Китай дава на Африка финансиране за над 50 милиарда долара и откриване на 1 милион работни места
Kитайският президент Си Цзинпин обеща днес 51 милиарда долара ново финансиране за Африка, подкрепа за 30 инфраструктурни проекта на богатия на ресурси континент и поне 1 милион работни места, предаде Ройтерс, цитирани от БТА.
В речта си на среща на високо равнище за сътрудничество между Китай и Африка Си обеща на делегати от над 50 африкански държави, че китайската икономика, която възлиза на 19 трилиона долара, едностранно ще подобри достъпа до своя пазар за африканската търговия.
Форумът на високо равнище за китайско-африканско сътрудничество, който се провежда в Пекин тази година, определя тригодишна програма за връзките между втората по големина икономика в света и най-бързо развиващия се континент в света.
По време на церемонията по откриването на срещата на върха Си заяви, че Китай е готов да стартира 30 проекта за чиста енергия в Африка, както и да подкрепи целите на континента в областта на ядрената енергетика, помагайки за преодоляване на дефицита на електроенергия, който отдавна спъва по-широките цели на Африка за индустриализация.
Китай също така е готов да осъществи 30 проекта за инфраструктурна свързаност в Африка и да изгради мрежа Китай-Африка, включваща сухопътни и морски връзки и координирано развитие, каза той.
Днес в Пекин председателят Си Дзинпин откри Срещата на върха на Форума за китайско-африканско сътрудничество с реч, озаглавена „Да обединим усилията си за насърчаване на модернизацията и изграждане на общност на споделена съдба на високо равнище“. Това казва в репортажа си Радио “Китай”.
В нея той обяви, че двустранните отношения на Китай с всички африкански държави, с които поддържа дипломатически връзки, са повишени до ниво на стратегически отношения, а общото им позициониране е на ниво всеобхватна общност на споделена съдба в новата ера.
Си Дзинпин отбеляза, че след близо 70 години китайско-африканските отношения са достигнали най-доброто си ниво досега. Африка също преживява период на възраждане, постигайки стабилен напредък към целите за модернизация, заложени в дневния ред на Африканския съюз до 2063 г. Мечтите за модернизация на Китай и Африка със сигурност ще предизвикат бум в модернизацията на Глобалния юг и ще отворят нова глава в изграждането на общност на споделена съдба. Китай и Африка трябва да работят заедно за насърчаване на „шестте модернизации“, а именно справедлива и разумна модернизация, отворена и взаимноизгодна модернизация, модернизация ориентирана към хората, модернизация на разнообразието и толерантността, модернизация на екологичността и модернизацията на мира и сигурността.
В нея Си Дзинпин посочи, че приятелството между Китай и Африка съществува от дълго време и се предава от поколение на поколение, а създаването през 2000 г. на Форума за китайско-африканско сътрудничество е събитие с изключително важно значение в историята на двустранните отношения. През изминалите 24 години от създаването на Форума, и особено в последното десетилетие, Китай и Африка гледат в една посока, градейки отношенията си на основата на реалностите и искреността, посочи Си Дзинпин. „На фона на безпрецедентните промени в света, ние стоим рамо до рамо в защита на нашите законни права и интереси, станахме по-силни в условията на икономическата глобализация, а резултатите от нашето сътрудничество донесоха полза на стотици милиони хора в Китай и Африка. Споделяхме едни и същи трудности и водехме една и съща борба пред лицето на епидемията, давайки трогателни примери на китайско-африканско приятелство. Винаги сме се разбирали и подкрепяли взаимно и създадохме модел за нов тип международни отношения“, каза още в речта си Си Дзинпин.