Китайската търговска ракета носител„Гравити-1“ успешно литна в Космоса
Китай успешно изстреля ракетата носител „Гравити-1“ (YL-1) в Космоса от водите близо до крайбрежния град Хайян, провинция Шандун, съобщи агенция Синхуа. Ракетата носител стартира достави 3 спътника в планирана орбита. Настоящата военноморска мисия беше извършена от космодрума Тайюен.
Ракетата, разработена от китайската търговска космическа компания OrienSpace, е най-голямата в света ракета-носител на твърдо гориво и първата комерсиална ракета в Китай, оборудвана с външни ускорители. Това развитие увеличи възможностите на Китай за диверсифицирани и широкомащабни изстрелвания на сателити със средна и ниска орбита, а също така разшири портфолиото от ракети носители на страната.
Височината на средната ракета носител е 30 метра, а нейните основни степени и ускорители са с диаметър 2,65 метра, обясни главният конструктор на ракетата БуСянуей.
С тегло при излитане от около 400 тона и тяга при излитане от 600 тона, ракетата е в състояние да достави около 6,5 тона полезен товар в ниска околоземна орбита и 4,2 тона в слънчево-синхронна орбита на височина 500 километра.
С най-мощния капацитет на полезен товар сред комерсиалните ракети на Китай, „Гравити-1“ може да пренесе 30 малки 100-килограмови сателита в Космоса с едно изстрелване и да изпълнява мисии за изстрелване на сателитни мрежи в средна и ниска орбита, както и полезни товари в средния и голям Космос .
„Гравити-1“ има 9-метров обтекател, който е най-големият обтекател от всички други комерсиални ракети в Китай до момента.
Диаметърът на обтекателя е 4,2 метра, точно като този на ракетата-носител „Чанджън-7“ (Long March-7), предназначена да доставя товари до китайската космическа станция. Благодарение на параметрите си, той може да побере по-голям брой сателити.
По време на трите години на разработка изследователският екип преодоля редица технически предизвикателства, сподели изпълнителният директор на Orienspace Яо Сон. Той даде за пример, че връзката между ракетните ускорители и основната им степен трябва да бъде само с размер на лист хартия А4. В същото време екипът успява да го развие по такъв начин, че да може да издържи тяга, достигаща 200 тона.
Пускането на „Гравити-1“ бележи значителен напредък в самостоятелните независими иновации на Китай за разработване на комерсиални ракети носители. Благодарение на неуморните усилия на страната в тази област са постигнати ползотворни резултати. По-специално, успешно беше изстреляна ракетата носител „Джуцюе-2“ с кислородно-метанов двигател, както бе успешно и изстрелването на ракетата-носител „Лидзиен-1“ с 26 спътника на борда.