Китайската позиция към Русия не се е променила, Западът пробва да всее раздор
Докато на Запад разглеждат участието на Пекин в мирните преговори за Украйна, които се проведоха миналата седмица в Саудитска Арабия, като „възможна промяна на тона“, китайски експерти посочват, че позицията на страната не се е променила, а присъствието ѝ на форума сигнализира за „по-зрял момент за диалог“, както и че подобна западна реторика цели единствено да посее раздор между Китай и Русия.
Срещата в Джеда, Саудитска Арабия, бе втората подобна след първия кръг от преговорите в Копенхаген през юни, на който Китай бе поканен, но не присъства. По тази причина сегашното участие на Пекин се разглежда като „значителен пробив“. Според източник от ЕС, цитиран от „Гардиън“, Китай „участва активно и бе настроен положително относно идеята за трета среща на такова ниво“. В коментар на „Ройтерс“ пък се посочва, че решението на Китай да се присъедини към преговорите в Саудитска Арабия е сигнал за „възможни промени в подхода на Пекин“ към украинската криза.
Цуей Хън, преподавател в обучителния център на Китай и Шанхайската организация за сътрудничество, обаче отбелязва, че изборът на Пекин да присъства на срещата в Джеда, но не и тази в Копенхаген, показва последователната позиция на страната по въпроса. „Срещата в Копенхаген през юни бе ръководена от САЩ, които предварително решиха да държат Русия отговорна. И това със сигурност е нещо, с което Китай не е съгласен. Този път в Саудитска Арабия разговорите напреднаха по-скоро в неутрална среда, където можехме да чуем гласове от различни страни и да споделим нашите възгледи“, посочва той.
Джан Хун, научен сътрудник в Института за руски, източноевропейски и централноазиатски изследвания към Китайската академия за социални науки, казва, че моментът не е бил подходящ по време на преговорите в Копенхаген, посочвайки напрежението между Пекин и Вашингтон и липсата на възможности да бъде реализирано мирното предложение на Киев. „Този път имаше разлика в тона от страна на Украйна, което показва, че се е отворило място за преговори и това създаде положителна атмосфера за комуникация“, отбелязва Джан.
Освен това присъствието на Китай на срещата в Джеда се дължи отчасти на близките му отношения със Саудитска Арабия. Нейното домакинство на събитието има по-голямо значение, тъй като тя е важен член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и незападна страна, както и голяма икономическа сила в Близкия изток и сред мюсюлманския свят, посочват китайските експерти.
Въпреки че след срещата не беше публикувано съвместно изявление, имаше споразумение, че ще бъдат създадени работни групи, които да разработят подробности за мирната формула на Украйна, докато паралелна група на посланиците ще продължи техническата работа по въпросите. Работни групи ще проучат решения във връзка с глобалната продоволствена сигурност, ядрената безопасност, екологичната сигурност, хуманитарната помощ, освобождаването на военнопленници и отвлечени деца.