Китай – Африка: нов план за сътрудничество и изграждане на общност със споделено бъдеще
Както съобщи агенция Синхуа на 19 февруари, китайският президент СиДзинпин изпрати поздравително послание до 37-ата среща на върха на Африканския съюз (АС), призовавайки за изготвяне на нов план за сътрудничество между Китай и Африка и насърчаване на съвместното изграждане на висока китайско-африканска общност със споделено бъдеще.
Хора от всички сфери на живота в различни африкански страни казаха, че оценяват посланието на Си, вярвайки, че то отразява голямото уважение на Китай към Африка и силната му подкрепа за развитието й. Те вярват, че отношенията между Китай и Африка ще продължат да бъдат модел на сътрудничество Юг – Юг и очакват с нетърпение да работят заедно и да се стремят към модернизация.
37-ата редовна сесия на Асамблеята на държавните и правителствените ръководители на Африканския съюз беше открита на 17 февруари в Адис Абеба, столицата на Етиопия.
Днешният свят претърпява дълбоки промени,
невиждани от един век, а Глобалният юг, представен от Китай и Африка, процъфтява, което оказва силно влияние върху хода на световната история, подчерта председателят Си.
Африканският съюз обединява африканските страни, за да търсят сила чрез единство и да насърчават интеграцията, както и изграждането на зони за свободна търговия, каза той, добавяйки, че успешното присъединяване на АС към Г-20 допълнително засили представителството на Африка и издигна гласа й в глобалното управление, а Китай отправя сърдечни поздравления за това.
„Посланието на президента Си ясно показва, че Китай е до Африка в нейните усилия за развитие“, каза ЛалуЕтала, старши редактор в EthiopianBroadcastingCorporation.
Миналата година влизането на Етиопия в механизма на БРИКС и официалното членство на АС в Г-20 бяха изрично подкрепени от Китай, каза ЛалуЕтала, подчертавайки, че това е резултат от сътрудничеството Юг – Юг и включва значителни възможности за сътрудничество между развиващите се страни, усилвайки техните гласове на световната сцена.
Юсуф МандохаАсумани, председател на Комитета на постоянните представители на АС, изрази благодарност за отдадеността на Китай към всички аспекти на развитието на континента.
„Африка признава и ще продължи да насърчава това печелившо сътрудничество, както и отличното партньорство“, каза Асумани.
АмадуДиоп, сенегалски експерт по Китай, каза, че чрез увеличаване на инвестициите и ребалансиране на международните отношения, сътрудничеството е оформило нови международни отношения между двете страни и е повлияло на глобалните политически насоки и методи на управление в световен мащаб.
Бенджамин Мгана, главен редактор на вестник The Guardian в Танзания, каза, че посланието на СиДзинпин подчертава значението на солидарността и единството между африканските нации и също така подчертава ролята на Африка в глобалното управление, отразявайки непоколебимата подкрепа на Китай за развитието й, както и неговия ангажимент за укрепване на сътрудничеството.
„Вярвам, че опитът на Китай е от полза не само за Африка, но и за други развиващи се страни“, каза Раиса Ада Алого, старши служител по политиката в отдела за развитие на инфраструктурата и енергетиката на АС.
„Чрез печелившо сътрудничество можем да засилим международното влияние на развиващите се страни и колективно да тласнем света към по-добро бъдеще“, каза тя.
Заедно към модернизация
Председателят Си подчерта, че през последната година връзките между Китай и Африка са се задълбочили. Тъй като диалогът между лидерите им беше успешен, двете страни се подкрепяха взаимно в проучването на пътищата за модернизация и съвместно създаване на благоприятна среда за реализиране на своите визии за развитие, отбеляза той.
„Поздравителното послание беше топло прието“, каза Робърт Й. Лормия II, посланик в правителството на Либерия, отбелязвайки, че сътрудничеството между Китай и Африка е било много положително и възнаграждаващо, което е от полза за хората в Африка.„В допълнение към общата си подкрепа за АС, Китай продължава да подпомага и отделните африкански държави. Либерия, моята страна, се възползва много от китайската помощ, особено след дългогодишната война. Тази подкрепа значително допринесе за напредъка ни в развитието“, отбеляза той.
„Ролята на Китай като най-големия търговски партньор на Африка стимулира икономическия растеж и създаде работни места и в двата региона“, каза Джоузеф Мутабоба, руандийски експерт по международни отношения и дипломатически въпроси, добавяйки, че предложението на президента Си за по-нататъшно сътрудничество в индустриализацията, модернизацията на селското стопанство и развитието на таланти на миналогодишния диалог между лидерите на Китай и Африка в Йоханесбург, Южна Африка, обещава.
37-ата среща на върха на Африканския съюз се провежда под темата за 2024 г. „Образовайте африканеца, за да е подходящ за 21-и век: Изграждане на устойчиви образователни системи за увеличен достъп до приобщаващо, качествено и подходящо обучение през целия живот в Африка“.
„Това резонира с инициативата на Китай за подкрепа на развитието на талантите в Африка, обявена от президента Си миналата година“, каза МартеДоркагумБуларангар, докладчик на Консултативния съвет на АС срещу корупцията.
Китай построи училища в Африка и предостави ресурси, каза Буларангар, добавяйки, че на национално ниво Китай и африканските страни си сътрудничат широко в образованието и здравеопазването.
„Сътрудничеството между Африка и Китай постигна много успехи. Надяваме се това сътрудничество да продължи“, каза тя.
Отбелязвайки, че платформите за сътрудничество с Китай адресират точно проблемите, Хъмфри Моши, директор на Центъра за китайски изследвания към университета в Дар ес Салам в Танзания, каза, че очаква с нетърпение да се засили сътрудничеството между Китай и Африка в полза на хората и реализиране на визията за споделено бъдеще.