Китай в кратки срокове стана третата космическа сила в света
Стъпка по стъпка се овладява пътят към Луната, за да могат тайконавтите да осъществят пилотиран полет с кацане
Проф. Нако Стефанов, доктор на философските науки и доктор по история,преподавател в катедра “Езици и култури на Източна Азия” в СУ “Св. Климент Охридски”
(Продължение от миналия брой)
Не се сбъднаха прогнозите на западни политици, че Китай няма да може да постигне набелязаните високи темпове на икономическо развитие през 2024 г. Още в първото тримесечие икономиката на страната отново учуди света, като отбеляза ръст от 5,3 процента. В тази благоприятна обстановка на 24 април китайците отбелязаха своя Национален ден на космонавтиката с внушителни резултати. Мнозина учени в Пекин и в други страни посочиха, че Китай, който вече е третата космическа сила в света, е успял да постигне този връх благодарение на бурното комплексно развитие на икономиката, науката и новите технологии. Анализаторът проф. Нако СТЕФАНОВ коментира за в. „Китай днес“ как въпреки политиката на възпиране на САЩ и други западни страни срещу Китай се извършва бързото следковидно възстановяване на страната и разказа за големите китайски постижения в изучаването и овладяването на Космоса.
– Г-н професор, като говорим за овладяването на Космоса, не е ли това едно от най-убедителните доказателства за комплексния прогрес на най-голямата азиатска държава в икономиката, в науката и в новите технологии?
– Трябва на първо място да подчертаем, че Китай постигна огромни успехи в Космоса, като в кратки срокове успя да стане третата космическа сила в света.
Пътят на КНР към звездите започва през 1956 г., когато е създадена 5-ата академия на Министерството на отбраната, провеждаща изследвания и разработки по ракетна тематика. Оттогава са минали над 60 години, през които китайската тайконавтика, както се нарича космонавтиката в Китай, минава нелек, но славен път.
Китайската космическа програма се изпълнява успешно в много посоки.
– Как китайското правителство формулира целите и задачите на космическата програма на страната?
– Официалният план на КНР за развитие на космонавтиката включва:
Повишаване на разбирането и знанията за Земята и Космоса.
Използване на космическото пространство за мирни цели.
Насърчаване на цивилизацията и социалното развитие в полза на цялото човечество.
Решаване на проблеми на икономическата структура, научно-техническото развитие, националната сигурност и социалното развитие.
Повишаване на научната осведоменост на китайските граждани.
Защита на националните интереси и права на Китай.
Нарастване на националната мощ.
– Бихте ли разказали за развитието в Китай на научните и производствените сектори, свързани с развитието на изследването и овладяването на Космоса?
– Да започнем с това, че Китай разполага с няколко десетки научни и производствени предприятия в космическата индустрия. Има четири космодрума: Дзиуцюен, Сичан, Тайюен и Уънчан. Страната притежава третия по големина в света флот от космически кораби за космическо наблюдение, както и мрежа от наземни радарни станции за проследяване, включително извън неговата територия – в Намибия, Кирибати и други. Има собствена национална глобална система за спътникова навигация „Бейдоу“. Китай създаде преди няколко години единствената самостоятелна многомодулна космическа станция, наречена “Тиенгун-1” (Небесен дворец).
За миналата 2023 г. страната има най-много успешни пускове в Космоса, като по този показател китайците са на първо място в света. В Китай даже се появи и успешно се развива частна космонавтика. През януари 2024 г. китайската частна компания LandSpace завърши серия от тестове на метановата ракета за многократна употреба. Според компанията ракетата ще започне комерсиална експлоатация през 2025 г., като всяка ракета ще може да се използва поне 20 пъти, което ще намали разходите за изстрелване с 80 – 90%.
Китай стана космическа сила след СССР, САЩ, Великобритания и Франция още в миналото, когато бе изстрелян първият китайски космически спътник. Този спътник – „Дунфан Хун 1“ (Изтокът аленее 1) излезе в орбита през 70-те години на миналия век. Първият тайконавт Ян Лиуей, сега генерал, излетя с кораба „Шънджоу“ (Вълшебна лодка).
Но всъщност първият китаец в Космоса е с американско гражданство. Но той се води астронавт, а Ян Лиуей е първият тайконавт. Руските се наричат космонавти, а американските – астронавти.
Сега Китай след СССР, САЩ и ЕС започна изследване на Марс. Китайците изпратиха там марсоход, който още работи. Китай изпрати и луноход на обратната страна на Луната и през 2030 г. планират да изпратят и хора на Луната.
Китай прие решение заедно с Русия да построят лунна станция, която да обиколя в орбита. През 2007 г. е изстрелян първият китайски изкуствен спътник на Луната „Чанъ 1“ (това е името на митологична жена, живееща според китайските митове на Луната). Стъпка по стъпка Китай започва да овладява пътя към Луната, за да могат тайконавти да извършат пилотиран полет с кацане там.
Овладяването на Космоса е една от най-високите научни области. Китай днес става една от най-високоразвитите страни в овладяването на Космоса, особено след създаването на собствена космическа станция. Вече е трудно да се каже коя от трите държави, Русия, САЩ или Китай, е по-напред в тази област.
Скоро общата Международна космическа станция (МКС) на Русия, САЩ, Япония и ЕС, създадена със съвместни усилия през 1998 г., ще бъде закрита и китайската космическа станция ще остане единствена в Космоса.
По-нататък във времето се предполага изстрелването на Индийска космическа станция, както и няколко частни такива – американските „Орбитален риф“ и AxiomSpace. Но така или иначе, не е изключено в един период в Космоса да остане да функционира единствено китайската станция “Тиенгун 1”.
Важно е да се отбележи, че Пекин сега предлага сътрудничество с други страни и международни организации в използването на китайската станция.
Освен това китайците, заедно с Русия, се готвят да създадат лунна космическа станция, което ще бъде стъпка към овладяването на Луната и по този начин ще се създаде орбитална групировка.
Известно е, че през 1967 г. САЩ обявиха и показаха телевизионно, че американски астронавти първи са кацнали на Луната. Но има много големи съмнения, че това реално се е случило. Затова говори и фактът, че сега се оказва, че американската космическа агенция НАСА неизвестно как е загубила целия комплект от снимки, направени на Луната.
Любомир МИХАЙЛОВ