Китай върви уверено по предначертания от председателя Си Дзинпин път
Третият пленум на 20-ия централен комитет на Китайската комунистическа партия доказа, че председателят Си Дзинпин умело ръководи страната.
Това подчертава в коментара си за КМГ международният наблюдател и анализатор Боян Чуков по повод приключилия неотдавна в Пекин трети пленум на 20-ия ЦК на ККП, като е категоричен, че в бурната международна обстановка Китай върви уверено по предначертания от Си Дзинпин път и успешно преодолява моментните трудности в динамичното си развитие. Това съобщи Радио Китай.
„Не само в Китай, но и в целия свят с нетърпение беше очакван Третият пленум, който се проведе между 15 и 18 юли т. г. в Пекин”, започва коментара си анализаторът. Той припомня, че пленумите, които се провеждат в Китай между конгресите, са седем.
Първият пленум е свързан основно с кадрови и структурни промени и избиране на партийно ръководство, а последният подготвя партийния конгрес, който предстои. Останалите пет са тематични.
„Третият пленум беше с акцент преди всичко върху икономиката, която е изключително важна за бъдещето не само на Китай, но и за света, защото знаем, че през последните години Китай дава около 30% от икономическия ръст на целия свят”, подчертава международният експерт.
Така че от решенията на третия пленум зависи не само развитието на икономиката на Китай, но и динамиката на взаимодействието му с останалата част на света, убеден е Боян Чуков и обяснява:
„Всъщност при третия пленум, за разлика от други пленуми, нямаше толкова много оповестени официални документи, освен Решението на ЦК на ККП за по-нататъшното всестранно задълбочаване на реформата и насърчаване модернизацията в китайски стил.
В крайна сметка основният извод беше, че Китай върви уверено по пътя, който е предначертан от Си Дзинпин. Имам предвид – след 20-ия конгрес през октомври 2022 г. – т. нар. нов поход, който акцентира върху социалистическата модернизация и всеобщия просперитет на китайския народ.
Тук бих искал да обърна особено внимание, че в Китай има изключително фин баланс между пазарната икономика и социалистическата планова икономка.
По отношение на тези два елемента след поемането на ръководството на КНР от Си Дзинпин е постигнат изключително точен баланс, който позволява страната да запази стабилно високите темпове в своето развитие – темпове, които бяха характерни за последните десетина години въпреки проблемите, възникнали в резултат на Covid пандемията”.