Китайският технологичен напредък е добър шанс и за света
Акцентът на Китай върху преминаването към нови качествени производствени сили ще внесе силни попътни ветрове в икономиката и ще създаде нарастващи възможности за растеж за инвеститорите по целия свят, смята Саймън Лейси, ръководител на цифровата търговия и геополитика на Световния икономически форум.
Според него Китай се е позиционирал като страхотен играч във високотехнологичния сектор. Мисля, че Китай е в добра позиция да се възползва и да ускори развитието си в областта на новите технологии като изкуствен интелект, интернет на нещата и индустриални роботи.
Това заяви Лейси по време на ексклузивно интервю за китайското англоезично издание ChinaDaily.
Той напомня, че признавайки важността на тези технологии още в началото на 2000-те години, Китай започна необходимите реформи и укрепи капацитета на местните фирми и университети, позиционирайки се като страхотен играч във високотехнологичния сектор. „Китайските фирми са доказали, че наистина могат постепенно да въвеждат иновации, за да пробивни технологии“, добави той.
Официалните данни отразяват видимата подчертана промяна, като износът на високотехнологични и екологични „нови три“ продукта отбелязва значителен ръст. Износът на „новите три“ — електрически превозни средства, литиево-йонни батерии и слънчеви клетки — регистрира годишно увеличение от около 30 процента през 2023 г., съобщи междувременно Главната митническа администрация на КНР.
„Китай осъзна важността на тези технологии преди десетилетия и инвестира съответно, а сега очевидно има конкурентно предимство в „новите три“ сектора“, каза Лейси. Той вярва, че Китай е на път да постигне целите си за насърчаване на нови качествени производствени сили, особено по отношение на култивирането на авангардни технологии, добавяйки, че са необходими повече усилия за по-нататъшно разширяване на отварянето с висок стандарт и укрепване на глобалното сътрудничество. Наистина „Китай просто трябва да продължи по пътя, по който върви, и ще успее. Мисля, че наистина най-важното е, че техническите знания трябва да могат да преминават през границите и трябва да се създаде нов вид модел на отворени иновации. „
Гледайки напред в бъдещето, ръководителят на цифровата търговия и геополитика на Световния икономически форум подчерта, че двете най-големи икономики в света – трябва да продължат да си сътрудничат и да работят заедно, като възстановят доверието в редица области, включително зеленото развитие.
„Има много области, в които интересите на САЩ и Китай съвпадат и в които те не са в пряка конкуренция помежду си. Мисля, че конкуренцията може да бъде много здравословна, стига да не води до конфронтация, която може да ескалира“, заяви Лесли. „Ако успеем да стигнем до етап на здравословна конкуренция, може да има много ползи за останалата част от човечеството, тъй като и двете страни се опитват да се конкурират помежду си в цял набор от наистина важни технологии.“
В интервюто Саймън Лейси подчерта също важността на Китай за глобалните фирми с неговия свръхголям вътрешен пазар, както и ролята му като център за иновации и изследвания.
„Глобалните компании, които искат да останат на върха на технологичните иновации, трябва да бъдат в Китай за производство, продажба и иновации. В противен случай те просто не могат да поддържат глобалната си конкурентоспособност.