Китайското посолство организира „Честита китайска Нова година 2024“ – конкурс за рисуване на фенери
На 22 февруари Посолството на Китайската народна република в България бе домакин на официалното събитие по случай Фестивала на фенерите „Честита китайска Нова година 2024“ – конкурс за рисуване на фенери.
В празничната вечер, организирана от китайското посолство в България, се състоя и официалната церемония по награждаване на младите участници в конкурса за ръчно рисуване на фенери, който посолството традиционно организира.
Тази година в него участваха повече от 300 ученици от шест художествените училища от пет града в България – София, Плевен, Казанлък, Сливен и Трявна. След предварителен вътрешен подбор във всяко училище до крайния етап на конкурса достигнаха 186 творби, които бяха красиво подредени в тържествената зала за приеми в посолството и фоайетата около нея.
С топли приветствени слова към присъстващите се обърна г-н Гуан Син, съветник по културните въпроси в китайското посолство, който предаде и поздравите на г-жа Уан Мин, временно управляващ Китайското посолство в България, която бе възпрепятствана да присъства лично. Той поздрави учениците, техните учители и гостите на тържеството: „Скъпи млади творци, дами и господа, приятели! Добре дошли на церемонията по връчването на наградите от конкурса за ръчно рисувани фенери “Честита китайска Нова година 2024“. От името на посолството на Китай в България бих искал да благодаря на всички училища, учители и ученици, които активно се включиха в това събитие.
Тази година поканихме участниците в конкурса да изобразят празничната атмосфера на традиционния китайски фестивал с творчески поглед и съвременни естетически техники, с желанието да споделим този красив фестивал с вас, нашите български приятели.
И наистина, вашите творби са пропити със силния дух на традиционната китайска култура и прекрасното ви въображение.“
Жури в състав проф. Любомир Каралеев, доц. Любомил Драганов и Емануела Ковач от Националната художествена академия присъдиха наградите. А всички участници в празничната церемония чрез гласуване определиха Специалната награда на публиката.
Младите художници, техните преподаватели и гостите имаха възможност да изпитат емоциите на празника, участвайки в част от разнообразните обичаи и традиции, свързани с Фестивала на фенерите. Изложбата на фенерите, изрисувани от талантливите ученици – бъдещите млади творци и художници на България, фотоизложбата на едни от най-живописните природни забележителности на Китай, ярките багри на традиционните китайски облекла, които всеки от присъстващите можеше да облече и да се снима, придаваха емоционалност и празничност на събитието.
В мраморната зала за официални приеми и терасата навън за всеки от присъстващите бе осигурено удобно място около масите или на открито, (да участва според желанието си в характерните празнични дейности и забавления: сглобяване на фенери, калиграфия – изписването на йероглифи и на новогодишни пожелания за здраве, щастие и благоденствие, обличане в традиционни облекла.
Весело и оживено бе при включилите се в други традиционни забавления – хвърляне на стрелички по определена цел, весели игри на открита и др.
Обявяването на наградите бе очакван и вълнуващ момент. Трета награда получиха десет участници от различни училища в страната. С втора награда бяха отличени 5 творби. Първа награда получиха Аделина Николова от Сливен и Гергана Пенчева от София. Специалната награда на публиката спечели Карина Гановска от София.
В края на тържеството участници и гости опитаха традиционните ястия, които се поднасят на китайската трапеза на този празник. Домакините бяха подготвили и друга приятна изненада – подарък по две книги за всички присъстващи.