Китайският културен център: ярки творчески прояви
Поглед към изминалото полугодие
Поглеждайки назад към тази година, досега Китайският културен център в София проведе общо близо 40 културни събития по 8 основни теми. Посрещна 18 китайски административни делегации и групи за народно творчество, събитията на място бяха впечатляващи и вдъхновяващи.
Каним ви да прегледаме заедно тези прекрасни моменти…
Китайска Нова година:
От 20 до 22 януари в Китайския културен център в София по повод Пролетния фестивал 2023 г. бе организирана „Весела китайска Нова година“, която е своеобразна ежегодна марка и продължи три дни.
Форум „Перлите на Великия канал“
На 27 февруари успешно се проведе конференцията за промоция на културния туризъм „Перлата на канала, очарователните Пекин и Нинбо“.
Обмен на възможности за чартърни полети
На 27 март Китайският културен център в София и Бюрото за култура, радио, телевизия и туризъм на община Нинбо успешно организираха туристически обмен между Китай и представители на ЦИЕ и бизнес среща за реализиране на чартърни полети в София.
Ден на китайския език на ООН
Около 20 април се проведоха различни събития, посветени на китайския език, за да се отпразнува настъпването на 14-ия „Ден на китайския език на ООН“.
Първи Китайско-български фестивал за културата на ушу
На 29 април тържествено бе открит фестивалът „Купа на България за младежи“, организиран съвместно от Китайският културен център в София и Българската федерация по ушу.
Посещение на Музея на чая в Хаджоу
Стартира първата кулминация от поредицата дейности на „Чай за хармония“ – българската икономическа и търговска група за културен туризъм беше поканена да посети Музея на чая в Ханджоу.
Започна поредицата „Чай за хармония“
На 25 май успешно се проведе церемонията по откриването на „Чай за хармония“ и медийната среща за дегустация на чай.
Курс по чаена церемония
На 13 и 14 май официално стартира курсът за обучение на чаени майстори, воден от специалист по китайски чай Бойка Михайлова.
Центърът участва в Празника на розата
На 4 юни Китайският културен център в София направи своето дебютно участие на ежегодния Фестивал на българската роза в Казанлък и участва в най-мащабния парад в България.
„Покана за вълшебство – изложба на чаени чаши“
Изложбата, която се провежда от 12 години и събира творбите на повече от 4000 художници, за първият път се проведе в чужбина. Гостите бяха възхитени от разнообразните експонати и тяхната естетическа и новаторска стойност.
Чаено събиране за дипломатическия кръг
На 21 юни г-жа Ся Джъшун, съпругата на посланика на Китай в България, беше домакин на традиционни чаеното парти за посланици в България „Чай за хармония“.
Присъстваха повече от десет гости, съпрузи и съпруги на посланици от Швейцария, Дания, Кипър, Армения, Аржентина, Индонезия, Молдова, Ирак и други страни, както и ръководители на български организации за правата на жените.
Среща на чаени корпорации
На китайско-българската среща за фирми, свързани с внос и производство на чай, над дузина предприятия за чай от Нинбо, Ханджоу и Лъшан в Китай донесоха своите фирмени продукти и обсъдиха възможността за сътрудничество с български компании.
Роботът Уан Янмин
Н. Пр. Дун Сяодзюн, посланик на Китай в България, официално представи робот, подобие на калиграфа Уан Янмин. Този мислител от времето на династията Мин, роден в Нинбо, представя идеята за „единството на знанието и действието“ на Европейския континент, предавайки китайски философски идеи и концепции.
Фестивалът на драконовите лодки
От 24 до 25 юни се състоя фестивалът, иницииран от Посолството на Китай в България, Китайският културен център в София и Българска културна асоциация с драконови лодки.
Китайско-български форум, посветен на музейното дело
На 26 юни успешно се проведе Международният форум „Китайско културно наследство – Бъдещето на музеите“, съвместно проведен от Китайското посолство в България, Китайския културен център в София и българската „Фондация за култура“.
Серия лекции „Китайски истории“:
На 7 юни в Китайския културен център в София бе представен „Филмово изкуство и културно многообразие“ като първа лекция от цикъла. Лектор бе СиеФей, известен китайски режисьор и професор от Пекинската филмова академия.
„Навлизане в китайската музика“
На 8 юни се проведе лекция за популяризиране на познанията за древната китайска музика пред българската публика.
„Съчуан – съкровището на рая“
От 21 до 22 юни като третата част от поредицата лекции „Китайски истории“ Симеон Идакиев презентира филма си „Съчуан – съкровището на рая“.
За произхода на китайското изкуство
На 23 юни Лиен Миен, заместник-директор на Художествения музей на Китайската академия за изкуства и директор на Музея на народното изкуство, представи „Хората: от малките до големите, неща: от средата към вселената“ и „Материалът: от финото до осемте крайности“, описвайки произхода на китайското изкуство и неговото развитие в различните периоди.
„От Забранения град до Дворцовия музей“
На 29 юни РънУанпин, зам.-директор на Дворцовия музей, изнесе програмна реч на тема, която бе посрещната с голям интерес.
Представянето на книгата „Книга на песните“
На 16 юни Китайският културен център и Асоциация „Петко Хинов“ представиха българския превод на книгата „Книга на песните“, която е посмъртната творба на Петко Хинов, а също и енциклопедия за Древен Китай.
Сесия за споделяне на книги
На 29 юни в Китайския културен център София се проведе сесията за споделяне на книги „Китай в очите на българите“ и представянето на книгата „Въпроси и отговори за Китай“.