на руските власти, общественици, педагози, насочени към приобщаване на младежта към богатото наследство на страната, коментира прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков. „Понтификът знае руската история и това е много хубаво – отбеляза Песков и добави: – Нашето наследство не се ограничава само Петър и Екатерина – то е много по-отдавнашно“.