Китайската лунна сонда „Чанъ-6“ излетя с проби от обратната страна на Луната
Лунната сонда „Чанъ-6“ излетя от обратната страна на Луната с проби на борда от лунната почва, съобщи агенция Синхуа, позовавайки се на Китайското национално космическо управление (CNSA).
Преди това два модула на китайската станция „Чанъ-6“ взеха от лунната повърхност проби от реголит, който е рехав хетерогенен материал, покриващ твърди скали. Реголит има на Земята, Луната, други планети и някои астероиди. Устройството ще достави пробите от лунната почва на Земята.
Сондата излетя в 7:38 на 4 юни и след около 6 минути навлезе в планираната лунна орбита.
В близко бъдеще китайският апарат ще се скачи с намиращия се в окололунна орбита обслужващ модул и ще прехвърли проби към него, след което ще се отправи към Земята. Доставката на почвата е предвидена за 25 юни.
Реголитът от обратната страна на Луната ще бъде доставен на Земята за първи път в историята на космонавтика.
На 3 май Китай изстреля ракета носител, носеща сондата „Чанъ-6“ от центъра за изстрелване на сателити Уънчан на южния китайски остров Хайнан. Сондата се състои от орбитален модул, спускаем апарат, изкачващ и връщащ се апарат. Тази комбинация от апарати кацна на 30 май точно в определената зона за прилуняване в басейна Южен полюс – Ейткен (SPA).
Космическият кораб завърши своята интелигентна и бърза работа по вземане на проби, които бяха прибрани в контейнер във вътрешността на възходящата колона на сондата, както беше планирано, обясниха от CNSA.
„Мисията издържа теста на високата температура на обратната страна на Луната“, съобщиха също от CNSA. Тя възприе два метода за вземане на проби от лунната повърхност. Използвана бе и бормашина за събиране на подземни проби и роботизирана ръка за загребване на проби от повърхността на Луната. Различните проби бяха сортирани на различни места.
Гъ Пин, говорител на мисията „Чанъ-6“, каза, че чрез подробен анализ на структурата на почвата, физическите свойства и материалния състав на взетите по време на мисията проби учените ще могат да задълбочат изследванията върху формирането и еволюционната история на Луната и произхода на слънчевата система. Така ще се положи подобрена основа за по-късни изследователски мисии, върху които да се надграждат знанията на космическата наука.
Множеството полезни товари, инсталирани на спускаемия модул, включително камерата за кацане, панорамната камера, детекторът за структурата на лунната почва и анализаторът на лунния минерален спектър, работеха добре и извършиха точно научните изследвания, както бяха планирани, съобщиха от CNSA.
Международните полезни товари, носени от спускаемия модул на „Чанъ-6“, включително отрицателните йони на лунната повърхност (NILS), разработени от Европейската космическа агенция (ESA) Швеция, и устройството за откриване на изпускане на газове RadoN (DORN), разработени от Франция, също работи добре и извърши съответното научно изследване, според CNSA.
Инструментът DORN работеше, когато космическият кораб летеше от Земята към Луната, в орбита и на повърхността на Луната, а полезният товар NILS беше захранен на лунната повърхност.
Освен това лазерен ретрорефлектор, разработен от Италия, монтиран на върха на спускаемия модул, послужи като точка за маркиране на позицията на обратната страна на Луната за измерване на разстояние.
След приключване на вземането на проби китайски национален флаг, носен от спускаемия модул, беше разпънат за първи път на обратната страна на Луната.